Винаги може да бъде по-добре
Започвам този текст обратно на всички правила за писане на подобни материали – с извинение! След колонката ми в юлския брой за клишираното започване на публикациите в LinkedIn немалък брой хора ми писаха, че това вече им „вади очите“. Всички онези „Щастлив съм да споделя“ и „I am thrilled to announce“ наистина трябва да станат изключение и затова тук ще влезем по-надълбоко и още по-практично.
Моето виждане за LinkedIn е същото като (предполагам) на повечето от вас за бизнеса – трябва да сме по-добри всеки ден. Предлагам ви няколко въпроса, варианти на вероятно най-важния въпрос за всяка компания и продукт: „Може ли да бъде по-добре?“. Задавайте си ги винаги когато имате да кажете нещо важно в професионалната мрежа и ще видите колко различно може да бъде присъствието ви там.
Мога ли да започна със силно и неклиширано начало?
Едно от нещата, които ни липсват в „забързаното ни и динамично ежедневие“, е красотата на езика. Живеейки денонощно в (социално-)медиен свят, боравим все повече със заучени изрази, които все по-малко означават нещо. Няма ги вече онези „спиращи дъха“ отличаващи се изречения, които не просто „те хващат за гушата“, но успяват и да задържат вниманието ти, докато стигнеш до основното послание, което „добавя стойност“ и „прави разликата“.
Ако предишният абзац ви е подразнил, помислете какво би могло да се напише на мястото на клишетата в кавичките. Правете го всеки път и за собствените си текстове и ако трябва, пренаписвайте. LinkedIn се превръща все повече във вселена на готови формули и трябва всеки от нас да намери своя начин да се отличава. Опитът и успешните проекти са на ваша страна, затова ползвайте скоростта, която носят със себе си.
Мога ли да разкажа нещо повече?
Контекст. Тази ключова дума сякаш ни се губи (може би пак „динамичното ежедневие“ е виновно), а е толкова важна в комуникацията. Докато останалите преповтарят заучени и обикновено чужди фрази, за вас остава възможността да обяснявате процесите, да давате подробности, които да помагат на аудиторията ви да разбира по-добре какво се случва наоколо. Няма нужда всички публикации да са посветени на компанията ви, но би било чудесно да говорите повече за сферата си на дейност и онези повратни точки, които биха могли да я променят в конкретния момент.
Мога ли да избера по-добър формат?
Професионалната мрежа предлага близо дузина формати, в които потребителите да създават съдържание и да разширяват личния си бранд. От класическите снимки, линкове и текст до характерните само за тази платформа „повод за празнуване“ и „потърси експерт“, всеки от тях има предимства и може да се ползва в различни ситуации.
Винаги е по-лесно да сложим линк към новина във фирмения сайт или публикация от медия, но това невинаги е най-добрият подход. Можете ли да обясните процес в едноминутно видео? Разбира се, че да! Нямате нужда от холивудска продукция за личния си профил, стига камерата на телефона да е добра и звукът да е достатъчно силен. Има ли числа за обясняване? Помолете маркетинг отдела за помощ – няколко визуални PDF слайда, които да публикувате като документ. Дори може да ползвате един от старите трикове в LinkedIn – да споделите мнение по конкретна тема заедно с анкета, в която и контактите ви да отбележат какво мислят.
В крайна сметка LinkedIn е социална мрежа и обратната връзка е ключова. Дори можем да кажем, че възможностите за развитие на присъствието ви тук опират до последния въпрос за деня:
Мога ли да ангажирам по-силно аудиторията си?
Стимулирайте останалите потребители да се включват с коментари под вашите публикации, давайте им ясни насоки за следващите стъпки и ще бъдете по-различни от поне 95% от публикуващите в платформата.