LinkedIn и естественият интелект
Част от вас вероятно са учили нещо съвсем различно от професията, която имате в момента. Сменяли сте отдели, може би дори цели сфери на дейност. Други, сред които и аз, работим нещо, за което не е имало как да учим – просто преди 10–15 години тази професия не е съществувала. Сега четвъртата индустриална революция ни поднася нова порция разтърсване с бума на генеративния изкуствен интелект.
Много възможности ще бъдат създадени, но и много работни места и цели професии ще бъдат поставени на риск от изчезване. Минаващият най-вече през социалните мрежи информационен поток също ще бъде връхлетян от буря от несигурност около AI. Тя обаче има потенциала да се превърне в идеалната буря за естествения интелект – идейното лидерство ще бъде още по-нужно, за да дава насока в трудните за навигиране времена.
Макар че професионалната мрежа LinkedIn стартира през 2003 г., бяха нужни няколко години и появата на Facebook и Twitter, за да станат социалните мрежи важна част от живота ни. И за 15 години те буквално промениха начина ни на взаимодействие със света, ползването на информация и влиянието върху политическите процеси. Появи се явлението „всеки човек е медия“ и хвърли милиарди хора по света в невиждан досега обем от съдържание, създавано от други милиарди потребители. А с това и нерядко в състояние на обърканост и когнитивен дисонанс.
Нещо подобно вероятно ще се случи и с по-широкото навлизане на генеративния изкуствен интелект и интегрирането му в социалните мрежи. Създателите на публикации ще имат нов мощен инструмент да засилят активността си и да блестят още по-силно със знание, което незадължително притежават. Докато за потребителите ще става все по-трудно да се ориентират дали им говори някой с истинско познание, или четат (и дори гледат) компилиран по задание материал.
А LinkedIn вече експериментира с това, понеже заедно с OpenAI, авторите на ChatGPT, е от семейството на Microsoft. От края на юни част от потребителите на професионалната мрежа могат да ползват изкуствения интелект, за да генерират публикации по избрани от тях теми след „инструктиране“ на алгоритъма в рамките на 30 думи. Малко по-рано платформата въведе и съвместни статии – формат, в който AI създава първоначален текст по дадена тема, а потребителите могат да допълват със своето експертно мнение.
Разбира се, и двете функционалности все още са в експериментален етап и тепърва ще се подобряват. Можем обаче да направим информирано предположение, че изкуственият интелект няма да замести опита.
Никога няма да може да разказва успешните бизнес истории, които стоят зад гърба на всеки бизнес лидер. Няма да могат да разкриват генезиса на идеите зад успешни проекти, нито ще могат да споделят от първо лице случки, променили цели индустрии. И точно в това е качествената разлика, която ще отличава смисленото съдържание в LinkedIn от милионите еднотипни публикации, създавани с генеративен AI от търсачи на бързия растеж (growth hackers, както сами се наричат).
В свое интервю преди няколко седмици главният редактор на LinkedIn Дан Рот обясни, че платформата ще се съсредоточава все повече върху качественото съдържание за сметка на вирусния ефект. Ще следи дали потребителите публикуват за сфери, в които са експерти, и ще показва тях много повече, отколкото по произволни теми. Това ще бъде и голямото предимство на естествения интелект пред изкуствения: рефлексът бързо да улавяш тенденциите в своята индустрия винаги ще е по-важен от мултиплицирането на чужди анализи. Също както и умението да мотивираш и вдъхновяваш.
Затова предизвикателството ми към вас е: прегледайте последните си няколко публикации в LinkedIn и помислете дали в тях виждате лидера, който бихте искали да бъдете. И ако имате дори грам съмнение, до края на лятото отделете няколко часа за собствената си стратегия в платформата, подберете 2 до 3 фокусни теми и се подгответе да бъдете редовни и отличаващи се в публикациите си.