Забраната за внос на зърно от Украйна падна и в парламента
Парламентът прие да отпадне забраната за внос на определени продукти с произход от Украйна след 15 септември 2023 г. Решението идва след като Парламентарната комисия по икономическа политика и иновации одобри във вторник позиция, в която се посочва, че страната ни не подкрепя продължаването след 15 септември 2023 г. на извънредната мярка за забрана за внос в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Решението за позицията относно превантивните мерки по отношение на вноса на определени украински продукти беше взето днес в парламента със 124 гласа „за“, 69 „против“ и осем „въздържал се“.
Решението за позицията на Република България относно превантивните мерки по отношение на определени продукти с произход от Украйна беше внесено от депутати от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДПС.
Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев заяви днес пред парламента, че се е съгласил с макроикономически показатели, показани на Министерски съвет, според които не е толкова притеснително България да се откаже от желанието за продължаване на забраната за внос от Украйна.
Той каза, че са предприети мерки за завишаване на контрола за всички украински стоки и най-вече за зърнени култури, като стриктно ще се контролира наличието на радиоактивност и на тежки метали, плюс останалите показатели, които се следят – хербициди, пестициди и т.н.
КОНТРА
От понеделник земеделски производители и преработватели започват протестни действия на възлови точки в цялата страна, а във вторник протестите ще бъдат насочени към София, съобщи Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Исканията са за продължаване на забраната за внос на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица от Украйна, както и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, сухо мляко, пресни и замразени плодове и зеленчуци, месо, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна. От сектора настояват за завишен контрол на произхода, качеството и безопасността на внасяните селскостопански продукти. Сред другите искания е изплащането до 30 септември на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство на стопаните, вследствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощите.
В приетата декларация се настоява за изплащане на държавната помощ за производители със 100 процента пропаднали площи и за нови размери на помощите за инвестиции и за “де минимис”. Според Проданов, Народното събрание с днешното си решение е направило огромна услуга на земеделския сектор, като е обединило абсолютно всички браншови организации, предаде БТА. Той подчерта, че предстоящите протести ще бъдат също обединение на всички, които имат общо със земеделието в България.
От сектора припомниха, че регистрираните земеделски производители са 70 000, но заедно със сезонните работници заетите с тази дейност достигат до един милион души.
Според Симеон Караколев, съпредседател на Националната козевъдна и овцевъдна асоциация, е важно вносът на сухо мляко и млечни продукти да бъде спрян, защото те заливат мандрите и това убива животновъдството. Той подчерта, че след като диалогът с властта е невъзможен – изходът е в безсрочните стачни действия.
В утрешния ден координационното звено към инициативния комитет ще изпрати точките и местата, където ще се осъществят протестните действия в понеделник, като със сигурност ще бъде покрита цялата страна, ще се обхванат ключови пътни артерии и гранични пунктове, посочиха организаторите. Забраната на внос от Украйна е жизненоважна за оцеляването на българските земеделски производители и това не опира само до пари, а и до възможност за пазари и развитие, подчертаха от сектора.
ПОДКРЕПА ЗА ЗЕМЕДЕЛЦИ
Министерството на финансите (МФ) ще отпусне допълнително 63 милиона лева за подпомагане на земеделските производители след отмяната на забраната за внос на украинско зърно. Средствата се очаква са бъдат гласувани от правителството следващата седмица и да бъдат преведени по бюджета на Държавен фонд “Земеделие”.
От МФ припомнят, че допълнителна подкрепа за производителите на храни през втората половина на годината беше обещана на среща на животновъди с премиера Николай Денков и финансовия министър Асен Василев през юли по време на подготовката на бюджета за 2023 г., като средствата в размер на 213 милиона лева бяха заложени в държавния бюджет. От МФ отбелязват още, че на срещата част от животновъдите се противопоставиха категорично на удължаването на забраната за внос на зърно от Украйна с аргумента, че това оскъпява фуражите, а оттам и храните, и повишава инфлацията.
В края на август с постановление на Министерския съвет по бюджета на Държавен фонд “Земеделие” бяха одобрени допълнителни разходи от 150 милиона лева от централния бюджет за осигуряване на подкрепа на земеделските стопани по национални мерки и за компенсации на повишените цени на евергоносителите, фуражи, препарати за растителна защита, горива и торове.
От финансовото министерство добавят, че втората част от помощта в размер на 63 милиона лева ще бъде отпусната, тъй като след вдигането на забраната за внос от Украйна ще се гарантират необходимите приходи от данъци. От МФ посочват още, че след одобрението на помощта от правителството, Държавен фонд “Земеделие” следва да осигури помощта да достигне до земеделците.
ДОБРА ДУМА
Украинският президент Володимир Зеленски каза днес, че е благодарен на България, че не удължава ограниченията върху износа на украинско зърно от 15 септември нататък.
„Благодаря на министър-председателя Николай Денков и неговия екип, както и българските парламентаристи, които подкрепиха този ход. България дава пример за истинска солидарност“, посочи Зеленски в социалната медия X.