SpaceX под съд за отказ да наема бежанци и лица, получили убежище в САЩ
Министерството на правосъдието на САЩ подаде иск срещу SpaceX, компанията за космически полети на Илън Мъск, в сряда, обвинявайки я, че дискриминира бежанците и лицата, получили убежище, в процеса на наемане на работа. Така дългият списък с правни проблеми на компаниите, собственост на Мъск, се удължава с още един.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Министерството на правосъдието твърди в своя иск, че “получилите убежище и бежанците на практика не са имали никакъв шанс да бъдат справедливо оценени или наети на работа в SpaceX” поради техния граждански статут поне от септември 2018 г. до май 2022 г.
- Правосъдното министерство цитира онлайн публикации и изявления на Илън Мъск, както и на други ръководители на SpaceX и набиращи персонал лица, за които се твърди, че са обезкуражавали бежанците и лицата, получили убежище, да кандидатстват за работа в SpaceX. Те неправилно са заявили, че компанията може да наема само граждани на САЩ и законно пребиваващи лица. Също така компанията не е обърнала внимание на кандидатите от тези групи.
- Министерството на правосъдието посочва туит на Мъск от юни 2020 г., в който се казва, че “американското законодателство изисква поне зелена карта, за да бъдеш нает в SpaceX, тъй като ракетите се считат за усъвършенствана оръжейна технология”. Споменава и видеоклип, публикуван от компанията през септември 2016 г., в който Илън Мъск обяснява, че обикновената работна виза не е достатъчна за работа в SpaceX.
- Мъск и SpaceX твърдят, че Регламентът за международния трафик на оръжия и Регламентът за администриране на износа – два законодателни акта за контрол на износа – забраняват на компанията да наема хора, които не са граждани на САЩ, но Министерството на правосъдието заяви, че тези законодателни актове третират бежанците и лицата, получили убежище, “точно както американските граждани”.
- Министерството на правосъдието описва практиките на SpaceX за наемане на служители като “рутинни, широко разпространени и дългогодишни” и заявява, че те са “навредили на получилите убежище и бежанците”.
- SpaceX и Мъск не са отговорили на молбите на Forbes за коментар.
ДОПИРАТЕЛНА
Според имиграционното законодателство на САЩ мигрантите, които влизат в границите на страната, бягайки от преследване, имат право да останат в нея, стига да преминат необходимата процедура пред федералните имиграционни власти. Министерството на вътрешната сигурност прави разлика между бежанци, които се стремят да дойдат в САЩ от друго място, и получили убежище, които вече са били на американска земя, когато са поискали да останат.
На получилите убежище се разрешава да живеят и работят законно, и да започнат дългия процес по придобиване на гражданство в САЩ без страх от депортиране. Федералният закон забранява на работодатели като SpaceX да дискриминират потенциални служители въз основа на тяхното гражданство, имиграционен статут или национален произход.
КЛЮЧОВА ПРЕДИСТОРИЯ
SpaceX е основана от Илън Мъск през 2002 г. с цел да изпрати хора на Марс. Компанията също така сключва договори с НАСА за превоз на астронавти до Международната космическа станция. Тя вече е била изправена пред редица други съдебни дела. През ноември SpaceX беше съдена от Джон Джонсън, бивш инженер. Той твърдеше, че многократно е бил пропускан при възможностите за развитие в полза на по-млади и по-малко опитни кандидати и че му е било отмъщавано, когато е повдигал оплаквания пред отдела за човешки ресурси и ръководството.
През май обединение от няколко групи за опазване на околната среда и културното наследство съди Федералната авиационна администрация за това, че не е извършила цялостен преглед на потенциалните въздействия върху околната среда или общността преди едно от неуспешните изстрелвания на SpaceX в Тексас, при което ракетата се взриви над Мексиканския залив минути след излитането. Скоро след подаването на иска SpaceX се присъедини като съищец.
Други компании, собственост на Мъск, също са изправени пред правни предизвикателства. През юли бивша служителка на Twitter съди компанията, твърдейки, че той и Twitter са отказали да изплатят до 500 млн. долара обезщетение на нея и бившите й колеги.
ОЦЕНКАТА НА FORBES
Оценяваме нетната стойност на Илън Мъск на 231,4 млрд. долара, което го прави най-богатия човек в света.