Axiom Space набра 350 млн. долара, за да строи първата частна космическа станция в историята
Американската Axiom Space е набрала 350 млн. долара от инвеститори, съобщиха от компанията. С парите ще бъде финансирано изграждането на първата в историята частна космическа станция, чийто първи модул трябва да излети в космоса до няколко години.
Инвеститори в Axiom Space са инвестиционния фонд Aljazira Capital и южнокорейската Boryung. Основният бизнес на последната е фармацевтиката, но освен това компанията инвестира и в изграждането на екосистема за космическо здравеопазване.
От Axiom Space твърдят, че новата инвестиция от 350 млн. долара ги превръща във втората най-добре финансирана космическа компания в света за тази година след SpaceX на милиардера Илън Мъск.
Бизнес моделът на Axiom Space е да отдава под наем бъдещата си космическа станция. Ключово предимство на компанията е, че има споразумение да скачи своята космическа станция с Международната космическа станция. Очаква се първият модул от станцията на Axiom Space да се скачи с МКС през 2026 г.
Клиенти на Axiom Space биха могли да са компании или други организации, които се занимават с проучвания в условията на безтегловност. Бизнес моделът дава възможност и за развитие на космическия туризъм – обикновени граждани да прекарат известно време в космоса, след като преминат задължителната подготовка и тестове.
Освен изграждането на собствена станция, Axiom Space разработва и други продукти за космическата индустрия като например скафандри. Клиенти за тези продукти са различни космически агенции като НАСА.
От Axiom Space твърдят, че вече имат подписани договори с клиенти на стойност 2.2 млрд. долара.
Частният сектор навлиза все по-активно в изследването на космоса, което досега беше територия основно на държавните космически агенции. Компании като SpaceX предлагат различни услуги като например да изстрелят товара на клиентите си в земната орбита. Това е полезно за организации, които искат да събират данни за планетата.
Космическата индустрия е атрактивна и за някои български компании като EnduroSat. Създадената от Райчо Райчев компания разработва наносателити и помага на компании, които искат да събират данни от космоса, да си изстрелят наносателит в земната орбита.