Ще влязат ли САЩ в рецесията, за която експертите предупреждаваха от месеци? Сложно е
Рецесията може да не е на дневен ред в САЩ, тъй като акциите изтриват голяма част от тазгодишните загуби и много от по-видимите индикатори за такова продължително забавяне остават далеч от обезпокоителни, но няколко ключови предупредителни знака все още мигат в червено.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Рецесията, доста двусмислено дефинирана от Националното бюро за икономически изследвания като „значителен спад в икономическата активност, който се разпространява в икономиката и продължава повече от няколко месеца“, обикновено се характеризира с продължителен период на намалено производство и други показатели, измерващи производителност и потребителски разходи. САЩ всъщност влязоха в рецесия миналата есен по един от най-широко приетите технически показатели, когато брутният им вътрешен продукт падна за две последователни тримесечия, а няколко други индикатора подкрепят идеята, че рецесията е на път, ако не е вече тук.
Инверсията на кривата на доходност продължи да се задълбочава през миналата есен, а краткосрочните облигации на САЩ да предлагат по-високи изплащания от дългосрочните облигации – вероятността за настъпване на рецесия, прогнозирана от тези спредове на Министерството на финансите, бе приблизително 66%, според данни от New Йорк Федерален резерв.
И все пак оттогава БВП се възстанови, нараствайки с 2.4% на годишна база през второто тримесечие и се очаква да се увеличи с 5% през текущото тримесечие, докато има малка промяна в нивото на безработица и потребителските разходи остават силни.
Анализирайки смесените данни, Фед заключи на срещата си през март, че САЩ ще изпаднат в „лека рецесия“ до края на годината, но до юли промени решението си и вече не прогнозира рецесия.
Прогнозите на икономисти за рецесия като цяло намаляха, тъй като тримесечно проучване на Wall Street Journal миналия месец разкри, че 54% от икономистите смятат, че САЩ ще влязат в рецесия през следващата година, което е спад от 64% миналата есен.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Инвеститорите по подобен начин се отдръпнаха от най-лошия си страх, свързан с рецесията, тъй като анкета на Bank of America сред мениджъри на фондове, контролиращи активи на стойност 635 милиарда долара, установи, че 42% от респондентите смятат, че е малко вероятно световната икономика да изпадне в рецесия през следващата година, най-ниският процент от миналия юни. Този фон подкрепя силното покачване на американските акции, след като прогнозите за рецесия достигнаха своя връх миналата есен, като S&P 500 се повиши с близо 25% от най-ниската си точка през октомври. Неотдавнашните опасения относно продължително забавяне на икономиката дойдоха, когато световната икономика излезе от дълбините на пандемията и САЩ се бориха с най-високата си инфлация от началото на 80-те години на миналия век, което накара Фед да повиши лихвените проценти до най-високото им ниво от повече от две десетилетия.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Рецесиите са нелинейни събития, а повечето икономически модели са линейни. Ние вярваме, че рисковете от рецесия са били и продължават да бъдат високи, но определянето на точното тримесечие на началото на спада може по своята същност да е упражнение за хвърляне на дартс стрелички“, написа главният американски икономист на JPMorgan Chase Майкъл Фероли в бележка до клиенти по-рано този месец.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
Според анализа на Goldman Sachs само 11% от компаниите от Russell 3000 са казали „рецесия“ по време на обявяването на печалбите си за второто тримесечие, което е значително по-малко от миналогодишния връх от 27%.