Най-високоплатените тенисисти в света през 2023 г.
След като Роджър Федерер окончателно напусна сцената, Новак Джокович оглави челната десетка, която през последните 12 месеца е спечелила общо 196 млн. долара.
От 2007 г. насам Роджър Федерер е най-високоплатеният тенисист в света. Но докато 42-годишният швейцарски ас все още получава около 95 млн. долара годишно, оттеглянето му през септември миналата година означава, че един от старите му съперници сега поема короната на най-добре печелещия в спорта – с млад конкурент, готов да заеме трона му всеки момент.
Новак Джокович е новият шампион в годишната класация на Forbes за приходите от тенис, като за последните 12 месеца е получил приблизително 38,4 млн. долара (преди данъци и хонорари на агенти). Няма друг активен играч, който да се мери с него – нито на корта (13,4 млн. долара от наградни фондове), нито извън него (около 25 млн. долара от договори за спонсорство, хонорари за участия и приходи от лицензи и сувенири).
Но Карлос Алкарас, който надви Джокович в епичния финал на Уимбълдън през юли и спечели втората си титла от Големия шлем, не изоствава много и по двата показателя. 20-годишният испански феномен е получил 31,4 млн. долара през последната година, от които 11,4 млн. долара на корта и около 20 млн. извън него. Така той се изкачва до второто място в класацията ни. Това е значително увеличение в сравнение с миналата година, когато Алкарас дебютира в списъка под номер 10 с прогнозна сума от 10,9 млн. долара, а през следващия месец спечели Откритото първенство на САЩ.
При жените Ига Швиатек, която също спечели два турнира от Големия шлем през изминалата година, направи подобен скок – от място извън челната десетка чак до № 3 тази година с очаквани приходи от 22,4 млн. долара. Към нея се присъединяват още трима първенци: Коко Гауф (№ 7, 15,2 млн. долара), Каспър Рууд (№ 8, 14,4 млн. долара) и Джесика Пегула (№ 10, 10,9 млн. долара). Подобно на Федерер, 41-годишната Серина Уилямс не беше допусната в тазгодишната класация след оттеглянето си миналата година, а 43-годишната й сестра Винъс Уилямс изпада от челната десетка, заедно с 33-годишния Кей Нишикори. Пренареждането намалява средната възраст на първите десет под 26 години, като през 2022 г. тя е над 31 г.
Новите лица също така увеличават броя на жените в първата десетка на пет от четири през миналата година, което съвпада с най-високия брой в 16-годишната история на класацията. Това не е малко постижение. Жените играчи по принцип имат все по-малко изгодни маркетингови възможности и макар че мъжете и жените получават еднакви наградни фондове на четирите турнира от Големия шлем в спорта, все още се забелязват известни разлики в заплащането на по-малките турнири. Например на турнира Western & Southern Open в Синсинати този месец наградният фонд за мъжете беше 6,6 млн. долара, като Джокович прибра 1 019 335 долара като шампион на сингъл. Жените пък играха за 2,8 млн. долара, като Гауф получи 454 500 долара за титлата си на сингъл.
Общо десетте най-високоплатени играчи са натрупали 196 млн. долара през последните 12 месеца. Тази цифра представлява 38% спад спрямо миналогодишната сума от 316 млн. долара – и 43% спад спрямо рекордната сума от 343 млн. долара през 2020 г. Но по-голямата част от разликата се дължи на загубата на Федерер и Уилямс, които имат общо 125 млн. долара приходи в списъка за 2022 г. И тъй като осем от тазгодишните десет най-добри все още са под 30 години, тази група от изгряващи тенис звезди тепърва започва да набира скорост.
Новак Джокович позира с трофея след като победи Карлос Алкарас на финала на Western & Southern Open в Мейсън, Охайо. Снимка: Matthew Stockman/Getty Images
1. НОВАК ДЖОКОВИЧ – $38,4 млн.
Възраст: 36 | Националност: Сърбия | На корта: $13,4 млн. | Извън корта: $25 млн.
Със започването на Откритото първенство на САЩ на 28 август (днес) Джокович ще се завърне на Flushing Meadows за първи път от две години насам, след като пропусна турнира през 2022 г. (както и Откритото първенство на Австралия през същата година) заради решението си да се откаже от ваксината срещу “Ковид-19”. Въпреки че 36-годишният сърбин падна от Карлос Алкарас в петсетов трилър на Уимбълдън през юли и сдаде първото място в ранглистата на ATP Tour, той удържа Алкарас на финала на Western & Southern Open този месец, а триумфите му в първите два мейджъра за годината му помогнаха да достигне 23 титли на сингъл от Големия шлем общо в кариерата му, което е рекорд при мъжете. Джокович, който през януари подсили портфолиото си от рекламни договори с напитките Waterdrop, има приходи преди облагане с данъци за цялата си кариера в размер на над 510 млн. долара, според оценки на Forbes, включително 172 млн. от наградни фондове на ATP.
