Ловецът на мъжки глави
С ясна визия как трябва да изглеждат модерните бръснарници и с много опит в маркетинга Кирил Москотов изгражда Head Hunters като успешен бранд и създава франчайз модел, удобен за предприемачи и инвеститори

Веднъж на две седмици 33-годишният мениджър Борис Павлов посещава своя шеф бръснар за подстригване и оформяне на красивата си брада и оставя около 85 лева в един от салоните на Head Hunters в София. Тези 90 минути, прекарани на стола, за него са „нещо специално“, защото не просто изглежда по-добре, а също се чувства по-добре. Бръснарници от висок клас като Head Hunters предлагат изживяване и рекламират мъжественост по невиждан досега начин. Тези елегантни места с характер предоставят на мъжете бръснарски услуги заедно с леденостудена бира, кафе или уиски и приятна атмосфера да общуват и релаксират.
Тенденцията мъжете да изглеждат мъжествени и добре поддържани предизвикателно нараства, което е катализатор за бързо развиващата се индустрия на бръснарските салони. Forbes прогнозира, че глобално индустрията ще достигне 30 млрд. долара до 2024 г. „Нови бръснарници никнат навсякъде, носейки със себе си усещане за общност“, казва Кирил Москотов, собственик и управител на веригата Head Hunters с пет обекта в София. В неговата академия са обучени над 400 бръснари, като половината от тях са отворили собствени салони в големи и в малки градове на страната през последните две-три години. Барберниците не искат големи инвестиции – 10–20 хил. лв., което ги прави привлекателен бизнес. Освен това близо 90% от мъжете избират бръснарници пред унисекс салоните за красота, където се чувстват не на място сред жени с хавлии на раменете и бои по косата, а и там не са от най-мечтаните клиенти с подстригване за 15 лв.
Пазарът на бръснарски услуги в момента наподобява бума от фризьорски салони в началото на 2000 г., но конкуренцията по никакъв начин не притеснява Кирил Москотов: „За добрите бръснарски салони стана по-трудно да привличат клиенти, защото винаги има по-добро предложение, но конкуренцията е добре за средата. Професионалистите ще работят още по-усилено за развитието си и услугата става все по-добра“. Той отбелязва, че в занаята, водени от силно желание, навлизат и много неподготвени хора без достатъчно умения и знания, и прогнозира техния бърз фалит. На студентите си казва, че петседмичен курс не е достатъчен да отворят салон. Горещо ги съветва да поработят три години в чужд салон – там да направят грешките си, преди да направят собствен.
Той също се впуска в берберството без много опит, но с ясна визия как трябва да изглежда един модерен салон за мъжко подстригване и с много знания в маркетинга. Има икономическо образование, което му помага да изгради успешен бранд.
През 2014 г. Кирил Москотов развива кариера в Dating Factory – малка компания за разработка на софтуер за дизайн, ситуирана в Донецк, Украйна. Той отговаря за отношенията с крайните клиенти и създава маркетинг стратегии. В Донецк обаче силно се усеща напрежението от войната в Източна Украйна, което расте с окупацията на Крим. Собствениците на компанията, които са негови приятели, решават да изместят офиса си в Киев. Москотов се преселва в столицата на Украйна с родителите си – баща българин и майка рускиня.
В Киев той среща добре поддържани мъже, които обичат да се глезят в местните модерни салони, наподобяващи шикозните берберници в Ротердам и Лондон, и бърза да ги последва. Влиза в първата лъскава берберница и остава смаян от атмосферата: „Вътре звучеше някакъв хубав хип-хоп, почерпиха ме с кафе, предложиха уиски, направиха ми суперподстрижка, оформиха ми брада и ми продадоха готин продукт на американска марка. Беше страхотно преживяване.“ В гимназията Москотов е учил фризьорство. Дори е имал намерение да се захване със занаята, но се отказва заради „опаковката“ на кварталните салони в Донецк, неприветливите хора вътре и миризмата на евтина козметика.
В Киев бизнесът на IT компанията нараства доста бързо и през 2015 г. собствениците търсят комфортна среда да се развие в друга държава. Избират България, и по-точно София. Кирил Москотов e ентусиазиран от промяната – има български произход, роден е в България и се надява да получи български паспорт. В процеса на адаптация той търси майстор бръснар за модерно подстригване, но „никъде не се справят добре“. С неговия лош български трудно може да обясни какво точно иска.
Смята, че сам може да направи по-добро подстригване, отколкото получава. Вкъщи, докато дава инструкции на жена си как да го подстриже с домашна машинка Philips, си мисли: „Защо аз да не съм човекът, който може да се погрижи по-добре за визията на мъжете в София“.
Работата му позволява да работи от разстояние и той решава да се върне в Киев, за да получи образование в берберството. Работи по 50 часа на седмица, а в промеждутъците се обучава в най-известните бръснарници. След шест месеца се връща в София с намерение да отвори салон.
Намира помещение на видно място в центъра с гледка към пл. „Македония“ и инвестира в ремонта всичките си пари – 12 500 долара, дошли от продажбата на апартамента му в Донецк, на който току-що е изплатил ипотечния кредит. В мирно време би го продал за поне 70 хил. долара. В следващите седем месеца, докато работи с баща си по обекта, Кирил Москотов обмисля стратегия за бранд. „Имахме идея салонът да изглежда като мъжки гараж – всичко да е свързано с автомобилите, или да е в рок стил – всичко да е свързано с Елвис Пресли, ретро музика, но това ни ограничаваше с група любители на коли и фенове на музика“, разказва той. Идеята за Head Hunters той свързва с каубоите от Дивия запад, които ловят глави на престъпници. „Ние търсим мъжки глави да ги подстрижем и обръснем“, казва той. Интериорът в първия салон наподобява каубойски бар в Дивия запад.
