Какви са възможностите за достъп до иновативни терапии
Персонализираната медицина дава надежда на пациенти с редки заболявания, а областите на приложение се увеличават
След близо 20 години без реформи ще има ново европейско фармацевтично законодателство, което ще трябва да бъде имплементирано и в България, каза по време на Forbes Healthcare Summit 2023 Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България. Той се включи в дискусия за достъпа до иновативни терапии в България заедно с Жасмина Коева-Балабанова, председател на УС на Български алианс за прецизирана и персонализирана медицина, и модератора Ивайло Симеонов, съосновател на LeadersHeal Academy.
Новото законодателство маркира няколко неща – адекватното бюджетиране, което трябва да вземе предвид, че иновацията е на по-висока стойност, отколкото сегашното лечение, както и какъв е ефектът от терапията върху пациентите и съответно реимбурсацията да се оптимизира с оглед това наблюдение.
В България най-големият проблем е свързан най-вече с финансирането, като според Денев бюджетът за лекарства трябва да нараства поне с темпа на здравноосигурителните плащания. Освен това е важно да се намерят правилните пациенти за дадена терапия.
„Ако преди прилагането на терапия в дадена популация при постигането на 30.40% клиничен отговор се смяташе за успех, сега говорим за 90% клиничен отговор. Въвеждането на прецизна диагностика в България, много по-мащабна, отколкото в момента, значително би подобрило достъпа до фармацевтична иновация.“
Според Коева-Балабанова персонализираната медицина има огромен потенциал за подобряване на качеството на здравеопазването както за пациентите, така и за медицинските специалисти. Тя се проявява най-ярко в онкологията, като около 70% от иновативните лекарства са лекарства на персонализираната медицина. Toзи тип медицина е особено важна при редки болести, но областите на приложение се разрастват – сърдечносъдови заболявания, автоимунни, диабет, неврологични и психиатрични нарушения, геномната медицина, развитие на епигенетиката, както и изследване на влиянието на околната среда върху човешкия геном.