Глобални тенденции и предизвикателства пред новите терапии
Кои са заболяванията, при които има най-голям ръст на използване на нови технологии
Новите технологии представляват голям прогрес в науката и медицината, но като всяка една иновация водят със себе си и до редица въпроси и предизвикателства, каза по време на Forbes Healthcare Summit 2023 Лука Чичов, генерален мениджър на IQVIA за Централна и Източна Европа.
„Чисто финансово, има доста сензитивна дискусия колко е пределната стойност, за която публичен ресурс може да бъде локиран за индивидуален пациент, и как се съпоставя това със заплащането на публичен ресурс за други заболявания, където могат да бъдат третирани по-голям брой пациенти“, каза Чичов.
По думите му топ 3 на терапевтичните области по продажби във фармацевтиката за 2022 г. са онкологията, имунологията и диабетът, които допринасят за над 65% от глобалния ръст на фармацевтичния пазар. В последните три-четири години в онкологията се наблюдава бум и развитие на изследванията, свързани с нови технологии, като има доста медикаменти, които са в решителната трета фаза на изпитания, преди да получат регистрация и достъп до пациентите.
Чичов допълни, че в глобален мащаб има между 6000 и 8000 редки заболявания, които засягат над 30 млн. души. За лечението им съществуват т.нар. лекарства сираци. В България достъпът до тях е ограничен.
Чичов е на мнение, че е изключително важно при нов тип терапии за редки болести да се генерират данни, които да показват тяхната ефективност. „Без дигитални данни няма как да говорим за генериране на доказателства и за създаване на правилната инфраструктура, логистика и използване на решения, които са в помощ на пациента“, каза той.