Златното правило на Булминт – строг контрол, високо качество, усилена работа
Чрез последователна инвестиционна политика и устойчива визия единственият български частен монетен двор цели да се превърне в глобален лидер

и инж. Пламен Запрянов — управители и собственици на „Булминт“
В момент, в който глобалният Bullion пазар затвърждава възходящата си тенденция и е прогнозиран да надмине 50 млрд. долара, българският частен монетен двор „Булминт“ продължава да преследва стремежа си да се превърне в един от най-големите производители в света.
Чрез последователната си инвестиционна политика в най-новата история на близо 20-годишната компания тя успява да събере машинен парк, достоен за завист от някои от традиционните държавни първенци в сегмента като австралийската Perth Mint, Royal Canadian Mint и други.
За „Булминт“ предстои инвестиция в нова производствена база в индустриалното сърце на България – Тракия икономическа зона, която по първоначални сметки е оценена на 13 млн. евро. Въпреки сериозните успехи на компанията, не всичко по пътя е цветя и рози.
Както често се случва при успешните бизнеси, „Булминт“ преминава през няколко метаморфози в своето развитие, които се отразяват и на предмета на дейност. Основана през 2004 г. от инж. Пламен Запрянов и доц. д-р инж. Иван Панов, компанията първоначално носи името „Таргетс“ и се фокусира в производството на продукти от благородни метали, предназначени за ползване от други индустрии, като например химическата.
Изборът на тази дейност не е случаен. Инж. Запрянов черпи опит и знание от своя баща, който е един от основателите на Института за цветна металургия. Самият инж. Запрянов набира трудов стаж в сферата на преработката на благородни метали веднага след завършване на Техническия университет, но все още ненавършил 30 г., ясно разбира нуждата от опитен партньор, какъвто намира в лицето на доц. д-р инж. Панов.
Макар работата да потръгва, с времето става ясно, че разрастването на бизнеса ще е трудно поради лимитирания размер на индустрията в страната. Тогава идва и световната финансова криза от 2007–2008, която застрашава съществуването на малката компания.
С идването на кризата, дейността във всички сегменти на индустрията замръзва, което води и до спирането на поръчки към компанията. Единственото нещо, което успява да я спаси, е разумната финансова политика, водена до този момент. „Имахме значителни резерви под формата на благородни метали, които впоследствие реализирахме и успяхме да останем на пазара“, казва инж. Запрянов.
В турбулентните времена обаче освен предизвикателства, на хоризонта се откриват и нови възможности за онези, които са достатъчно прозорливи и достатъчно смели да ги преследват. Точно това се случва и с инж. Запрянов, който се среща с бъдещия си съдружник Владимир Спасов като част от търговска сделка.
Двамата бързо установяват, че имат сходна визия за бъдещето, а освен това имат умения и познания, които се допълват като парчета от пъзел: инж. Запрянов – в техническата част, а Спасов – във финансовата.
Така се стига до присъединяването на Спасов към компанията, която към онзи момент все още носи името „Таргетс“.
Вземайки предвид наличния машинен парк и възползвайки се от отличната репутация и контакти на бащата на Спасов, чиято успешна кариера също се развива в сегмента на благородните метали, „Таргетс“ се насочва към изцяло нов сегмент – производството на заготовки за инвестиционни монети.
Процесът по трансформация на дейността отнема време и инвестиции, които са основно насочени в пригаждането на съществуващото оборудване към новите продукти. „С известни инвестиции успяхме да съберем необходимата техника, проведохме всички необходими тестове и от 2013-а вече официално навлязохме на пазара“, спомня си Спасов.
Голямото предизвикателство обаче се оказва не осигуряването на техническата възможност за производството, а намирането на клиенти. „Монетните дворове са едно много затворено и консервативно общество, недоверчиво към нови доставчици“, казва инж. Запрянов.
Първият голям пробив на компанията идва като намигване от съдбата. На рождения ден на Спасов – 18 юни, компанията печели своята първа поръчка – за изработка на заготовки за инвестиционни монети за БНБ.
От този момент нататък приоритет на компанията става единствено и само да наложи името си като доверен производител с високо качество на предлаганите продукти. Вълшебен ключ за постигане на това обаче няма и предприемачите се доверяват на изпитаната рецепта. „Много упорство, постоянство, труд и здрави нерви“, дефинира цената на успеха инж. Запрянов.
Така постепенно бизнесът се развива, но на хоризонта изниква нова голяма пречка пред неговото сериозно разрастване. Самите заготовки за инвестиционни монети нямат изключително висока добавена стойност, което става още по-проблематично, когато производителят им не добива сам суровината за тяхната изработка. „Проучихме и световната практика и стигнахме до заключението, че повечето устойчиви модели и наши конкуренти в бранша са големи държавно дотирани консорциуми в Германия, Швейцария и други“, казва инж. Запрянов.
