От приложение за разговори до суперап
Главният изпълнителен директор на Viber Офир Ейял за пътя до сърцата и смартфоните на милиони потребители
Когато мечтата ти е да създаваш приложения и услуги за масова употреба, Rakuten Viber е едно от най-подходящите места да я реализираш. Toва се случва на Офир Ейял, който се издига от продуктов мениджър до главен изпълнителен директор и днес оглавява компания, оперираща в над 190 държави, а популярното приложение за съобщения и разговори се ползва от стотици милиони потребители.
„Не е много обичайно човек да стартира като продуктов мениджър и след седем години да премине към най-високата ръководна позиция – казва Ейял. – Причината в голяма степен е, че Viber е организация, ориентирана към хората. Ние се грижим един за друг и ценим корпоративната си култура. За разлика от целия технологичен бранш, в който хората прекарват средно 2 години на едно работно място, ние имаме служители с по 5 и дори 10 години стаж при нас.“ Според него това, което му помага като изпълнителен директор, е фактът, че личните му ценности се припокриват с тези на компанията. Но водещ мотиватор през всичките години е страстта му да развива услуги за широк кръг потребители.
Работата му с мобилни приложения започва още в иновативния хъб на Citi – City innovation lab в Тел Авив. Там се занимава с развитието на приложения, които се използват само от институционални клиенти, и това бързо му помага да разбере, че може да разгърне истински потенциала си в услуги за много по-масова употреба.
Амбициозната мисия на Офир Ейял и екипа му през последните 8 години е да разграничи Viber от всички конкуренти на пазара, като го превърне в суперап – с много разнообразни функции, съобразени с нуждите на потребителите на всеки пазар.
Първите им стъпки са още в зората на смартфоните. „Тогава за хората беше достатъчно да имат приложение, с което да говорят и изпращат съобщения по-евтино – спомня си Ейял. – Но за мен като продуктов мениджър винаги е било важно да предложим допълнителни услуги, за които клиентите дори не подозират колко ще са им полезни.“ Така се появяват функциите за изтриване или редактиране на вече изпратено съобщение. Днес вече има и възможност за превод на съобщенията.
Ключов момент в развитието на цялата платформа е появата на съобщения от корпоративни потребители. Това дава не само добавена стойност за бизнесите, като им осигурява още един канал за комуникация с клиентите, но и подпомага рентабилността на Viber. „Хората са доволни, защото получават от нас безплатна и сигурна услуга. Но за да изпълнява тази цел, компанията трябва да е печеливша и устойчива“, обяснява модела на работа главният изпълнителен директор.
Според него функцията се е подобрила още повече с въвеждането на отделна входяща кутия, в която се събират всички търговски съобщения. Така бизнесите получават по-голяма видимост и не се губят сред безкрайния списък от разговори на всеки потребител. А крайните клиенти знаят къде да ги намерят бързо и лесно, когато им потрябват.
Тази услуга е налична и в България наред с много други опции, локализирани за ползвателите на приложението у нас. По думите на Ейял българският пазар има стратегическо значение за цялата група както заради сериозната пенетрация, така и от оперативна гледна точка. По данни на компанията близо 5 милиона души, или 94% от потребителите на смартфони в страната, имат инсталиран Viber. А местният екип се състои от 30 души. България се оказва вратата на компанията към Европа, защото именно оттук се ръководят всички маркетингови активности за целия регион.
Наличието на екипи на местно ниво е от голямо значение за философията на Viber. Те познават локалния пазар и нуждите на потребителите и са първите тестери за нови услуги. „Ако стоиш от другата страна на океана, няма как да знаеш какво искат и ще ползват хората в Европа или Азия например.
Затова разчитаме много на представителите ни във всички 25 държави по целия свят, които ни помагат да разработваме локално съдържание и функции – запазената марка, която ни отличава от всички други приложения за общуване“, казва Ейял. По думите му това, което прави апликацията толкова популярна в България, са именно индивидуалните за страната ни услуги. Тук не само ще получите от платформата поздравление за празници като 3 март и 24 май, но и можете да проверите времето, да проследите своята доставка, поръчка на храна или такси.
Според Ейял именно такъв тип функции са ключът към изграждането на суперприложение. Но визията му за разрастване на компанията стига още по-далеч – „Започваме нашата стратегия за развитие като ютилити ап, който ще среща на едно място нуждите на малкия и средния бизнес с тези на клиентите“. Ако търсите например водопроводчик, домашен техник или искате да запишете час за посещение при лекар, ще може да го направите само с няколко клика във Viber.
Приложението ще ви покаже най-близката по местоположение търсена услуга и ще ви свърже в директен чат с доставчика ѝ. Компанията предвижда и синхронизиране с наскоро пуснатия в няколко страни дигитален портфейл на Viber. „Така потребителите ще могат да свършат в едно приложение всичко, което им е необходимо, и да спестят време. Очакваме да стане реалност следващите няколко години както в България, така и в други страни“, разкрива Ейял.