Франция има толкова много вино, че плаща на фермерите 215 млн. долара, за да го унищожат
Спадът в търсенето на френски вина, по-конкурентният пазар и продължаващите проблеми с пандемията засегнаха винопроизводителите в регионите на Бордо и Лангедок толкова силно, че френското правителство скоро ще им плати 215 милиона долара, за да унищожат излишъка си – и е заделило милиони, за да помогне на лозарите да намалят добива си.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Марк Фено, френският министър на земеделието, каза пред репортери в петък, че парите за унищожаване на излишните запаси имат за цел да спрат срива на цените и да позволят на винопроизводителите „отново да намерят източници на приходи“, докато страната се готви за излишък от 3 милиона хектолитра вино – около 400 милиона бутилки – тази година, съобщи Financial Times.
- Парите ще позволят на производителите на вино да дестилират алкохола от техните излишъци от вина – който се очаква да представлява около 7% от миналогодишното производство – до чист алкохол, който може да бъде продаден на загуба на производителите на дезинфектанти за ръце, парфюми и други индустрии.
- Това не е първият път, когато правителството въвежда такава програма за обратно изкупуване, тъй като свръхпроизводството на вино е намалило цените на някои вина с цели 20% – френският експерт по пазара на вино Елизабет Картър каза пред Washington Post, че Франция от години се бори с повече вино, отколкото се консумира, и ограничаването на количеството трябва да помогне за повишаване на цените.
- Регионът на Бордо е известен със своите плътни червени вина, а Лангедок – със своите червени смеси, като и двете бяха силно засегнати от намаляващите продажби на червено вино, спаднали с 32% във Франция през последните 10 години, тъй като младите предпочитат розе, бира и безалкохолни опции.
- Затварянето на ресторанти и отмяната на търговски пазари и изложения по време на пандемията удари силно винопроизводителите, а продължаващата климатична криза също навреди на индустрията.
- Повишаването на цените на горивата и храните, предизвикано от руската инвазия в Украйна, е довело до това купувачите да харчат по-малко за вино в целия Европейски съюз, съобщиха от Barron’s – потреблението е спаднало с 10% тази година в Испания, 22% в Германия и 34% в Португалия.
- В допълнение, по-малко акра френска земя от всякога се използват за отглеждане на грозде за вино, тъй като страната също така се съгласява да компенсира производителите на грозде, които изкоренят излишните си лози – производителите на грозде от Бордо планират да отстранят почти 23 500 акра лозя тази година.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Произвеждаме твърде много и продажната цена е под производствената цена, така че губим пари“, каза пред The Guardian Жан-Филип Грание от асоциацията на винопроизводителите в Лангедок.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Франция е една от най-големите страни производителки на вино в света и счита индустрията за решаваща част от своята култура повече от 2000 години. В сила са закони за контрол на качеството на френското вино от 30-те години на миналия век и всички стилове вина – червени, бели, розе, пенливи и шампанско – се произвеждат във Франция. В страната има повече от 200 местни сорта вина, включително Шардоне и Каберне Совиньон. Френският пазар на вино струва приблизително 15.6 милиарда долара, според изследователската компания IBIS World, а миналата година износът на вино и спиртни напитки достигна 18.5 милиарда долара.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
5.6. Толкова литра алкохолни напитки са били продадени на човек във Франция през 2020 г., което е значително по-малко от 20-те литра, продадени на жител през 1961 г., предаде Ройтерс.
КРИЗАТА С ВИНОТО
Франция не е единственото място със затруднена винарска индустрия. Пазарът на вино в Австралия остана с 2.8 милиарда бутилки излишно вино през 2020 г., когато Китай наложи петгодишни мита и нанесе сериозен удар върху индустрията, която не се очаква да се възстанови години след премахването на митата. Износът на австралийско вино е намалял с една десета като стойност през фискалната година, която приключи през юни, съобщи Ройтерс. Потреблението на вино в Съединените щати също се забавя и изменението на климата доведе до по-малки реколти от грозде в Калифорния, съобщава San Francisco Chronicle, но това също означава, че винарните в САЩ нямат огромен излишък от запаси, който да ги принуди да намалят цени, ако търсенето продължи да намалява или настъпи рецесия.