На предприемачите им отнема известно време, докато успеят да опознаят подводните камъни на индустрията и да изготвят подходяща стратегия за нов скок в развитието на компанията. Така в периода 2017–2018 г. компанията насочва фокуса си за поредна трансформация, този път включваща производството на завършен продукт – инвестиционни медали.
Медалите са сходни с инвестиционните монети с разликата, че нямат номинал, защото не са емитирани от централна банка. Съответно натрупаният до момента опит в изработката на заготовки остава напълно приложим, а основната необходимост на компанията, за да започне новата дейност, е закупуването на машина за отсичането на продукта.
Това обаче е нелека задача, тъй като производственото оборудване за отсичане на монети и медали не е по джоба на всеки. Преодолявайки консерватизма на банковата система, компанията успява да набере необходимите средства и да даде старт на новия етап от своето развитие като производител на завършен продукт.
Този ход се оказва и ключов за всички последвали успехи в следващите години. С него официално „Таргетс“ се превръща в „Булминт“ и полага основите за изграждането на водещо предприятие в световен мащаб.
Благодарение на това, че всички процеси от обработката на метала до финалния продукт се извършват под един покрив, „Булминт“ предлага продукт с безпрецедентно качество. Всеки процес се контролира до най-малкия детайл, за да се осигури крайният успех.
Както традицията повелява, на компанията ѝ се налага да премине през още една криза, в която демонстрира отново своята гъвкавост и устойчивост. По време на пандемията, когато глобалните доставки на благородни метали на практика спират, българският монетен двор взема смело решение допълнително да разшири дейността си, като основава собствен логистичен отдел, внесъл така необходимата сигурност на доставките на суровини.
Високото качество и доказаната устойчивост отварят глобалните пазари за продуктите на „Булминт“, която междувременно инвестира всички печалби в подобряване на своето оборудване. „Ние вярваме, че преди да береш плодовете на труда си, първо е редно да посееш“, казва инж. Запрянов.
Така днес компанията разполага с най-добрите машини в световен мащаб и почти ненадминат капацитет. Производствените мощности на „Булминт“ имат възможност да обработят над 200 тона сребро и 100 тона злато на месец, с което единици могат да се похвалят.
Но освен с капацитет, компанията може да се похвали и с невероятно израстване в чисто финансов план. Ако през 2019 г., когато се поставят основите на новата стратегия, оборотът все още е малко над 17 млн. лева, то през тази година той се очаква да достигне внушителните 1 млрд. лева!
Успехът, разбира се, е комплексен. Той включва както правилно отчетената посока на вятъра, така и отличното партньорство между инж. Запрянов и Спасов. Огромна роля за успешната експанзия има цялостният екип на компанията, който наброява близо 200 души – от изключително важния за индустрията финансов отдел, през хората, ангажирани в производство, до маркетинг, администрация и всички останали.
Гледайки напред, чрез инвестицията си в нова производствена база в Тракия икономическа зона „Булминт“ ще се превърне в най-големия по капацитет играч на световния пазар. Целта на компанията е да се превърне във фактора, който диктува тенденциите глобално, а не просто реагира на тях.
За тази цел, освен разширяване на производството, монетният двор допълнително разширява дейността си по вертикала. На първо място, „Булминт“ вече може да се похвали с шоуруми в София и Пловдив, в които потребителите могат да си закупят продуктите директно от производителя. Плановете са тази мрежа да се разшири до всички големи градове в страната и да даде на компанията още по-добър допир до пулса на пазара.
Разбира се, амбициите далеч не се изчерпват дотук. В ход е план за навлизане в Германия, която е най-големият пазар за продуктите на компанията в ЕС, отговарящ за около 70% от търговията с тях. Сред големите цели в дългосрочната стратегия е и завземането на пазарен дял в САЩ, където възможностите са неограничени.
Другият край на веригата – минната индустрия, също е на мушка. „Булминт“ отскоро може да се похвали с първия си офис в Перу, намиращ се в регион със сериозни източници на суровина. Първата цел е създаването на производствена линия за обработка и рафиниране на благородни метали, а дългосрочно се планира там да бъде взета и първата концесия за добив на злато.
Именно тази амбициозна стратегия дава възможност на компанията да предоставя на потребителите все по-атрактивни инвестиционни продукти с изключително качество и гарантирана дългосрочна финансова сигурност. Така „Булминт“ оправдава хилядолетните традиции на България в обработката на благородни метали, сграбчвайки златната си възможност благодарение на своя упорит труд и постоянство.