Китай забранява вноса на японски морски дарове, след като Токио започна да изхвърля радиоактивна вода в Тихия океан
Китай обяви незабавна забрана на вноса на морски дарове от Япония в четвъртък, след като Токио започна да изхвърля пречистена радиоактивна води от атомната електроцентрала във Фукушима в Тихия океан. Решението на Япония допринесе за граждански вълнения заради противоречивия ход, който според официални лица и експерти е безопасен и необходим за извеждане от експлоатация на разрушеното съоръжение.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Китайската митница обяви забраната в четвъртък, след като предупреди, че ще предприеме стъпки за защита на качеството на храните, влизащи в страната по-рано тази седмица.
- Забраната идва като сериозен удар за японската индустрия – Китай е най-големият й експортен пазар – и се добавя към забрани за вноса от Макао и Хонг Конг, които също са основен пазар за японските рибари.
- В изявление китайското външно министерство определи освобождаването на водите от „Фукушима“ като „изключително егоистично и безотговорно“ и обвини Токио, че не е успял да докаже адекватно, че мярката е безопасна и необходима.
- Японското правителство твърди, че плановете му за изхвърляне на повече от 1 милион метрични тона пречистена радиоактивна вода в морето са безопасни и в съответствие с международните стандарти, което е подкрепено от широк консенсус на учените и ядрения надзорен орган на ООН, който одобри плана през юли.
- Противоречивото решение също така предизвика граждански вълнения в Япония и съседна Южна Корея, където освобождаването е поляризирана тема, но се признава за безопасно и необходимо от правителството.
- Около 50 души се събраха да протестират пред японското посолство в Сеул, според Ройтерс, като 16 бяха арестувани за нахлуване и обвинени в опит за проникване в комплекса.
НОВИНИ
Японският премиер Фумио Кишида инструктира оператора на авариралата централа, Tokyo Electric Power (Tepco), да бъде готов да изпусне пречистена вода в Тихия океан от четвъртък, ако условията позволяват. Изпускането започна в 13 часа местно време, според BBC, като водата е прекарана през подводен тунел в морето.
Плановете за пускането бяха разрешени от японското правителство преди две години, но се оказаха силно поляризиращи както у дома, така и в чужбина, както и сред екологичните групи. Много аргументи срещу изпускането се подхранват от антинаучни аргументи, които се фокусират върху насърчаването на несигурност, а не върху фактите.
Токио настоява, че изпускането на водата, което ще продължи десетилетия, е необходима стъпка към извеждането от експлоатация на централата Fukushima Daiichi. Централата беше мястото на една от най-тежките ядрени аварии след Чернобил в бившия Съветски съюз след силно земетресение и последвало цунами, което преодоля защитата на централата. Изпускането е необходимо, тъй като мястото за съхранение на замърсени отпадъчни води, използвани за охлаждане на останките, бързо се изчерпва, казаха служители.