Слънце в телефона
Ученическата компания SunCase използва възобновяема енергия за зареждане на телефона, като разработва калъф с вградени соларни панели
Когато съвременните тийнейджъри видят, че батерията на телефона им е изтощена, притеснението е сериозно. Това обаче не важи за група ученици от Частна езикова гимназия „Проф. Иван Апостолов“ в София. Когато батериите на техните телефони отново са на привършване и започват да търсят контакти, да изваждат кабели и зарядни, си задават въпроса: Няма ли по-умен и лесен начин за зареждане на устройствата?
Идеята веднага просветва в съзнанието на Антон Величков – калъф за телефон със соларни панели и вградена батерия. Той събира приятелите си Биляна Костова, Жулиде Наумова, Васил Бонев и Дара Панева и заедно започват да разработват идеята и прототипите на SunCase.
„SunCase е калъф за телефон, на гърба на който има два соларни панела. Те съхраняват енергията от слънцето във вградена в самия калъф батерия“, разказва Дара. Именно вградената батерия позволява зареждане на телефона, когато се постави вътре в калъфа. Зареждането се случва безжично, но за телефоните, които не поддържат тази функция, учениците са осигурили и вариант за зареждане с кабел. „Най-хубавото е, че не се изисква постоянно наличие на слънце, защото енергията се съхранява в батерията“, казва Дара.
При тестовете, които провеждат, установяват, че вградената батерия се зарежда от соларните панели за около 30 минути, а за зареждането на телефона в калъфа от 0 до 100% са необходими около 2.5–3 часа.
За да се стигне до финалните тестове и разработването на прототипи обаче, учебната компания преминава през дълъг процес на проучване, търсене на части и партньори. Макар да знаят точно какво искат като продукт, нямат нужните знания и умения да го създадат сами. Специалист по 3D принтиране им помага с изработката на калъфа – създават първия прототип, който впоследствие усъвършенстват.
„Този прототип беше по-обемен и неподходящ за ежедневна употреба. Може да го използваш, ако си авантюрист, но не и ако държиш на елегантна визия“, казва Биляна и допълва, че са продължили с разработките в търсене на по-компактен и удобен дизайн.
В процеса на работа откриват перфектния партньор – студио за 3D принтиране, което изработва целия калъф, а за екипа на SunCase остава да сглобят и поставят соларните панели и батерията. В допълнение новите им партньори толкова харесват идеята, че им предлагат взаимно да се промотират.
С готови и тествани прототипи учениците започват работа в две посоки – маркетинг и масово производство. По отношение на маркетинга и разпространението разчитат на социалните мрежи и на сайта, който са си направили. Следващите им стъпки са преговори с магазини и онлайн платформи за мобилни устройства и аксесоари, които да им помагат за дистрибуцията. За масовото производство на калъфите пък проучват възможностите за договор с фабрика, която да ги изработва чрез преса. „Като използваме 3D принтер, принтирането е много бавно и много по-скъпо. Чрез пресата ще намалим единичната цена и времето за производство“, казва Васил. Учениците очакват цената на един калъф SunCase, произведен по новия метод, да бъде между 40 и 50 лв.
Целевата им група са хора, които често пътуват, които обичат да са на плаж, на къмпинг, в планината. „Всъщност всеки, който иска, може да го използва, защото единственото, от което се нуждае, е слънце“, казва Жулиде.
Екипът работи върху подобряването на продукта, за да направи калъфа още по-тънък, както и върху разширяване на продуктовата гама със SunCase за смарт часовници.
Иновативната идея на учениците им донесе специалната награда на Vivacom за високотехнологично предприемачество на финала на учебните компании на Junior Achievement. Няколко седмици по-рано пък историята на продукта и пътят, който са изминали за реализирането му, беше включена в специален сборник „STEM ученически проекти“ за победителите в националното състезание по STEM науки. Всички тези постижения само затвърждават мотивацията и увереността на екипа да развива бизнес идеята си. Дават сериозна заявка да кандидатстват и в преакселератора на Junior Achievement, за да привлекат инвеститор за масовото производство на калъфите.