10 начина да поемеш по пътя към успешна кариера
Не се чувстваш удовлетворен от кариерата си? Може би си работил с години в дадена област, усещайки, че не е за теб. Отдели време да помислиш какво има значение за теб и обмисли как да приложиш тези десет начина да поемеш по пътя към успешната кариера, пише авторът на Forbes Карълайн Кастрилиън.

Поемай рискове
„Невъзможно е да живееш, без да се провалиш в нещо, освен ако не живееш толкова предпазливо, че все едно не си живял – в този случай се проваляш по дефолт“, казва писателката Дж.К. Роулинг в реч пред завършващи студенти в „Харвард“. Да поемаш рискове е ключът към успеха в кариерата. Запитай се дали искаш само да оцеляваш, или наистина да живееш. С какво би се занимавал, ако знаеше, че няма как да се провалиш? Това е пътят, по който трябва да тръгнеш.
Мисли в перспектива
Много хора очакват по постигнат нещо на момента. Искат например да станат инфлуенсъри в YouTube или Instagram и за един ден да се превърнат в звезда. Истината е, че повечето успешни хора стават такива с течение на времето. Те разбират, че е нужна усилена работа, за да стигнеш до върха.
Състезавай се със себе си
Независимо кой си или къде се намираш в кариерния си път, винаги ще има някой, който има повече пари или по-добра работа от теб. Тайната на успеха не е в това да се сравняваш с останалите, а да се състезаваш със себе си, да се стремиш към прогрес, а не към перфекционизъм. По-напред ли си в кариерата си днес в сравнение с вчера? Чувстваш ли се по-удовлетворен? Ако отговорът е да, значи си на прав път.
Слушай интуицията си
„Интуитивният ум е свещен дар, а рационалният ум е верен слуга“, казва Алберт Анщайн. В съвременното общество оценяваме по-високо рационалното мислене и оставяме интуицията на заден план. Но много предприемачи, създали бизнеси за милиони, признават, че ключа към успеха им е, че са се вслушвали в интуицията си.
Прави малки стъпки
Нека мечтите ти са големи, а стъпките за постигането им – малки. Ако мечтата ти е да напишеш книга, но не си написал и ред от години, няма да е лесно да започнеш от нулата и да достигнеш веднага до нивото на Стивън Кинг например. Набележи си няколко малки стъпки, които постепенно ще те приближават до целта. В примера по-горе те може да са да започнеш да си водиш в дневник, да се запишеш на курс по творческо писане, да създадеш сайт или блог, да започнеш да работиш по книгата по един час всеки ден.
Поставяй си постижими цели
Постави си реалистични цели и ще постигнеш най-амбициозните си мечти. Ако например мечтаеш да станеш професионален тенисист, но не си хващал ракета от години и си вече на възраст, на която повечето тенисисти се пенсионират, е малко вероятно да постигнеш мечтата си. Вместо това си постави цели, които са реалистични.
Кариерата ти трябва да отговаря на силните ти страни и ценностите ти
Ако основната ти цел е да прекарваш много време със семейството си, вероятно няма да си удовлетворен от работа, при която ще ти се налага да пътуваш 80% от времето. Мразиш конфронтациите? Тогава кариера в областта на правото вероятно няма да ти подхожда. Направи списък със своите ценности и ги подреди по важност докато търсиш точния за теб път в кариерата.
Търси помощ
Почти невъзможно е да постигнеш успех в кариерата, без да поискаш помощ. Попитай приятели, близки и колеги как изглеждаш в техните очи. Нека ти кажат кои според тях са силните и слабите ти страни. Какви комплименти получаваш? Това упражнение може да разкрие таланти, за които не си мислил. Потърси помощта на ментор или кариерен специалист. Външната глебна точка може да ти помогне да разкриеш кариерата, за която мечтаеш.
Остави страха зад себе си
Представи си, че караш кола и страхът ти седи на седалката до теб и ти крещи „Караш прекалено бързо!“, „Накъде караш, това е грешният път!“ или „Не поемай по този път, ще катастрофираш!“ Това е вътрешният ти критик, който ти пречи точно когато ти предстои нещо голямо като промяна в кариерата. Затова спри колата, премести страха на задната седалка и му кажи, че можеш да се справиш. Страхът вероятно никога няма да изчезне напълно, но му покажи кой е шефът.
Не избирай кариера само на базата на това колко пари ще печелиш
Парите са важни, но е добре да има и други причини, поради които си избрал точно тази професия. Ако прекараш живота си в преследване само на парите, ще ти е трудно да си удовлетворен от кариерата си. Обмисли и други фактори като силните си страни, неща, които обичаш да правиш, в какво си добър и какво искаш да оставиш след себе си.
Когато става въпрос за кариерата ти, помни, че времето така или иначе ще мине, затова го прекарай в създаването на живота, който искаш.