Google ще ви позволи да изпратите на среща бот, който да ви представя
Новата функция на Google Meet е една от многото новини, които технологичният гигант съобщи тази седмица на годишната си конференция за облачни услуги в Сан Франциско.
Генеративният изкуствен интелект вече може да пише нашите имейли, да създава презентации и да обобщава дълги доклади. Google иска да го използва и за друга, често рутинна задача: да присъства на нашите срещи. Сега той ще може и много повече от това. Във вторник Google представи нова функция за видео услугата си Google Meet: тя позволява на потребителя да изпрати на среща бот, който да присъства от негово име. Така по време на срещата лицето ще покаже писмено съобщение, което участниците да видят и което ще се появи до собствения му аватар в раздела “Хора” на Meet. След края на срещата потребителят ще получи генерирани от AI бележки за срещата и точки за действие.
Функцията е част от софтуера Duet AI на Google – набор от инструменти за съвместна работа с изкуствен интелект, достъпни за Google Workspace – пакет за продуктивност, който включва Gmail, Drive и Sheets. Но тя има някои ограничения – ботът не може да говори вместо вас или да споделя друга информация от вас в реално време.
“Все още разчитаме на хората и виждаме това като наистина подкрепяща технология, която да помага на хората да си сътрудничат”, каза миналата седмица Кристина Бер, вицепрезидент на продуктите за Google Workspace, по време на брифинг с репортери. “Така че, ако на една среща се появят осем бота, тя ще бъде просто водене на бележки.”
Съобщението за новата функция е част от множество инструменти и партньорства за генеративен изкуствен интелект, които технологичният гигант представи тази седмица на Google Cloud Next – годишната конференция на компанията за облачни услуги в Сан Франциско. Другите новини включват партньорство с тематичните паркове Six Flags. То ще позволи използването на изкуствения интелект на Google за приложение, което открива най-кратките опашки за атракции или места за хранене. Още един инструмент е актуализираната версия на Codey на Google – модел на изкуствен интелект за генериране на код с подобрена производителност и поддръжка на повече езици за кодиране.
Събитието се провежда в момент, когато генеративният изкуствен интелект навлезе в технологичната индустрия и има потенциала да промени работата в офиса. Миналия месец проучване на Масачузетския технологичен институт (MIT) установи, че ChatGPT наистина може да повиши качеството и производителността на рутинни бизнес комуникации като писане на имейл или кратък доклад. Open AI, създателят на ChatGPT, смята, че 80 % от работните места могат да включат възможностите на генеративния изкуствен интелект в работните си процеси. McKinsey прогнозира, че ефектът на технологията върху производителността може да добави между 2,6 и 4,4 трилиона долара годишно към световната икономика.
В момент, в който мономанията по изкуствения интелект завладява Силициевата долина, Google се оказва на заден план. След като ChatGPT стана изненадващ хит за обществеността в края на миналата година, гигантът обяви множество продукти с генеративен изкуствен интелект, въпреки пионерската работа на Google в тази област. На конференцията Google I/O през май компанията представи нови функции на чатботове с изкуствен интелект за търсене, инструменти за редактиране на снимки с изкуствен интелект и нови начини за организиране на данни в приложения за продуктивност като Sheets.
Засиленият натиск в областта на изкуствения интелект накара Google да направи промени и в други посоки. Съоснователите на компанията Лари Пейдж и Сергей Брин, които напуснаха ежедневните си роли в нея през 2019 г., започнаха да присъстват все повече в управлението й. Брин пое по-практична роля в разработването на изкуствен интелект. Също тaка Google преструктурира изследователските си операции: през април обедини двете си звена за изкуствен интелект – Google Brain и DeepMind, които преди това бяха печално известни като отделни звена с много различни култури.