Как да подсигурим достатъчно средства за образованието на децата си?
Всеки родител се стреми да осигури възможно най-добрия старт в живота на децата си, а това неминуемо е свързано с осигуряване на добро образование. Докато в начален и средногимназиален етап съществуват доста добри възможности и в България, завършване на висше образование в добър университет в чужбина може да предложи много повече предимства за бъдеща реализация. Не малкa част от родителите включват в плановете си именно възможност да изпратят децата си да следват висше образование в престижни университети по света.
Подобна възможност е свързана с доста по-високи разходи спрямо завършване на висше образование в България. Каква информация е важно да имат родителите и как подготовката от рано може да им помогне тяхното желание да не остане само добро намерение?
Колко средства са необходими, за да изпратим детето си да учи в чужбина
Един от най-важните фактори за постигане на дадена финансова цел е именно ясната представа каква точно е тя и в какво се изразява. За да започнете да спестявате и инвестирате, трябва да знаете каква е крайната сума, към която се стремите. Според последно проучване на Карол Капитал Мениджмънт от 2023 г. се наблюдават следните основни разходи на месечна база в някои от предпочитаните държави с престижни университети:
Както виждаме от таблицата, най-високи са разходите за обучение в САЩ, а най-достъпно е обучението в някои от европейските държави. За обща калкулация колко средства ще са необходими за обучението на детето ни в чужбина, са взети осреднен вариант на трите най-предпочитани европейски дестинации и България, защото дори тук разходите за образование могат да натоварят семейния бюджет. Изчисленията са в намаляващ процент на покриване на разходите от родителите, защото както и в България, така и в Европа голяма част от студентите работят по време на обучението си.
Според данни на eurostudent.eu за периода 2018-2021г., близо 60% от студентите в ЕС работят по време на обучението си, като 50% от тях не биха могли да си позволят да бъдат студенти, ако не работят. Ако изчислим, че семейството покрива близо 50% от разходите по време на обучението на един студент, то разходите за родителите биха били:
Следователно, за да осигурим образование на детето си в някоя от по-достъпните европейски дестинации, ще са ни необходими малко над 75 000 лв., срещу близо 20 000 лв. в България. Ако първата сума Ви се струва твърде висока и непосилна, добре е да знаете, че при правилно планиране и постоянство, тя е напълно постижима. Как?
Основното е да спазваме
5-те принципа за по-висок стандарт на живот.
Тези принципи важат за всяка една инвестиция и цел, независимо дали е образованието на Вашето дете или друга:
- да започнем да инвестираме рано, за да се възползваме от силата на сложната лихва;
- да заделяме регулярно около 10-15% от дохода си за инвестиции;
- да заложим на дългосрочен подход на инвестиране;
- да диверсифицираме активите в портфейла;
- част от портфейла да бъде в акции, защото това е активът, който категорично побеждава инфлацията.
Защо тези 5 принципа могат да ви помогнат да постигнете финансовата си цел? Да обърнем внимание и на
4-те фактора, които имат негативен ефект върху нашите спестявания.
- Инфлация
Инфлацията „изяжда“ нашите спестявания като намалява покупателната им способност. Затова „цел минимум“ за една инвестиция е да победи инфлацията и поне да запази покупателната способност на нашите средства във времето. Нека разгледаме следния пример:
Натрупаната инфлация в България за последните 10 години (от юли 2013 г. до юли 2023 г.) в 41,2% по данни на НСИ. За същия период един от фондовете (Schroders ISF Global Sustainable Growth) на асет мениджмънт гиганта Schroders, който е партньор на Карол Капитал Мениджмънт, има обща доходност от 123,3%.
* Постигнатите резултати от минали периоди не предвиждат бъдеща възвръщаемост.
- Спестяваме твърде малко спрямо крайната ни цел
Една от най-добрите практики за бюджетиране, която можете да използвате като основа е 50/30/20, в която 50% се отделят за основните месечни разходи, 30% за забавления и 20% за спестяване и инвестиране за мечтани пътувания, образованието на децата, за пенсия или друго.
- Започваме късно
Времето е най-силният актив във финансовия свят. Колкото по-дългосрочна е една инвестиция, толкова по-висока е нейната възвращаемост. Не е без значение и фактът, че колкото по-рано започнем, това ще ни помогне да постигнем целта си с по-малко инвестирани средства, благодарение на ефекта от сложната лихва.
Бихте могли да изчислите как сложната лихва ще се отрази на инвестициите Ви във всеки индивидуален случай с калкулаторите в нашия интернет сайт.
- Не избираме правилните финансови инструменти
Подборът на правилните финансови инструменти за постигане на целите ни е ключов. Не е тайна, че голяма част от българите предпочитат да инвестират в банкови депозити и имоти. Тези инструменти обаче не винаги имат необходимата ни възвращаемост, спрямо вложените усилия или средства. Това се отнася особено за депозитите, при които лихвите все още са близки до минималните стойности и не побеждават дори инфлацията, а за доходност не може дори да се говори.
Затова подборът на финансови инструменти трябва да се прави информирано спрямо личния инвеститорски профил и доказаната във времето доходност.
За да научите повече по темата:
– за разходите за висше образование;
– подходи при плануване за постигане на финансовата цел;
– кои са потенциално финансовите инструменти, които могат да Ви помогнат да постигнете целта си;
– как да намалите риска за инвестициите си;
– какви фактори да имате предвид в процеса на инвестиране.
Запишете се на безплатния онлайн уебинар „Как да подсигурим достатъчно средства за образованието на децата си?“ от Карол Капитал Мениджмънт
19 септември 2023, 4:30pm, онлайн
Предупреждение за риск:
Настоящото представлява маркетингово съобщение. Информацията, поместена в този материал не представлява инвестиционен съвет, не е препоръка или инвестиционна консултация от страна на „Карол Капитал Мениджмънт“ ЕАД относно каквито и да са инвестиционни стратегии или предлаганите финансови инструменти. Всички инвестиции, посочени тук, могат да включват значителен риск и да не са подходящи за всички инвеститори. Инвеститорите трябва да имат предвид, че приходите от инвестиции могат да се колебаят и стойността на дяловете на фондовете и доходът от тях могат да се понижат, печалбата не е гарантирана и инвеститорите поемат риска да не получат пълна възвръщаемост в сравнение с първоначално инвестираните средства. Инвестициите във фондове не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държавата или с друг вид гаранция.
Предходни резултати от дейността не са показателни за бъдещите резултати на договорните фондове. Бъдещите резултати подлежат на данъчно облагане, зависещо от личното положение на всеки инвеститор и може да се промени в бъдещи периоди. Преди вземането на окончателно инвестиционно решение, моля прегледайте проспекта и основния информационен документ на фонда, в който бихте желали да инвестирате , и/или се запознайте с приложимите документи за други инвестиционни услуги.