Китайски държавни банки продават долари за юани на световните пазари
Големите китайски държавни банки са забелязани да продават усилено американски долари, за да купуват юани, както на вътрешните, така и на външните спотови валутни пазари тази седмица в опит да забавят обезценяването на местната валута. Това заявиха информирани източници, цитирани от Ройтерс.
Въпреки че търгуват от свое име, за да изпълнят поръчки на клиенти, държавните банки често действат и по указания на централната банка (PBOC), когато юанът е подложен на натиск, както е в момента.
“Продажбата на долари от държавни банки се превърна в нова норма, за да се забави темпа на обезценяване на юана”, обяви търговец от Шанхай.
Чуждестранните клонове на държавните банки са продавали долари и по време на търговията в Лондон и Ню Йорк тази седмица , казаха два източника, пряко запознати с темата.
Юанът е загубил около 2.4 на сто спрямо долара този месец и 6 на сто от началото на годината. Юанът се е търгувал на вътрешния пазар по курс 7.3145 за долар , а на чуждестранния – 7.3400 юана за долар.
Все по-големият спад на юана е в резултат на увеличаващата се разлика в доходността между Китай и САЩ и нарастващите опасения на инвеститорите за слабия икономически растеж на Китай и увеличаващите се рискове за неизпълнение на задълженията в сектора на недвижимите имоти и сенчестите банкови сектори. Бавното прилагане на мерките за стимулиране на растежа е разочаровало инвеститорите.
През последните седмици наблюдателите на пазара казват, че китайските власти са се опитали да забавят спада на юана, като китайската централна банка постоянно определя по-силен от очакваното фиксинг, а държавните банки многократно продават долари.
Подобна тактика беше наблюдавана през септември 2022 г., когато PBOC също поиска от големите държавни банки да бъдат готови да продават долари за юани на офшорни пазари, докато се опитваше да спре падането на юана.
Междувременно Китайската народна банка е смекчила паричната си политика, за да подкрепи икономиката, въпреки че цената за намаляването на лихвите е по-големият натиск върху юана.