2. КАРЛОС АЛКАРАС – $31,4 млн.
Възраст: 20 | Националност: Испания | На корта: $11,4 млн. | Извън корта: $20 млн.
Алкарас влиза в Откритото първенство на САЩ като действащ шампион на турнира, най-скорошният мейджър победител след победата си на Уимбълдън и най-високопоставеният играч в спорта – и всичко това на 20-годишна възраст. Тъй като националността и репутацията му на глинените кортове естествено предизвикват сравнения с Рафаел Надал, спонсорите (включително Louis Vuitton и Calvin Klein) бързат да подпишат договор с играч, който според тях би могъл по същия начин да доминира в спорта през следващите години. Алкарас също така успява да повиши хонорарите си за участия, тъй като се превръща в притегателна сила. Беше планирано да се изправи срещу Надал демонстративен мач в Лас Вегас през март, който бе отменен поради контузии и на двамата играчи. Но миналия месец Алкарас разкри, че има нещо друго предвид за тях – да обединят сили в отбор на двойки на Олимпийските игри в Париж през 2024 г.
3. ИГА ШВИАТЕК – $22,4 млн.
Възраст: 22 | Националност: Полша | На корта: $8,4 млн. | Извън корта: $14 млн.
Победата на Швиатек на Откритото първенство на Франция през юни й донесе четири титли на сингъл от Големия шлем в кариерата, с което тя се изравни с Наоми Осака, на второ място сред активните състезателки след Винъс Уилямс (която има седем). Освен това 22-годишната полска звезда е тенисистката с най-добро класиране в WTA Tour вече над 70 поредни седмици. (Само девет състезателки са били били по-дълго време под номер 1 през цялата си кариера). Далеч от корта, Швиатек увеличава броя на договорите си за спонсорство, след като през септември миналата година подписа контракт с IMG, добавяйки през 2023 г. договори със спортните напитки Oshee, обувките и облеклото On и Visa.
4. ДАНИИЛ МЕДВЕДЕВ – $20,1 млн.
Възраст: 27| Националност: Русия | На корта: $7,1 млн. | Извън корта: $13 млн.
Медведев, който живее в Монако, успява oтлично да се справи с маркетинговите проблеми, пред които са изправени родените в Русия играчи след нахлуването на страната им в Украйна миналата година. Шампионът от Откритото първенство на САЩ през 2021 г. и бивш номер 1 в света представи през януари лого с подпис, което се появява върху линия дрехи и обувки на Lacoste, един от деветте му дългосрочни спонсори. Медведев започна да работи и с RawQ, марка енергийни барове, основана от съпругата му Дария.
5. РАФАЕЛ НАДАЛ – $15,5 млн.
Възраст: 37 | Националност: Испания | На корта: $1,5 млн. | Извън корта: $14 млн.
След сезон 2022, в който спечели две титли от Големия шлем, Надал е извън игра от тазгодишното Открито първенство на Австралия с травма на бедрото, завършила с операция през юни. 37-годишният испанец заяви, че 2024 г. вероятно ще бъде последната му година в тениса. Това ще сложи край на една невероятна кариера, включваща 22 мейджър титли и, както при Джокович, повече от 510 млн. долара приходи преди облагане с данъци. (Само Джокович е спечелил повече от 135-те милиона долара от наградни фондове на Надал.) Системата за спонсорство в тениса, при която спонсори на облекло като Nike и спонсори на ракети като Babolat обикновено намаляват тарифите си за играчи, които падат в ранглистата или пропускат големи турнири заради контузии, означава, че Надал вероятно ще печели значително по-малко тази година отколкото през 2022 г. Въпреки това той наскоро започна партньорство със Subway, като се появява в реклами заедно със звездата от НБА Стивън Къри, а през януари инвестира в E1 Series – нова лига за електрически състезателни лодки.
6. ЕМА РАДУКАНУ – $15,3 млн.
Възраст: 20 | Националност: Великобритания | На корта: $0,3 млн. | Извън корта: $15 млн.
