Младите българи остават при мама и тате до 30-годишна възраст
съавтор
Младите българи са напускали средно на около 30 години дома на своите родители и са предпочитали да живеят по-дълго съвместно с тях в едно домакинство. Това сочат данни на европейската статистическа агенция Евростат за 2022 г.
В целия Европейски съюз средната възраст, при която младите хора са се отделяли от домакинството на родителите си, е била 26.4 години през 2022 г.
България (средно на 30.3 г.) е на четвърто място заедно с Испания сред държавите от Евросъюза, в които младите хора са напуснали дома си на най-висока възраст. Водеща по този показател е Хърватия (средно на 33.4 г.), следвана от Словакия (средно на 30.8 г.) и Гърция (средно на 30.7 г.). На обратния полюс са Финландия (средно на 21.3 г.), Швеция (средно на 21.4 г.), Дания (средно на 21.7 г.) и Естония (средно на 22.7 г.).
Най-голяма разлика между средната възраст, на която младите мъже и жени са се отделяли от домакинството на родителите си, сред страните от Европейския съюз е отчетена в Румъния (29.9 г. за мъжете и 25.4 г. за жените). Следва България, в която средната възраст на мъжете от тази категория е била 32.3 г., а при жените – 28.2 г.
Младите мъже (средно на 27.3 г.) в страните от ЕС са напускали по-късно дома на родителите си от младите жени (средно на 25.4 г.) през 2022 г.
България е на второ място в Евросъюза след Хърватия по средна най-висока възраст, на която младите мъже са се отделили от домакинството на родителите си. Следват Гърция, Словакия, Испания, Италия, Малта, Словения и Португалия.