Екстремна отговорност
В тази поредица от статии баща и син представят как прилагат принципи в живота и в бизнеса, за да да успешни. Георги Малчев е предприемач, лектор и преподавател, ментор, родител. Теди Малчев е лидер на инициативи за доброволчество, медалист от международната олимпиада по лингвистика и предстои да учи Изкуствен интелект в Harvard,. Георги има блог malchev net, в който представя валидирани и приложими концепции, част от които са изведени като принципи.
Да си предприемач и лидер и да не носиш екстремна отговорност за екипа си – трудно. Да си родител и да не носиш екстремна отговорност за детето си – не по-малко трудно. И все пак има случаи, в които някой “минава по допирателната” и намира лесно извинения – в средата, конкуренцията, държава, пандемията и какво ли още не. Всеки е имал или е чувал за шеф, който е бил прекалено зает да даде обратна връзка и да напътства. Много от нас за говорили за учителя, който е “длъжен” да преподава интересно. Както и за нуждата някой да помогне на хора в нужда.
“Извинения има всякакви, и дебнат отвсякъде. Да носиш екстремна отговорност прави решенията лесни.”
Ако трябва да посочим с Теди един принцип, който дава отговор във всеки случай – то е да носиш екстремна отговорност. Защо? Защото контролираме само две неща – нагласата и действията си. Така беше като написах статията за Forbes България каква беше първата година на пандемията, така е и сега.
Екстремната отговорност означава да поемеш отговорност – като нагласа кой носи отговорност и като действия, които ще предприемеш. Ако ти не я поемеш – не можеш да очакваш някой друг да я поеме. Ако ти знаеш как да я поемаш – не знаеш какво е някой друг да я поеме.
Когато преди години Стойне Василев, автор на тема лични финанси, попита какво е за аудиторията му предприемачеството – отговорих без колебание “Отговорност”. Няма как да си успешен предприемач, ако не поемаш пълна отговорност за посоката на бизнеса, за екипа и за ресурсите, които ще осигуриш.
Ето и няколко примера за екстремна отговорност и колко лесни стават решенията:
- Инициативата Купи и дари на Интеракт СМГ, която Теди Малчев водеше последната Коледа. Няколко уикенда подред екипът насърчаваше хората в три обекта на верига супермаркети, партньор на инициативата, да купуват и даряват продукти. Събраха над 1 200 торби с поне 8 трайни продукта, които раздадоха на над 1 000 души в нужда в Северозападна България. Имаше предизвикателства в кои обекти да се събира, кой в коя смяна е, къде да се складират многократно повечето събрани помощи от планираното, намиране на логистични партньори. С поемането на екстремна отговорност лидерът може да увлече много други хора и те да поемат своята екстремна отговорност.
- В статия за Forbes Bulgaria “Мъже на върха” отговорих именно с принципа на екстремната отговорност на въпроса на екипа на списанието за успеха “Успехът е като щастието – не трябва да се преследва. Той обикновено следва. От какво следва успехът на Xplora и вашият лично като предприемач?”. И реферирах към статията в блога ми за екстремната отговорност – да имаш правилната нагласа и да предприемеш конкретните действия – случая при заключена бременна жена в полунощ в тоалетната в Окръжна болница. В деня на падналия автобус до Своге, и при пълна незаинтересованост на рецепционистка, охрана, полицаи и домакин.
Принципът на екстремната отговорност има пряко отношение и с другите два принципа от предишните статии в тази поредица
- Да си за пример – значи си с правилната нагласа и си предприел конкретните действия, т.е. си поел пълна отговорност. Както са примерите там – да полея новозасадените дръвчета в парка Заимов и да увлека и други хора. Теди – да се класира за националния отбор по лингвистика и да спечели медал за България. Интегрираната агенция за дигитален маркетинг, на която съм управител – да създава стандарти за работодателска марка за маркетинг агенции. Решенията са лесни, когато си поел екстремната отговорност да си за пример.
- Да си консистентен – значи не си на приливи и отливи и екипът ти (което включва и близките и приятелите ти, не само колегите и бизнес партньорите) да знае, че може да разчита на теб. Представете си телефон, който от време на време набира избрания от вас контакт, или приложение за навигация, което само понякога дава правилен маршрут и време за пристигане. В статията ще откриете примери за консистентност при навици, при подготовка с екипа, даване и извличане на правилните сигнали.