Лечение от разстояние на Южния полюс
Българската мисия в Антарктида разчита на иновативно устройство за телемедицина
Когато на 100 км наоколо няма никого, а спешната помощ пристига най-рано след три дни, въпросът за медицинското обслужване става жизненоважен. Такава е ситуацията на българската база на остров Ливингстън, край Антарктида, където вече от три години разчитат на иновативно устройство за телемедицина.
Чрез него измерват „ЕКГ, сатурация, сърдечен ритъм, глюкомер, уринен анализатор, температура – основните показатели за диагностика, ако човек не се чувства добре“, разказа по време на Forbes Healthcare Summit 2023 Христо Бучков, основател на Hubis Temedecine, които разработват устройството. Информацията се съхранява в облак и в електронни здравни досиета, така че лекарят може и от България в реално време да следи показателите.
Д-р Атанас Пелтеков, лекар на българската мисия в Антарктида, споделя, че за него устройството е ценно, защото може да се използва от непрофесионалисти, когато в базата няма лекар, но също така позволява консултиране на получените резултати при несигурност в интерпретацията на специалиста.
И двамата се надяват, че добрият пример за телемедицина в Антарктида ще може да се мултиплицира на отдалечени места в България и така да се подобри здравеопазването у нас.