Креативните ходове на Vavakada
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Владислав и Даниела Костови събират отпадъчна пластмаса в Силистра и ù дават нов живот с компанията си Vavakada под формата на 3D принтирани кутии за вино, вази и сапунерки. С намаляващия капацитет на местното депо за отпадъци очакванията към тях растат
Когато завършва средното си образование, Владислав Костов демонстративно къса дипломата си. Убеден е, че тя няма да му трябва, защото той ще изгради собствен бизнес. Дотогава Костов е бил активен в кампании за събиране на отпадъци, но някои от действията му срещат неразбиране сред хората в Силистра. Сред тях е и решението да събира пластмасови бутилки и кенчета от роднини и приятели и да ги складира в дома си.
„Тогава не знаех за какво ще ги използвам и ми беше важно да не са смачкани. Периодично намирах някой с кола да ми помага и ги събирах в мазето на семейната вила“, казва Владислав Костов (25). Сред експериментите му са система за напояване на растения и шахматни фигури с височина по половин метър. Тези идеи не постигат желания ефект, но помагат на Костов да научи важни тънкости при работата с пластмаси. Например, че се лепят трудно и че за различните видове се използват различни консумативи.
Това знание и малко късмет му помагат да стигне до идеята за стартъп за 3D принтирани изделия, направени от рециклирана пластмаса. Негов бизнес партньор е сестра му Даниела (28), с която искат да превърнат Vavakada от компания, която се издържа от средствата, които Владислав генерира, пишейки програмен код по поръчка, до устойчив бизнес за рециклиране с напълно затворен цикъл на производство.
Vavakada има осем контейнера за бутилки и капачки („шишеяди“) на територията на Силистра, като събраната от тях пластмаса преминава през шредиране и гранулиране, превръща се във филамент (нишка за печатане с 3D принтер) и от него се изработват предмети за бита, често брандирани – като бутилки за вино, сапунерки, вази и моливници, ключодържатели и резервни части за стари машини. 3D принтерът дава възможност на младите предприемачи да експериментират, като създават каквито форми си пожелаят.
Въпреки че Владислав и Даниела Костови развиват идеята едва от октомври 2022 г. и все още съотношението на приходите им е 1:9 в полза на софтуера, усилията им се забелязват. Vavakada е сред победителите в националния конкурс „Най-добър младежки стартъп за 2023 г.“ и акселераторската програма на Център „Ринкър“ – „Академия за местни предприемачи“. Основателите отдават това на локацията и на момента, който са избрали.
„За стартъп с нашата идея няма по-подходящ град от Силистра – казва Владислав Костов. – Местното депо е към края на капацитета си и с радост ни дава от боклука, който може да се рециклира. Част от хората вече имат изградени навици за разделно събиране на отпадъците си, но дружеството, което отговаря за контейнерите на „Екопак“, е в ликвидация, а „Капачки за бъдеще“ се оттеглиха от Силистра.“
Всички тези събития са много важни, когато той и Даниела Костова решават да дадат втори живот на пластмасата, но преди да изградят производството, им трябва идея за какво да е то.
Вдъхновението за семейния бизнес е резултат от участието на Владислав Костов във фестивала „Беглика“ през 2022 г. Събитието е известно с възможността за свързване с природата и силното включване на участниците като доброволци. Костов изгражда споделено пространство за работа и соларна централа, от която присъстващите зареждат лаптопите и телефоните си. Така се запознава с много нови хора, включително и един румънец, който е донесъл 3D принтер, но няма електричество за него. Владислав Костов наблюдава с интерес колко бързо излизат формичките.
Разбира, че 3D принтерите всъщност са сравнително достъпни, като цените на потребителските започват от около 300 лв., а по-големите са около 800 лв. Без да мисли много, си купува от вторите. Консумативите за него се правят от царевично нишесте, но Костов открива, че може да се използва и пластмаса, подобна на тази от бутилките. Вижда възможност, за каквато е чакал още от гимназията.
