Забраната за внос на зърно от Украйна да падне, реши Икономическата комисия
Парламентарната комисия по икономическа политика и иновации прие проекта на решение за позицията на България относно удължаването на превантивните мерки по отношение на определени продукти с произход от Украйна след 15 септември 2023 г. Окончателното решение предстои да бъде взето в пленарна зала.

АКЦЕНТИ
Десет от членовете на комисията гласуваха “за” проекторешението, четирима бяха “против”, а двама се въздържаха.
В проекта на позицията на България се посочва, че страната ни не подкрепя продължаването след 15 септември 2023 г. на извънредната мярка за забрана за внос в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна и се възлага на Министерския съвет да предприеме необходимите действия за изразяване на позицията.
След протести на фермери в тези държави Европейската комисия въведе ограничение до 15 септември през тези страни да преминава транзитно пшеница, рапица, слънчоглед и царевица, но не и да могат да се предлагат на техните вътрешни пазари.
Проектът на решението предизвика оживен дебат в Комисията, а против него се обявиха браншови организации, които присъстваха на заседанието на Комисията.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
Проектът на решението бе внесен вчера от Кирил Петков, Делян Пеевски, Атанас Атанасов, Хамид Хамид, Румен Христов и Александър Иванов на 11 септември 2023 г. и не беше посрещнат радушно от фермерите, които заявиха, че са в шок от входираното решение. Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов заяви, че към решението няма анализ за последствията, които биха произтекли от него, а текстът “поставя под риск българските производители”. По думите на Проданов подобно решение застрашава земеделския бранш в страната и предупреди, че съществуващото в сектора в момента напрежение в “даден момент ще се излее по изключително мащабен начин”. Той заяви, че асоциацията ще защитава интересите на производителите “по всички възможни начини”.
НА ПРОТИВОПОЛОЖНИЯ ПОЛЮС
Румъния и Унгария настояват Европейската комисия да удължи забраната за внос на украинско зърно поне до края на годината. Това стана ясно след среща на земеделските министри на двете държави в Букурещ – Флорин Барбу и Ищван Наги.
“Ограничителните мерки по отношение на вноса на селскостопански продукти от Украйна имаха положителен ефект върху пазара на зърно в Румъния и решението на Европейската комисия трябва да бъде тези ограничения да бъдат удължени поне до края на 2023 г., за да не се отрази на конкурентоспособността на земеделските производители”, каза, цитиран от Флорин Барбу.
Той е изразил мнение, че на ниво ЕК би било подходящо да се създаде система за субсидии за транзита на селскостопански стоки от Украйна, което би могло да представлява значителен стимул за насочване на продукти от Украйна към по-отдалечени пазари, особено в държави, изложени на риск, свързан с продоволствената сигурност.
„Подобно на Румъния, ние позволяваме транзитни превози и не искаме да навредим на Украйна, но искаме да запазим конкурентоспособността на нашите фермери“, е коментирал на свой ред унгарският министър на земеделието Ищван Наги.
След Букурещ той планира да проведе разговори и с колегите си в България и Словакия.
ЗАБРАНАТА ОСТАВА
Полското правителство обяви днес, че ще удължи едностранно забраната за внос на украинско зърно и след 15 септември.
“Каквото и да последващото решение на ЕК, ние няма да отворим границата си за украинско зърно след тази дата”, се посочва в комюнике на правителството.
Междувременно Украйна обяви днес, че е готова да сезира Световната търговска организация (СТО), за да поиска компенсация от Полша заради решението на Варшава да удължи забраната за внос на украинско зърно.
Обвинявайки Полша, която е близък съюзник на Киев, в “политически популизъм” преди парламентарните избори, насрочени за средата на октомври, премиерът Денис Шмигал написа в социалната мрежа X, че “Украйна ще бъде принудена да се обърне към арбитража на СТО”.