Силният износ изстреля японската икономика, изненадвайки анализаторите
Японската икономика нарасна много по-бързо от очакваното през второто тримесечие на годината на фона на активният износ на автомобили и нарастващия брой на пристигащите туристи, които помогнаха да се компенсира забавящото се възстановяване на потребителското търсене.

Брутният вътрешен продукт на Япония нараства с 6% на годишна база през второто тримесечие, което е значително повече от консенсусната оценка на икономистите за 2.9% и представлява трето поредно тримесечие на растеж. На тримесечна база БВП се увеличава с 1.5 на сто, което най-големият ръст от последното тримесечие на 2020 г.
Данните от вторник допълват знаците, че третата по големина икономика в света продължава да се възстановява от спада на пандемията. Размерът на икономиката нарасна до рекордните 560.7 трилиона йени (3.85 трилиона долара), надминавайки пика си преди пандемията. Резултатът е в съответствие с възгледите на Международния валутен фонд, който наскоро повиши прогнозата си за растеж на Япония през 2023 г. до 1.4%.
Все пак силният резултат идва с уговорки, тъй като голяма част от растежа е от външното търсене. Износът е нараснал с 3.2 на сто през второто тримесечие, воден от възстановения експорт на автомобили и входящия туризъм, докато капиталовите разходи останаха без промяна.
Частното потребление, което съставлява повече от половината от икономиката, обаче спадна с 0.5 на тримесечна база през периода април-юни, тъй като нарастването на цените повлия негативно върху продажбите на храни и домакински уреди. „Цените ще се покачват поради слабата йена и други фактори, оказвайки натиск върху вноса“, каза Шумпей Гото, изследовател в Японския изследователски институт.
Таро Сайто, ръководител на икономическите изследвания в NLI Research Институт посочва, че трябва да се изчака с фанфарите за загърбване на кризата. „Не мога да кажа, че всичко е наред, когато гледам числата. Само нетният износ надхвърля много прогнозите, докато потреблението отслабва и остава под нивото преди пандемията. Спадът в потреблението, въпреки попътния вятър от тазгодишното повторно отваряне, отразява въздействието на заплатите, които изостават далеч от инфлацията, тласкаща разходите, сигнали, които не бих нарекъл като обнадеждаващи.“
Марсел Тиелиант, ръководител на Азиатско-тихоокеанския регион в Capital Economics, каза, че е малко вероятно движеният от износа импулс на растеж да се задържи. „И въпреки че износът на капиталови стоки се възстанови през юни, тъй като най-големите спадове в задграничните инвестиции вече са зад нас, ние не очакваме енергично възстановяване”, посочи още Тиелиант.