За да развие идеята си обаче, му трябва партньор с бизнес познания. Веднага се сеща за сестра си Даниела, която безуспешно се опитва да убеди работодателите си да мислят по-устойчиво, като използват биоразградими опаковки или садят дървета. Интересът ѝ към „зелените“ теми се появява, докато следва архитектура в Германия. Там научава толкова много, че решава да промени посоката и вместо да стане част от кантора, през 2017 г. избира да се върне в България, да учи икономика и да напише дипломната си работа за кръговата икономика.
За няколко години Даниела Костова също стига до извода, че иска да развие свой бизнес в полза на природата. Предложението на брат ѝ идва в точния момент и бързо се захващат за работа. За да стартират дейност, използват вече основаната от Владислав Костов Vavakada. Името идва по съвет на чичо им, който е собственик на фирма за осветление – „Тотрис“. „От него знам, че за името са много важни две неща – казва Владислав Костов. – Да може да се изпише на латиница, без всички да се питат с кое ‘ц’ или кое ‘щ’, и да е свободен „.com“ домейнът. Като човек с опит в работата с търсачки добавих още едно – да има малко резултати с това име в Google, за да се индексира на първа страница.“
Разписват основата и решават да се включат в акселераторската програма на Център „Ринкър“, за да им помогнат експерти. Тя е с фокус върху тютюнопроизводителни региони в страната – областите Кърджали, Хасково, Благоевград, Силистра. А това дава по-големи шансове на Костови да се отличат. „По време на академията напреднахме много. Можехме да направим каквото си помислим с 3D принтера и малко се лутахме какъв да е фокусът ни. Хората в програмата ни помогнаха и много бързо спечелихме клиенти“, казва Даниела Костова.
Първият продукт, който продават, е брандирана сапунерка. Поръчката идва от тяхна приятелка, която произвежда ръчно направени сапуни. Дамата остава доволна и става постоянен клиент, а това мотивира основателите на Vavakada. Инвестицията им до момента на тази сделка е 1000 лв. С 30 бройки от сапунерките правят 150 лв. и избиват значима част от инвестицията още през първите месеци.
Водени от тези резултати, през декември поръчват втори принтер и машина, която изпълнява функциите на шредер и гранулатор.
В началото на 2023 г. Владислав и Даниела Костови печелят 10 хил. лв. от акселератора на „Ринкър“. С тях купуват още три 3D принтера и наемат първия си колега. Скоро след това принтерите стават общо шест, но колкото и да увеличават бройката им, процесът върви бавно. „Човечеството генерира огромни количества пластмаса, а на един 3D принтер му трябват осем часа, за да направи един ключодържател от пластмаса“, казва Даниела Костова.
Доказателство за увеличаващите се количества боклук е, че депото за отпадъци в Силистра се доближава все по-бързо до максималните си обеми. „Депото започна все по-често да отказва боклук от местните компании и да ни предлага тонове пластмасови отпадъци“, казва Владислав Костов. Владислав вижда възможността да получи безплатно суровина и казва, че ще опита да ги вземе, но ще му трябва време.
„Преди бях много против да влизаме в бизнеса с рециклиране на големи обеми, защото знам, че водещият проблем не са безкрайните купчини пластмаса, а това, че няма такива. Компаниите за рециклиране на много места са принудени да си плащат за отпадъци.“
С Даниела Костова решават да не пропускат тази възможност и започват да мислят различни варианти. Така вместо 3D принтиране решават да сглобят сами преса, която да нагрява пластмасата и да я оформя в плоскости. С нея могат да превръщат до 22 кг пластмаса за 2 часа в плоскости за мебелната индустрия, освен това е бюджетен вариант и изисква малка човешка намеса. За сравнение – с 3D принтер за същото време могат да се усвоят едва около 15 грама. Другото предимство е, че глобалният пазар за пластмасови мебели се оценява на 25 млрд. долара по данни на Maximize Market Research. За разлика от този за малки 3D принтирани изделия, който е нишов и няма отделни данни за него.
Интересът към тази и потенциални бъдещи услуги за рециклиране се увеличава и Костови събират запитвания както от вериги за оборотни стоки, така и от шивашки предприятия и строителни компании.
Изглежда, че основателите на Vavakada ще получават големи количества пластмаса безплатно. Един от сигурните им разходи обаче ще бъдат по-големи складови пространства, защото мазето на семейната вила вече няма да бъде вариант.