Падението на WeWork: как мултимилиардният стартъп се стопи до $430 млн.
Изминалата седмица беше поредната, в която акционерите на WeWork не можеха да си намерят място.
Компанията, която управлява споделени офиси по цял свят, обяви ръст в приходите за първото полугодие на 2023 г. от 7% до 1.7 млрд. долара. Временно изпълняващият длъжността главен изпълнителен директор Дейвид Троли заяви, че компанията е постигнала “солиден ръст на приходите и дрматично подобрение на нетния финансов резултат”.
Въпреки това акциите на WeWork се сринаха с 33% в рамките на дневната търговия на 9 август, когато компания обяви финансовите си резултати за полугодието. Причината: WeWork продължава да тъне в загуби и се чуди как да намали разходите си. В края на 2022 г. компанията обяви, че ще затвори около 40 от своите локации в САЩ, тъй като финансовите им резултати не са задоволителни.
Към края на юни 2023 г. WeWork разполага със 777 споделени офиси по цял свят и работи при 72% заетост на площите. Бизнес моделът й е да отдава офис площи на цели компании, екипи или хора със свободни професии. “Голямото предлагане на търговски площи, растящата конкуренция при споделените офиси и макроикономическата нестабилност доведоха до по-голям отлив на наематели и по-малко търсене от очакваното”, казва Дейвид Троли.
WeWork приключва полугодието с чиста загуба от 696 млн. долара. Макар да е с 39% по-малко от загубата, която компанията реализира година по-рано, WeWork продължава да работи на червено и за инвеститорите е все по-трудно да повярват, че скоро ще излезе на печалба.
Към 14 август една акция на WeWork се търгува за около 20 цента, което дава на компанията пазарна оценка от около 430 млн. долара.
Да върнем календара с четири години назад, когато компанията се намираше в съвсем различна позиция.
През 2019 г. WeWork набра успешно 2 млрд. долара от инвеститори, което я оцени на над 47 млрд. долара. Тогавашният главен изпълнителен директор Адам Нойман си беше спечелил репутацията на харизматичен, макар и противоречив предприемач, който успява да убеди инвеститорите да го замерят с пари и мотивира служителите си със страстни речи за това как WeWork ще промени света.
Популярността на Нойман не успя да го спаси от решението на мениджмънта да го отстрани от шефското място.
През 2021 г. WeWork стана публична компания, но така и не успя да реализира плановете си за растеж. Пазарната оценка на фирмата започна да пада стремглаво.
Въпреки финансовите проблеми и все по-мрачните изгледи за бъдещето, сегашният шеф Дейвид Троли не губи надежда. “Уверени сме в способностите си да посрещнем нуждите на пазара за офис площи за бизнеси от всички размери, сектори и географски райони – казва той. – Дългосрочната ни визия остава без промяна. Имаме да свършим още работа, но талантът и енергията на екипа на WeWork са невероятни и сме фокусирани върху това да предоставяме услугите си на нашите клиенти в дългосрочен план.”