Петролът поевтинява заради по-силния щатски долар. Китай e притеснен

Цените на петрола продължават да падат днес, отстъпвайки още повече от 10-месечните си върхове тази седмица по натиска на опасенията за състоянието на забавящата се китайска икономика и по-силния щатски долар, предаде “Ройтерс”.
Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поевтиняха с 41 цента, или 0,5%, до 89,51 долара за барел тази сутрин, а фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) – с 50 цента, или 0,6%, до 86,36 долара. И двата сорта достигнаха 10-месечни върхове по-рано тази седмица заради опасенията за потенциален недостиг през пиковия сезон на зимното търсене, след като Саудитска Арабия и Русия удължиха доброволните съкращения на доставките си до края на годината.
Въпреки тези оптимистични сигнали несигурното възстановяване на Китай и силният щатски долар натежават върху цените, заяви Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор от Phillip Nova.
Инвеститорите очакват лихвените проценти в САЩ да се задържат на 20-годишните си върхове, а това отприщи долара, правейки по-скъпо купуването на суров петрол в други валути. В петък доларовият индекс в САЩ беше малко под шестмесечния си връх.
“Инвеститорите прибраха печалбите си след неотдавнашното рали, предизвикано от притесненията за по-ограничено предлагане след продължителните съкращения на производството в Саудитска Арабия и Русия”, каза Тацуфуми Окоши, старши икономист в Nomura Securities.
Данните от четвъртък сочат, че общият износ и внос на Китай е намалял през август, тъй като двойният натиск на спадащото търсене в чужбина и слабите потребителски разходи са притиснали бизнеса във втората по големина икономика в света.
Вносът на суров петрол в Китай обаче нарасна с 30,9% през миналия месец, тъй като рафинериите създадоха запаси и увеличиха преработката, за да се възползват от по-високите печалби от износа на гориво. По-голямото от очакваното намаление на запасите от суров петрол в САЩ оказа слаба подкрепа на цените на петрола.
Запасите от суров петрол в САЩ намаляват за четвърта поредна седмица, като през последния месец са се понижили с повече от 6%, тъй като рафинериите работят на високи обороти, за да отговорят на световното търсене на енергия, сочат данни на Администрацията за енергийна информация от четвъртък. Спадът е с 6,3 млн. барела, което е три пъти повече от очаквания от анализаторите спад от 2,1 млн. барела.
Въпреки обещанието си да запази съкращенията на доставките, се очаква Русия да увеличи износа си на петрол през септември, тъй като руските рафинерии започват сезонна поддръжка, показват изчисления на “Ройтерс”, базирани на данни от източници, което също ограничава ръста на цените.