Meta дава на потребителите в ЕС по-голям контрол във Facebook и Instagram
Броени дни преди крайния срок Meta прави промени в нюзфийдовете на потребителите в ЕС, за да се съобрази със Закона за цифровите услуги (DSA).
На компанията е наредено до 25 август да се съобрази с DSA, което изисква платформите, дефинирани като много големи онлайн платформи (VLOP), да дават на потребителите възможност да изключат персонализирането и да се върнат към неалгоритмична емисия.
TikTok направи подобен ход по-рано този месец, като премахна персонализираните резултати за своята емисия For You и автоматично изключи потребители между 13 и 17 от персонализирани реклами въз основа на тяхната предишна активност.
DSA, казва президентът по глобалните въпроси в Meta Ник Клег, е „голяма сделка не само за европейските технологични компании, но и за всички технологични компании, които оперират в ЕС, и ще има значително въздействие върху преживяванията, които европейците имат, когато отварят телефоните си или включват лаптопите си.”
Потребителите в ЕС ще могат да преглеждат Instagram Stories и Facebook Reels само от акаунти, които следват, в хронологичен ред от най-новите до най-старите, и ще виждат резултати от търсенето само въз основа на думите, които въвеждат, вместо персонализирани специално за тях въз основа на техните предишна дейност.
Meta също, отново, за да се съобрази с DSA, прави промени за подобряване на прозрачността. Компанията разширява своята библиотека с реклами, за да показва и архивира всички реклами, които са насочени към хора в ЕС, заедно с датите, на които е показвана рекламата, параметрите, използвани за насочване – възраст, пол, местоположение и други подобни – и на кого е била показана рекламата. Обявите ще се съхраняват една година.
И, надграждайки своята функция „Защо виждам това“, компанията пуска 22 системни карти за Facebook и Instagram. Те съдържат информация за начина, по който AI системите класират съдържанието за Feed, Reels и Stories, заедно с някои от начините, по които всяка система определя какво е подходящо съдържание, и наличните опции за персонализиране.
Междувременно два нови инструмента за изследователите – библиотеката с мета съдържание и интерфейс за приложно програмиране (API) – ще им позволят да търсят, изследват и филтрират публично достъпното съдържание в графичен потребителски интерфейс или чрез програмен API.
Тези инструменти ще осигурят най-изчерпателния достъп до публично съдържание във Facebook и Instagram от всички инструменти за изследване, които сме създали до момента“, казва Клег.
Този ход носи много различно изживяване за потребителите от ЕС в сравнение с тези другаде, като САЩ и Обединеното кралство – и е повече от възможно компанията в крайна сметка да разшири някои от тези права за поверителност в световен мащаб.
Разбира се, компанията се опитва да се представи като подкрепяща DSA.
„Правилно е да търсим отговорност от големи платформи като нашата чрез неща като отчитане и одит, вместо да се опитваме да управляваме отделни части от съдържание на микро ниво“, казва Клег.
„В тази нова регулаторна среда е изключително важно DSA сега да запази своето предимство пред съществуващите и новите национални закони, за да защити яснотата, която създаде за услугите, да поддържа последователност в начина, по който технологичните компании се държат отговорни, и да запази хармоничното начинът, по който хората преживяват нашите платформи в региона.”