Джими Бъфет: Милиардерът безделник на плажа
съавтор
Джими Бъфет, който превърна в бранд своя софт рок стил “островно бягство” и достигна статута на милиардер през април тази година, почина в петък, 1 септември, на 76-годишна възраст. Припомняме ви историята на този необикновен предприемач, с когото Forbes се срещна, малко след като го добави в списъка си с най-богатите хора на света.
За Джими Бъфет всеки ден е като ваканция. Когато Forbes се среща с певеца, той току-що се е завърнал от Бахамите. Предстои му да отпътува за карибския рай Сейнт Бартс, където от 30 години има къща. „На тази малка скала сме виждали всякакви видове забавления“, казва Бъфет.
Работните му дни са и неговото свободно време. Седемдесет и шест годишният Бъфет е изградил кариера – и е натрупал десетцифрено богатство, превръщайки безгрижното настроение на острова в хитови парчета, маркови стоки, верига ресторанти, курорти и дори затворени общности. Петте десетилетия, прекарани на слънце, са се отплатили добре. Forbes оценява сегашното нетно богатство на Бъфет на 1 млрд. долара. (Самият Бъфет отказва коментар.)
Партито започва в началото на 70-те години на миналия век, когато Бъфет пристига в Кий Уест, щата Флорида, след няколко години в Нашвил, където се изявява като кънтри музикант. „Идеята да имам собствена търговска марка или нещо друго не ми беше хрумвала, докато не пристигнах в Кий Уест“, споделя Бъфет пред Forbes. На тази малка пясъчна ивица само на 160 километра от Хавана той свири в местни клубове и постепенно оформя специфичното си тропическо рок звучене, съчетавайки фолклор, калипсо, рок и поп музика, за да създаде един характерен нов жанр.
Пробивът му идва с плажните, лежерни звуци на хита Margaritaville от албума му Changes in Latitudes, Changes in Attitudes от 1977 г. Същата година албумът става платинен, а Margaritaville се превръща в химн на верните му фенове, които наричат себе си „папагалски глави“ (Parrotheads). Лицензионната сделка с производителя на бирата Corona през 1984 г. го връща в радиоефира и помага за увеличаване на дела на тази марка бира на пазара на вносно пиво от 2% на 17% само за четири години.
С нарастването на популярността му Бъфет все по-често забелязва в магазините в Кий Уест фалшиви тениски, които се продават без неговото одобрение и на които името му често е изписано грешно – Buffet вместо Buffett. Той иска да притежава своя лична марка, затова става партньор на дългогодишната си приятелка Дона Смит-Съншайн и през 1985 г. двамата отварят първия магазин за тениски Margaritaville в Кий Уест.
„Ако сте творец и искате да контролирате живота си, трябва да станете бизнесмен, независимо дали ви харесва, или не – казва Бъфет пред Forbes през 1994 г. – Така творецът се превръща в бизнесмен.“
Този единствен магазин в крайна сметка води до империя, която включва романи-бестселъри (като „Приказки от Маргаритавил“ от 1989 г.), бродуейски мюзикъл, лейбъла Mailboat Records и интернет радиостанция. Преди трийсетина години Бъфет се запознава с Джон Колан – бивш финансов директор, чиято фирма инвестира в няколко вериги за бързо хранене.
По-късно Колан става главен изпълнителен директор на Margaritaville Holdings и превръща предприятието в глобална лицензионна дейност. През 2022 г. тя носи 2.2 млрд. долара приходи от продажби, без да се включва бизнесът на Бъфет с алкохол на стойност 400 млн. долара (прогнозни продажби) според източник, близък до компанията.
Марката Margaritaville включва над 30 ваканционни курорта, разпръснати от Манхатън и Палм Спрингс до Доминиканската република и Мексико. В САЩ и на Карибите има 150 ресторанта с марката на Бъфет – както самостоятелни, така и вътре в курортите, в които се сервират коктейлите на Джими – Who’s to Blame и Jammin’ Jambalaya. В Луизиана и Пуерто Рико има казина с марката Margaritaville, облекла и замразени миксове за напитки, надуваеми играчки за басейн и комплекти за пикълбол. Сключени са и отделни партньорства за продажба на алкохол – с AB InBev за бира и тропически пунш и със Sazerac за Margaritaville текила, и разбира се, готови за употреба маргарити и коктейли.
Най-новите му начинания обещават още денонощно забавление с Бъфет – двудневни и тридневни круизи до Карибите (Margaritaville at Sea), предлагат отдих в общности във Флорида и Южна Каролина, които хиляди почитатели на Бумър вече наричат свой дом.
Документи, разгледани от Forbes, разкриват, че Бъфет притежава 28% дял в лицензионната компания, който се оценява на 180 млн. долара, плюс още 60 млн. долара от бизнеса с текила и бира. Останалата част от богатството му се състои от около 570 млн. долара, натрупани от турнета и продажби на плочи, музикален каталог на стойност 50 млн. долара и колекция от шест жилища, четири самолета и яхта на стойност 140 млн. долара, както и акции в Berkshire Hathaway – инвестиционния конгломерат, управляван от Уорън Бъфет (въпреки слуховете двамата не са роднини). Това не е никак лошо за родения в Паскагула, щата Мисисипи, Джими. Той произхожда от семейство на ловци на раци и капитани на кораби. В ранните си години се прехранва като уличен музикант, докато учи в колеж, и работи за кратко за легендата на музикалната индустрия – Billboard.
Огромният му успех прави силно впечатление дори на Оракула от Омаха – Бъфет, който е петият по богатство човек в света и негов дългогодишен приятел. „Иска ми се да има повече хора като Джими Бъфет, но няма – казва Уорън Бъфет пред Forbes. – Кажете на Джими да не ме маха от завещанието си!“