Tesla е изправена пред федерално разследване заради тайна стъклена къща на Илън Мъск, финансирана от компанията
Комисията по ценните книжа и фондовите борси и федералните прокурори разследват Tesla за предполагаемо използване на средства на компанията за строежа на таен стъклен дом в Тексас за главния изпълнителен директор – милиардера Илън Мъск, според Wall Street Journal. Изданието съобщи през юли, че мултимилионната структура е била обект на вътрешно разследване в компанията.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Структурата, известна неофициално като Проект 42, се разследва от прокуратурата на САЩ за Южния окръг на Ню Йорк, която търси информация за това колко средства са били похарчени за проекта и за личните облаги, изплатени на Мъск, съобщиха за медията запознати с въпроса.
- Wall Street Journal съобщaва също така, че Комисията по ценните книжа и борсите е започнала гражданско разследване и търси подобна информация. Изданието отбелязва, че двете разследвания са в ранен етап и Tesla може да не бъде обвинена или да не получи официални обвинения.
- В предишни репортажи на Wall Street Journal се казва, че сградата е била описана като къща за Мъск, за която е трябвало да се поръча специализирано стъкло на стойност милиони долари и е предизвикала вътрешна проверка от членовете на борда на Tesla. Те са разследвали потенциална злоупотреба със средства и дали Мъск е участвал в нея.
- Разпоредбите на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) изискват от публичните компании да оповестяват бонусите, изплащани на топ мениджърите, както и всички сделки, надвишаващи 120 000 долара, ако представител на компанията има “пряк или непряк материален интерес” в сделката.
- Говорител на SEC заяви пред Forbes, че агенцията “не коментира съществуването или несъществуването на евентуално разследване”, а представители на Министерството на правосъдието, Tesla и Илън Мъск не отговориха веднага на молбите за коментар
КАКВО НЕ ЗНАЕМ
Резултатите от вътрешната проверка на Tesla, съобщени през юли, “не могат да бъдат научени” от списанието. Не е ясно и дали стъклото, необходимо за къщата, някога е било доставено на Tesla.
КЛЮЧОВА ПРЕДИСТОРИЯ
Стъклото, за което се твърди, че е използвано в проекта, включва големи панели, обикновено предназначени за фасади на сгради. Вътрешното разследване е започнало, след като е била направена поръчка за стъклото, според Journal. Изданието съобщава, че проучването също така е разследвало колко време на служителите е било използвано за тайния проект.Поръчката за стъкло бе оповестена за първи път от Bloomberg миналата година, когато запознати заявиха, че за нея е подаден сигнал до групите за вътрешен одит. Ако построяването на стъклена къща за Мъск някога се потвърди, това ще се размине с предполагаемото предпочитание на технологичния милиардер към по-минималистичен начин на живот.Преди две години той заяви, че основното му жилище е къща в южен Тексас, наета за 50 000 долара от компанията му SpaceХ. Тогава Илън Мъск отбеляза, че единствената собственост, притежавана от него в онзи момент, е “къща за събития в района на залива”. Констатациите на Wall Street Journal опровергаха твърденията му, след като съобщиха, че милиардерът живее в имение с площ от няколко милиона квадратни метра, собственост на Кен Хауъри, съосновател на PayPay и негов приятел.
ДОПИРАТЕЛНА
През последната година Илън Мъск разделя времето си между Tesla, SpaceX и платформата за социални медии X (известна преди като Twitter) и е подложен на критики за управлението на трите компании. Малко след като купи Twitter, той отмени политиките за модериране на съдържанието на сайта и уволни хиляди служители – някои от които твърдят, че им се дължи обезщетение. В понеделник стана ясно, че към Х са отправени повече от 2200 арбитражни иска от бивши служители, според съдебни документи, подадени в Окръжния съд в Делауеър.
Но правните проблеми на милиардера не свършват до тук. Миналата седмица американското министерство на правосъдието подаде иск срещу SpaceX, обвинявайки я, че дискриминира бежанците и лицата, получили убежище, в процеса на наемане на работа.
Междувременно някои инвеститори в Tesla твърдят, че другите начинания на Мъск отвличат вниманието от работата му в гиганта за електрически автомобили. По-рано тази година инвеститорите дадоха милиардера под съд за това, че през 2018 г. е написал в Twitter, че планира да направи Tesla частна (по време на съдебния процес бе установено, че той не носи отговорност).
ОЦЕНКАТА НА FORBES
Ние оценяваме нетното състояние на Илън Мъск на 257,3 млрд. долара, което го прави най-богатия човек в света.