Износът и вносът на Китай намаляват през август, тъй като слабото глобално търсене държи икономиката му под натиск

И износът, и вносът на Китай намаляха през август в сравнение с миналата година, отразявайки слабото глобално търсене, което увеличава натиска върху забавящата се икономика, съобщава Асошиейтед прес.
Митническите данни, публикувани в четвъртък, показаха, че износът за август е спаднал с 8,8% до 284,87 млрд. долара в четвърти пореден месец на спад. Вносът е намалял със 7,3% до 216,51 млрд. долара. Общият търговски излишък е стигнал 68,36 млрд. долара спрямо 80,6 млрд. долара през юли.
Китайските лидери въведоха различни политически мерки за укрепване на икономиката, след като възстановяването на страната от пандемията COVID-19 се провали. Централната банка облекчи правилата за вземане на заеми и намали ипотечните лихви за купувачите на жилище за първи път, като същевременно предостави някои мерки за данъчни облекчения за малкия бизнес. Досега властите избягваха широкомащабни разходи за стимулиране или по-мащабни намаления на данъци.
Търсенето на китайски износ отслабна, след като Федералният резерв и централните банки в Европа и Азия започнаха да повишават лихвените проценти миналата година, за да охладят инфлацията, която беше достигнала рекордни стойности. Икономистите казват, че голяма част от въздействието на тези увеличения на лихвените проценти все още не е преминало през големите западни икономики, където потребителските разходи остават относително силни.
Търговията на Китай постепенно намалява през последните две години, въпреки че спадовете в износа и вноса през август са по-малко сериозни отколкото през юли, когато износът падна с 14,5% спрямо година по-рано, докато вносът беше с 12,4% по-нисък.
Политически чувствителният износ за САЩ е намалял със 17,4% спрямо предходната година до 45 млрд. долара, показват данните на митниците, докато вносът на американски стоки се е понижил с 4,9% до близо 12 млрд. долара.
Вносът на Китай от Русия, предимно петрол и газ, е нарастнал с 13,3% спрямо година по-рано до 11,52 млрд. долара. Износът за Европейския съюз се е сринал с 10,5% спрямо същия период на миналата година до 41,3 млрд. долара, докато вносът на европейски стоки се е понижил с 2,5% до 24,56 млрд. долара.