Седем въпроса за Директорите без изпълнителски функции
„Какво бихте направили по различен начин, ако можехте да се върнете 15-25 години назад и имахте сегашния си опит и познания?“ Вероятно сте се срещали с този въпрос, независимо дали Ви е бил задаван на Вас или на други хора. Някои бързат дефанзивно да заявят, че за нищо не съжаляват и съответно, не биха направили нищо различно. Други все пак подхождат аналитично и намират бързо приложение на натрупаната опитност и мъдрост.
Нашият въпрос, обаче, ще бъде следният: „Представете си, че можехте да разполагате с мъдростта и опитността на още няколко доказани и успешни висши лидери в различни области, на чиято етика и експертиза се доверявате. Какво щяхте да направите с този богат ресурс?“.
Ако ръководите компания, знаете колко нелесни решения трябва да се вземат и то в разнородни теми и области. Разбира се, един от вариантите е да прибегнете до съветите и мненията на съответните директори по направления в екипа си, друг – да поканите специализирани консултанти. Понякога, експертизата, която ви е необходима е комплексна и е свързана с а ръководенето на бизнес и носенето на пряка отговорност за финансовите резултати. Съществува и още един начин, по който може да си осигурите тази комплексна експертиза – като назначите поне половината от членовете на Борда на директорите, да са членове с непреки управленски задължения.
На английски – Non-Executive Directors. Останалите членове на борда се занимават с ежедневното управление на своя ресор, a директорите без изпълнителни правомощия участват в срещите на борда и допринасят за вземането на добре обмислени решения на базата на богата информация и опитност. Те са като мощен разширител на капацитета на висшия мениджмънт и не е изненада, че в голямата част от напредналите икономики, тази роля е ключова при определянето на стратегическата посока, достигането до широк кръг от ключови заинтересовани лица и осигуряване на устойчиво и успешно представяне на организацията.
Кои са най-честите области, в които приноса на директорите без изпълнителски функции е най-полезен?
Определяне и/или преглед на организационната визия, мисия и цел
Поддържане на здравословна динамика на отношенията в борда на директорите – например, осигуряване на висока степен както на подкрепа между членовете на борда, така и на открито обсъждане на щекотливи теми и рискове.
Активно участват в управление на дилемите, които стоят пред борда – дългосрочна перспектива спрямо краткосрочни печалби; иновативни идеи и строг контрол; добро познаване на оперативните процеси и ненамеса в тях; оценяване и контрол на рисковете и допускане на определено ниво на риск; местни тенденции, влияние върху околната среда и вземане под внимание на тенденциите на макро ниво и устойчивото развитие.
Честна политика към хората в организацията – обезпечаване с таланти и качествени лидери, осигуряване на реално разнообразие, равнопоставеност и интегриране на всички хора в организацията.
Култура, която развива хората и капацитета на организацията.
Управление на взаимоотношенията със заинтересованите лица
Как да намерите подходящите директори без изпълнителски функции:
Анализирайте най-острите потребности и болезнените въпроси, които стоят пред вашата организация. Те ще ви подскажат каква експертиза да търсите.
Направете описание на очакваните ангажименти и изисквания към кандидатите
Формирайте комитет по избора на директорите
Изберете консултантска компания за директен подбор, която добре разбира ролята на директорите без изпълнителски функции и е специализирана в търсенето на директори на най-високите нива
Какво е заплащането на директорите без изпълнителски функции? Ежемесечна фиксирана сума, която не е обвързана с бонуси, допълнителни придобивки и прочие.
Колко често се включват директорите без изпълнителски функции в работата на борда? Няма задължителна ритмичност, но най-често ден-два в месеца.
Само частни компании ли назначават директори без изпълнителски функции? Публичните организации също разчитат на тази полезна експертиза.
За какво да внимавате, когато поканите директори без изпълнителски функции?
Уверете се, че имат доказана експертиза и добър имидж – доколко носят богатство от опит или се опират на наученото само в една или две организации.
Проверете доколко имат реален времеви капацитет да изпълнява ангажиментите си – някои директори поемат прекалено много роли и задачи, в резултат на което започват да изпълняват задълженията си повърхностно
Оценявайте качеството на работата им – има директори, които „маркират“ и имитират активност. Тя може да се изразява в спонтанно изказване на необмислени мнения, вземане на думата поради желанието им за доминиране, без да има реален принос към дискусията и пр.
Наблюдавайте доколко конструктивно провокират останалите членове на борда или дали не изпадат в конформизъм.
Последно – да обогатим ли капацитета на нашия борд на директорите с директори без изпълнителски функции?
Ако искате да осигурите огромен, допълнителен заряд за висшия си мениджмънт, да, категорично.