Да се гмурнеш в дълбокото
Христина Димитрова, архитект по диплома, водолаз по призвание и собственик на водолазен център Diving BG Center, e една от малкото жени в България, превърнали страстта си към гмуркането в бизнес
На 201 мeтра под блестящата повърхност на залива край египетския курорт Дахаб е тъмно и студено. На Христина Димитрова ѝ отнема 5 минути и 40 секунди да се спусне до тази дълбочина. Пътят ѝ обратно обаче е далеч по-бавен, опасен и самотен. Продължава точно 282 минути, в които една малка грешка може да ѝ струва живота. Но тя няма време да се страхува. Заета е да спазва процедурите по изплуването, да контролира смяната на газовете за дишане, да следи показатели.
Чак в „плитките метри“ остава време да помисли за себе си: да усети студа, умората, схванатите мускули. В този юлски ден на 2015 г. Христина Димитрова излиза от водата като втората жена на планетата, преминала границата от двеста метра дълбочина. Тя прави световен рекорд по гмуркане в открити солени води, който остава неотбелязан в Книгата на Гинес, тъй като се случва по време на тренировка.
Срещата ни е само седмица преди датата, на която се навършват осем години от неофициалното ѝ постижение. Но днес Христина Димитрова (38) – професионален водолаз с над 15-годишен опит, съосновател и собственик на един от най-популярните водолазни центрове у нас Diving BG Center, няма желание да чупи нови рекорди. „Доказала съм какво мога, надживяла съм този етап, сега ме вълнуват други неща.“ Интересите ѝ са разнообразни – Димитрова рисува, кара мотори, занимава се с латино танци, с хюман дизайн, с преподаване, като всичко това гравитира около притегателната сила на водата – гмуркането и обученията на курсисти.
Diving BG Center, разположен на марината в Созопол, предлага курсове по гмуркане както на водолази, искащи да се сертифицират по международни стандарти, така и на абсолютно начинаещи, включително и деца. Дейността му включва и експедиции до потънали кораби в нашата акватория, както и пътешествия за гмуркачи до екзотични дестинации. За да балансира финансово краткия сезон край морето, чиито най-силни месеци са юли и август, Димитрова се впуска в различни начинания, свързани с гмуркането. В София води дайвинг обучения, които завършва в Созопол или в чужбина. Зимата отлита за Бали, където е съдружник в бутиков хотел с водолазен център.
Последният ѝ фокус е програмата „Отвъд страхoвете“ с ритрийти, комбиниращи терапии и гмуркания с предизвикателства, насочена и към корпоративния бизнес: „Знам, че другите не го правят, защото нямат потенциала, аз искам да съм различна“. Проектът е нейният отговор на динамиката на пазара, който се променя постоянно, а в годините Димитрова е научила, че за да оцелее, трябва да е гъвкава и да се трансформира. С него тя предлага нови преживявания на клиентите, базирани на растящото ѝ любопитство към въздействието на водата върху човешката психика: „Интересно ми е да вкарам под водата човешкото съзнание. От човек, който е изграден от страхове, да се извади това същество отдолу, което е готово да живее по смел начин“.
Неслучайно Христина Димитрова винаги казва на учениците си: „Животът започва там, където свършва страхът“. Мото, което е открила сама, прекарвайки по-голямата част от своя живот под вода. Пали се истински по „голямото синьо“, докато следва архитектура в Марсилия. Френският град, който по чиста случайност, се оказва люлката на скуба и фридайвинга.
Закалката ù е сурова. Първите ѝ инструктори са бивши легионери. После неин ментор, учител и „дайвинг бъди“ става професионалният водолаз Росен Желязков. Заради превратност на съдбата тя се връща в България на 22, без дори да вземе багажа си от марсилската квартира. Завършва следването си у нас и създава семейство с Желязков, с когото стартират няколко бизнеса. Един от тях е Diving BG Center. Отворен през 2008 г., центърът в Созопол е направен по световен стандарт и се опитва да популяризира дайвинга извън тесния кръг професионалисти. „Бяхме първите, които започнахме да внасяме екипировка на световни марки, да развиваме техническо гмуркане, да организираме експедиции до потънали кораби, издавахме списание, направихме асоциация по фридайвинг. Хората ги завладя и изведнъж избухна“, казва Димитрова.
През лятото на 2015 г. интересът към гмуркането е в своя пик. Снимките на известни актьори, политици и модели с маски, плавници и бутилки на гърба циркулират из социалните мрежи и привличат още ентусиасти. Тогава Христина Димитрова отбелязва и неофициалния си рекорд по техническо гмуркане в открити солени води, който привлича още внимание към нея, училището и подводните приключения. Но освен клиенти бумът носи и конкуренти, част от които не играят по правилата. „Появиха се много непрофесионалисти и се разми границата на доброто обучение. В момента всеки, изкарал водолазен курс, води гмуркания“, казва Димитрова.
