Новите технологии могат да претоварят шофьорите, вместо да ги облекчат, установи DEKRA
Много превозни средства на пазара днес са пълни с всякакви нови технологии, предназначени да направят шофирането по-безопасно и по-удобно, но дали някои от системите са твърде трудни за лесно управление? Дали сензорните дисплеи и чувствителните на допир бутони и контроли, често скрити в менюто, са недостъпни и дали търсенето и намирането им отвлича вниманието? Повече технологии водят ли до повишен риск за безопасността?
Това са някои от въпросите, засегнати в ново изследване на DEKRA, компания, базирана в Германия, която провежда автомобилни тестове, инспекции и изследвания на катастрофи.
„Тази опасност определено съществува“, каза Томас Вагнер, пътен психолог на DEKRA, в изявление, „особено в превозни средства, с които човек не е запознат“.
Анализът, е част от наскоро публикувания доклад на DEKRA за пътна безопасност за 2023 г. „Технологии и хора“, който разглежда рисковия потенциал в пътния трафик, когато технологията и хората си взаимодействат.
Сензорните екрани в днешно време се използват за всичко, от класически функции като управление на навигационни системи или достъп до медии, до по-нови употреби, като управление на климатика или дори на чистачките на предното стъкло.
За целите на проучването групата по безопасност е провела тест, за да покаже какви предизвикателства поставят модерните концепции за работа в днешните превозни средства, по време на който 80 души са били изправени пред оперативни задачи. Оценките са проведени в две превозни средства от един и същи модел, но от различни години (2012 и 2022). По време на изпитването превозните средства са били неподвижни с включено запалване.
Оценяваните задачи включват пускане на чистачките на предното стъкло, вентилацията на предното стъкло, радиото, системата за размразяване на задното стъкло, късите светлини на фаровете и фаровете за мъгла.
Резултатите показват, че като цяло по-голямата част от тестовите субекти в по-новото превозно средство често са били объркани и са се нуждаели средно от много повече време за всички задачи, казват от DEKRA, добавяйки, че в някои случаи времето е два пъти по-дълго.
„По принцип иновативните технологии със сензорен екран с интелигентно насочване на потребителя намаляват броя на неправилните въвеждания и времето за въвеждане, което в същото време може да минимизира рисковете за пътната безопасност, например поради разсейване“, каза д-р Вагнер. Но сензорните екрани в съвременните превозни средства също могат да увеличат времето за разсейване, тъй като обикновено е необходимо да гледате екрана за по-дълъг период от време.
В проучването са отбелязани и други проблеми. Установено е, че по-възрастните хора са по-затруднени от новата технология и има значителни разлики между различните производители по отношение на навигацията и именуването на менютата.
„Когато човек управлява превозни средства от различни производители, като например когато използва автомобили под наем или споделени атомобили, проблемите са неизбежни“, добави д-р Вагнер.
Стандартизацията на оперативните функции, по-интуитивните оперативни процедури, дизайнът с ниска степен на разсейване, включително разработване на функции с гласово управление и интензивно обучение за потребителите бяха сред препоръките на доклада за решения, които предлагат „много потенциал“.