Германия легализира марихуаната за забавление
Германското правителство одобри спорен закон за легализиране на отглеждането и употребата на канабис с цел развлечение, давайки нов импулс на световната тенденция за облекчаване на правилата за ползване на канабис, съобщи Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Новото законодателство, което тепърва трябва да премине през парламента, ще даде правото на пълнолетните жители на страната да притежават до 25 грама марихуана, да отглеждат до три растения и да купуват канабис от съответните клубове.
Законопроектът включва строги правила за отглеждане на канабис. Клубовете за канабис с до 500 членове трябва да имат врати и прозорци, устойчиви на взлом, с оградени оранжерии.
На членовете няма да бъде разрешено да пушат трева в клубовете или в близост до училища, детски ясли, детски или спортни площадки.
Кабинетът на Олаф Шолц се надява новото законодателство да ограничи черния пазар, да защити потребителите от нискокачествената марихуана и да облекчи съдебната система. Консервативната опозиция обаче твърди, че новите правила ще насърчат употребата на канабис и ще създадат още повече работа за властите.
Ако законът бъде одобрен от парламента, Германия ще стане една от страните в Европа с най-либерални правила по отношение на канабиса.
Кабинетът на Шолц промени първоначалните планове, според които продажбата на марихуана трябваше да бъде разрешена в лицензирани магазини в цялата страна. Вместо това правителството даде старт на пилотен проект с малък брой лицензирани магазини в някои региони, за да тества ефекта от легалното разпространение на канабис.
КОНТРА
Много страни в Европа вече легализираха канабиса за ограничени медицински цели, включително Германия от 2017 г. Други са декриминализирали общата му употреба.
Въпреки това в доклад ООН предупреди, че легализирането на марихуаната води до ръст на потреблението и увеличаване на здравните проблеми, създавани от канабиса.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
Предвижда се общата световна легална индустрия за канабис да достигне 36.7 милиарда долара през 2023 г., като 80% от продажбите идват от пазарите в САЩ.