Европа тества първия в света дигитален паспорт във Финландия
За първи път някоя държава позволява на пътниците да преминават границата й с цифров паспорт на смартфона си вместо с физически. Въпреки че опитът се провежда във Финландия, Европейският съюз иска до 2030 г. поне 80 % от гражданите на 27-те държави в блока да използват дигитални документи за самоличност.
Пилотната програма, която стартира в края на август, е достъпна само за финландски граждани. Тя се осъществява на летище “Хелзинки” в партньорство между Finnair, летищния оператор Finavia и финландската полиция. До края на февруари 2024 г. пасажерите на Finnair, които летят до и от три летища в Обединеното кралство, могат да преминат през граничен контрол, като използват нов доброволен “цифров документ за пътуване” (DTC). От финландската гранична охрана твърдят, че пътниците, използващи новите цифрови удостоверения, могат “да преминат през граничния контрол по-бързо и по-гладко от обикновено, без да се редят на опашки”.
Европейският съюз съфинансира пилотния проект с 2,3 милиона евро. Наред с шестмесечната пробна програма в Хелзинки, ЕС планира други пилотни програми за летище Загреб Франьо Туджман в Хърватия и летище Шипхол Амстердам в Нидерландия.
Преминаването на Европа към единна рамка за цифрова идентификация е всеобхватна цел на приетия през 2014 г. регламент eIDAS. Той има за цел да направи електронните взаимодействия между бизнеса и физическите лица по-безопасни, по-бързи и по-ефективни, независимо от това къде в Европа се осъществяват.
Терминологията, свързана с дигиталните удостоверения обаче може да бъде объркваща. Европейският DTC – електронен документ за самоличност, който се съхранява на телефон – не е същият като биометричния паспорт (известен също като електронен паспорт), който представлява традиционна паспортна книжка с вграден микрочип, съдържащ някои от уникалните физически характеристики на пътуващия. Повечето държави в света вече издават някакъв вид е-паспорт, който обикновено се идентифицира по символа на биометричната камера, отпечатан на корицата. RFID чипът, съдържащ биометрични данни, прави паспорта по-труден за копиране или фалшифициране.
От 2007 г. насам САЩ издават биометрични паспорти по подразбиране. През 2021 г. подобреният паспорт от следващо поколение замени оригиналния електронен паспорт като стандартен документ за пътуване в САЩ. Най-забележимата разлика е неговата поликарбонатна страница с данни, която се усеща повече като лична карта или кредитна карта, отколкото като паспортна книжка. Пластмасовата страница с данни увеличава целостта и издръжливостта на паспорта, тъй като слоевете ѝ са слети и не могат да бъдат отделени, без да се разруши страницата.
Автор: Сюзън Роуън Келър, Forbes