Ново проучване слага под съмнение качествата на очилата с филтри срещу синята светлина
Ново проучване заключава, че очилата със филтри срещу синя светлина вероятно нямат по-голям ефект върху очите от очилата без подобни филтри, което противоречи на наложената теория, според която те помагат при напрежение на очите, качество на съня, главоболие и цялостно здраве на очите.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Нов мета-анализ, публикуван в базата данни на Cochrane за систематични прегледи, открива, че очилата срещу синя светлина може да не променят качеството на съня, напрежението на очите или здравето на очите.
Изследователите са разгледали данни от 17 проучвания от шест страни с броя на възрастните участници, вариращи от пет до 156 пациенти.
Предишни проучвания установиха, че очилата със филтри срещу синя светлина подобряват съня, намаляват умората на очите и помагат при компютърен зрителен синдром, общ термин за сухота в очите, замъглено зрение, главоболие и напрежение в очите, причинено от продължителна употреба на цифрово устройство.
Проучване, публикувано в International Journal of Ophthalmology, установява, че синята светлина, която се излъчва от цифрови LED устройства, може потенциално да причини стрес и заболяване на ретината, което води до късогледство и засяга съня.
Въпреки това, тъй като LED устройствата са толкова нови, изследователите казват, че няма много изследвания за дългосрочните ефекти на синята светлина върху очите.
Въпреки че новото проучване установи, че синята светлина може да стресира ретината и да повлияе на съня, то също така заключава, че очилата със филтри срещу синя светлина може да не са решението: Мета-анализът заключи, че нито едно от 17-те проучвания не е имало драстично различни резултати за зрителна умора или зрителни резултати между очилата с филтри срещи синята светлина и тези без.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Открихме, че може да няма краткосрочни предимства на използването на лещи, филтриращи синя светлина, за намаляване на зрителната умора, свързана с използването на компютър, в сравнение със стъкла, които не филтрират синя светлина“, каза Лора Дауни, старши автор на проучването, в изявление . „Също така в момента не е ясно дали тези стъкла влияят върху качеството на зрението или резултатите, свързани със съня, и не могат да се направят заключения за потенциални ефекти върху здравето на ретината в дългосрочен план. Хората трябва да са наясно с тези открития, когато решават дали да закупят тези очила.“
КЛЮЧОВА ПРЕДИСТОРИЯ
Синьото е един от седемте цвята в спектъра на видимата светлина. Смята се, че постоянната експозиция уврежда ретината и причинява проблеми със зрението, като свързана с възрастта макулна дегенерация – очно заболяване, причинено от стареенето, което замъглява централното зрение. Това, което прави синята светлина опасна, са нейните къси вълни с висока енергия, съобщава Healthline. Те са само малко по-дълги и по-малко мощни от UV вълните, които имат вредни ефекти върху кожата и очите. Противно на общоприетото схващане, слънцето е най-големият производител на синя светлина, а не LED устройства като мобилни телефони и компютри. Флуоресцентните крушки и крушките с нажежаема жичка също произвеждат синя светлина. Очилата със синя светлина са направени да блокират и филтрират синята светлина, намалявайки нейните потенциални вредни ефекти. Офталмологът Никол Баич казва, че въпреки че носенето на очила със синя светлина не е вредно, ако пациентите имат чувствителност към светлина, те трябва да потърсят вместо това оцветяване FL-41. FL-41 филтрира синята и зелената светлина и нюансът може да се добави към почти всякакви лещи.
ИЗНЕНАДАВАЩ ФАКТ
Децата са по-податливи на рисковете, които носи синята светлина, тъй като очите им абсорбират повече синя светлина от електронни устройства, според проучване на Националния очен институт. Проучването съобщава, че американските деца на възраст под осем години прекарват средно повече от два часа на ден на цифрови устройства, докато тези на възраст между осем и 10 години прекарват шест часа на ден, а децата между 11 и 14 прекарват девет часа. Синята светлина от устройствата причинява стрес на ретината и синдром на компютърното зрение, състояние, което включва напрежение в очите, главоболие, проблеми със позата и дискомфорт, свързан с умората, заключава Националният очен институт.