Докато се ориентира в непознатата среда, Кирил Москотов изпада в заблуда, че с няколко обяви в jobs.bg лесно ще намери млади хора, които да обучи и да започнат работа в салона. Дори кандидати за интервю не се появяват. Нишата за модерни берберници също не е празна, както си е мислил. В София по същото време отварят два-три много добри салона за мъжко подстригване плюс съществуващите от години десетки добри арабски бръснарници на улица „Цар Симеон“, за които не подозира. „В София има работа за всички“, казва си той и смело окача на видимо място навън отличителния знак за берберница – „бръснарски стълб“ със спираловидна ивица в бяло, синьо и червено.
С обяви във Facebook успява да намери три момчета и едно момиче, които да обучи. Дори плаща на специалист от Украйна да ги подготви. Без качествена услуга няма как да работи на добра цена. Бизнес моделът на Head Hunters включва скъпа услуга с най-добрите материали и продукти и много екстри с безплатни напитки и уиски. Приятелите му смятат, че мъжко подстригване в България не може да струва 25 лв., и му предричат фалит до една година, но той е готов да рискува. Първите седем месеца Head Hunters работи на загуба, като Кирил Москотов запушва дупките с пари от заплатата си в IT компанията, подпомогнат от жена си.
Най-големия бюджет насочва в маркетинг и оптимизация на сайта, за да излиза напред в търсачките: „Първи в София показахме красив професионален сайт за бръснарница – едно момче от Украйна ми го направи за 300 долара. Отворихме YouTube канал за бръснарство“. Инвестициите в Google носят добра клиентела. Онлайн пространството по това време е свободно за реклама на мъжки салони. С една кампания стига до 1000 души, като поне 30% стават клиенти. „Разбрах, че не ми трябват всички мъже в София за клиенти, а 50 души за един ден, или 1500 подстригвания за месец“, казва той.
Успехът на Head Hunters в социалните мрежи привлича вниманието на маркетолози, ангажирани с големи брандове като District Shoes и уиски Jameson, които търсят колаборация с нещо ново и свежо. В салона на бръснарницата се появява бутилка Jameson като комплимент за посетители, а District Shoes пуска „луди видеа“ с представяне на двата бранда. „Те имат същата фокус група мъже от 23 до 43 години и с тях разменяхме клиенти“, казва Москотов.
Активната работа в социалните мрежи помага на Head Hunters да укрепи основните потоци от приходи, тъй като потребителите са мотивирани да посетят бръснар от висок клас, след като видят нова прическа във Facebook или Instagram. Стратегията действа дори на фона на голямата нестабилност в пандемията от COVID-19 и помага за силното представяне на бранда през последните години. Индустрията е освободена от конкуренцията на електронната търговия. Няма начин някой да се подстриже онлайн.
През 2017 г. графикът на всеки бръснар в Head Hunters е пълен четири седмици напред, а Кирил Москотов се притеснява, че губи клиенти, защото не могат да чакат. Той предприема решителна стъпка към инвестиция в нов обект в кв. „Лозенец“. За да поддържа силен бранд обаче, трябва работна ръка. Единственият начин да няма проблеми с персонала е да го създаде. Той кани популярния в Украйна бръснар Андрей Долгих, известен в социалните мрежи като Balu, да направи вътрешно обучение на екипа.

Балу е „много силен в технологията“, което оставя отпечатък в работата на всеки от бръснарите. Заедно с Москотов двамата слагат началото на професионална академия за бръснарство и мъжко фризьорство, „каквато няма в София“, и да изготвят програма за обучения с часове по бизнес и рекламна стратегия. С академията Head Hunters става лидер на мнение. Стотина малки и големи бръснарници започват да работят по стандартите на Head Hunters.
По начина, по който изглежда, съвременното бръснарство става привлекателна професия за млади хора, които търсят алтернатива на неквалифицирана работа. Самата индустрия се развива постоянно. Много известни брандове променят цялата стратегия и обръщат внимание на бръснарите.
Head Hunters предоставя столове под наем. „Когато хората работят за себе си, са по-стимулирани и повече се стараят, което носи само позитиви за бранда“, казва Москотов. Той развива още едно поле за приходи като официален представител и дистрибутор на австралийската марка за мъжка козметика Uppercut Deluxe, известна със своите висококачествени продукти за коса, брада и тяло.
След като вече има алгоритъм от А до Я за изграждане на успешен бизнес, Москотов е готов да развие мрежа от франчайз под бранда Head Hunters. Първият франчайз обект е в Пловдив, създаден от бивш член на Head Hunters. „Сега подготвяме стратегия за инвеститори. Мога да затворя за един инвеститор целия процес – документация, дизайн, услуги и ценообразуване“, казва той.
Моделът на Head Hunters според него може да сработи и в други държави, в които нямат добри берберски вериги и липсват лидери на мнение в сферата: „В Германия мъжете все още предпочитат бърза и евтина услуга за 10 евро, но това може да се промени“.