А за да си професионалист в тази сфера, се изискват „пари, време и усилия“. Вложенията в центъра са над 300 хил. евро до момента, тъй като разходите за дейността са високи: екипировка, хубава лодка, компресорна станция, наеми, персонал, лицензи, транспортно средство за отдалечени локации. „Не е никак лесно, цените започнаха да се подбиват, трудоемко е за немного голяма печалба“, обобщава тя ситуацията на пазара. Този сезон е малко притеснена, защото записванията са по-слаби. Отдава го на това, че летният туризъм се измества към Гърция след пандемията, и „сринаха репутацията на морето ни“, визирайки скорошните информации за замърсявания след взривяването на яз. „Нова Каховка“ в Украйна. Но не е сигурна дали отливът е само при нея, или при всички.
Diving BG Center поддържа едни от високите цени на услугите си в сектора – 4–5-дневен курс по гмуркане струва около 1000 лв. „Моите обучения са по-скъпи, защото знам какво съм вложила и какво съм платила, за да стигна дотук“, казва Димитрова.
Инвестицията в обучението ѝ е сравнима с тази в материалната база, все пак залогът в дайвинга е твърде висок – човешкият живот. От годините на първите си уроци досега тя е събрала солиден брой международни сертификати, валидиращи професионализма ѝ. Един от най-трудно заслужените е този за техническо гмуркане по GUE, най-елитарната система в света. Освен нея още само трима български водолази са успели да преминат взискателните курсове.
Но да си добър водолазен инструктор, наред с професионално оборудване и отлична техническа подготовка изисква и комплекс от лични качества – търпение, спокойствие, психологически подход. „Реално ти влизаш под водата и оставаш с човека и неговата беззащитност, защото той разчита изцяло на теб. И независимо с какво се занимава в живота, водата отмива този филтър. Оттук нататък двамата сте на една много самотна сцена. И ако аз нямам характера, спокойствието, опита, знанията да съхраня живота на този човек, може би и двамата сме пътници“, обяснява Христина Димитрова.
Професионалната ѝ репутация ѝ носи покани за участие в чуждестранни проекти. През 2022 г. прекарва шест месеца като инструктор-експерт в най-дълбокия басейн в света – 60-метровия Deep Dive Dubai, редом със светилата в техническото гмуркане. Експертизата ѝ я отвежда и в Бали. Преди малко повече от три години става съдружник в EmОcean Beach Boutique Dive Resort – модерен туристически комплекс, предлагащ дайвинг пакети на своите гости. Оттогава Димитрова прекарва студените месеци на брега на Амед, където развива водолазния център на хотела. В биографията ѝ са записани още „Плаващите кейове“, и „Мастаба“ на Кристо. В тях Христина Димитрова участва като част екипа на „Дийп Дайв Системс“ – компанията, монтираща съоръженията, и работи на сушата като HR, което рядко ѝ се случва.
Постоянно в движение и през повечето време под вода, Христина Димитрова успява да балансира бизнес начинанията си. Острани изглежда, че всичко ѝ се получава с лекота, но като жена в суровия свят на дайвинга тя често е подценявана и от общността, и от клиентите си. „Знам погледа, преди да ме видят във водата“, казва Димитрова. Първата реакция на мъжете е: „тя се прави на инструктор“, но след като влязат под водата и оставят живота си в нейните ръце, отношението се променя, защото „отдолу мога толкова повече от тях“.
Жените се вдъхновяват от самото начало. Благодарение на Димитрова в годините процентът на гмуркащи се жени у нас нараства. Много от тях се записват в курсовете ѝ не само заради нейната личност и вълнуващото приключение, но и за да се справят с фобиите си към водата. Докато им помага по този път, Христина Димитрова се гмурка по-дълбоко в човешката душа и така се оформя програмата за преодоляване на страхове.
На един от курсовете си среща психолога и арт терапевт Елица Великова и симбиозата е мигновена. Двете задействат програмата „Отвъд страховете“ през 2021 г., която после прераства в ритрийти. Групите са бутикови и терапевтичните класове на брега се редуват с часове под вода, в които участниците трябва да преодоляват реални предизвикателства (т. нар. exposure therapy).
Повечето клиенти са индивидуални, но има интерес и от големи компании с по-нестандартен подход към служителите си на управленски позиции.
Гмуркането изгражда лидерски качества, убедена е Димитрова. От една страна, се вижда кой каква роля заема в кризисна ситуация. Хората стават по-смели във вземането на решения, защото излизайки от зоната си на комфорт, придобиват вътрешна увереност, че могат да се справят в ситуации, които изглеждат безизходни. От друга, дайвингът е отлична възможност за тиймбилдинг. „Водата много сближава, защото ние не се гмуркаме сами, винаги сме с бъдито си и се създава една много специална връзка“, посочва собственикът на Diving BG Center.
Успява ли водата да отмие изцяло страховете? „Ние няма да спрем да се страхуваме, но можем да направим така, че страхът да не ни владее“, отговаря тя. Планът ѝ е да развива програмата с ритрийтите и извън България, без да изоставя обученията. Понякога се изморява, дори ѝ писва от гмуркането. Но е различно, когато си открил своето призвание. „Или както казват японците – добавя Димитрова, – своя икигай: нещо, което обичаш, нещо, от което светът има нужда, нещо, за което светът е готов да плаща.“