Радукану тъкмо се завръща на корта, след като тази година претърпя операция на двете си ръце и глезена. Тя ще има и нов треньор, след като през юни се раздели с петия си за последните две години, докато се опитва да си върне формата, с която спечели неочаквана титла на Откритото първенство на САЩ през 2021 г. Тази шампионска титла на 18-годишна възраст дойде с поток от договори за спонсорства – включително Dior, HSBC и Porsche. И дори когато не играе, тя може да предложи на спонсорите повече от три милиона последователи в Instagram, Facebook и X. Доклад от 2022 г. на компанията за данни Sponsor United установи, че тя има най-високата средна ангажираност на брандираните си публикации от всички тенисистки.
7. КОКО ГАУФ – $15,2 млн.
Възраст: 19 | Националност: САЩ | На корта: $3,2 млн. | Извън корта: $12 млн.
Този месец Гауф спечели Citi Open във Вашингтон – първата си титла на сингъл в кариерата си на американска земя и най-голямата в цялата й кариера. Последва още по-голяма победа на Western & Southern Open в Синсинати. Може би на 19-годишната американка – шеста в света на сингъл и на двойки, и вече играла на финал на турнир от Големия шлем – Откритото първенство на Франция миналата година, й предстой магическо участие на Откритото първенство на САЩ? Коко Гауф подхожда бавно и уверено към изграждането на бизнеса си заедно с агентите си от Team8 и родителите си – баща й Кори, който я тренира, и майка й Канди, която я обучава вкъщи. Тази година тя добави още три партньорства – със счетоводната фирма Baker Tilly, Bose и UPS.
8. КАСПЪР РУУД – $14,4 млн.
Възраст: 24 | Националност: Норвегия | На корта: $6,4 млн. | Извън корта: $8 млн.
2022 г. беше толкова добра за Рууд– с три турнирни титли плюс второ място на Откритото първенство на Франция, Откритото първенство на САЩ и Финалите на ATP, че неговата все още относително силна 2023 г. изглежда като малко разочарование. Не бройте обаче 24-годишния играч за Flushing Meadows, особено след като направи второ поредно участие във финала на Ролан Гарос през юни. Тази година Рууд стана глобален посланик на Samsonite и сключи спонсорски сделки с две скандинавски марки: Vitamin Well beverages и SalMar.
9. НAОМИ ОСАКА – $12.1 млн.
Възраст: 25 |Националност: Япония | На корта: $0.1 млн. |Извън корта: $12 млн.
Осака не е играла състезателен мач от септември 2022 г. първо, заради контузии, а след това и заради бременност. Но след раждането през юли 25-годишната тенисистка се стреми да се завърне на корта на Откритото първенство на Австралия през януари. Тя не губи време, за да започне с подготовката: беше забелязана да тренира в Лос Анджелис само 15 дни след раждането на дъщеря си. Осака, която е израснала в САЩ, но е родена в Япония и представлява страната на международно ниво, е спечелила повече от 50 млн. долара за всяка от последните две години. Макар че продължителната пауза от корта е намалила това число, тя все още има дълъг списък с корпоративни партньори. Сред тях са Victoria’s Secret, която обяви сътрудничество с нея през февруари, и новото попълнение Bobbie baby formula. През април медийната й компания Hana Kuma набра 5 млн. долара.
10. ДЖЕСИКА ПЕГУЛА – $10,9 млн.
Възраст: 29 | Националност: САЩ | На корта: $4,9 млн. | Извън корта: $6 млн.
Пегула е олицетворение на късното разцъфване – от 83-то място в класацията на WTA Tour на сингъл преди три години се изстреля до №3 – най-добрата американка, три места преди партньорката си на двойки Коко Гауф. Извън корта 29-годишната състезателка е основателка на линията за грижа за кожата Ready 24 и през ноември подписа договор с агенцията за таланти GSE Worldwide, за да разшири портфолиото си от спонсори, което включва Adidas, Yonex и Ready Nutrition. Дъщеря на милиардерите Тери и Ким Пегула, собственици на Buffalo Bills и Sabres, тя също така публикува есе в Players’ Tribune през февруари за дългото възстановяване на майка й от сърдечен арест миналата година.
МЕТОДОЛОГИЯ
Данните за приходите на корта отразяват събраните парични награди през последните 12 месеца, считано от Откритото първенство на САЩ през 2022 г. Оценките на приходите извън корта са определени чрез разговори с представители на индустрията и отразяват приходите от потвърждения, изяви, лицензиране и сувенири, както и паричните приходи от всички бизнеси, в които спортистът има значителен интерес. Роджър Федерер и Серина Уилямс бяха изключени от класацията след обявяването на оттеглянето им миналата година.
Forbes не включва инвестиционни приходи като лихвени плащания или дивиденти, но отчита изплатените суми от дялове, които спортистите са продали. Forbes не приспада данъци или хонорари на агенти.