Не можеш да извървиш пътя сам
В тази поредица от статии баща и син представят как прилагат принципи в живота и в бизнеса, за да са успешни. Георги Малчев е предприемач, лектор и преподавател, ментор, родител. Теди Малчев е лидер на инициативи за доброволчество, медалист от международната олимпиада по лингвистика и учи Изкуствен интелект в Harvard. Георги има блог malchev net, в който представя валидирани и приложими концепции, част от които са изведени като принципи.
Всеки има любим филм и герой, в който се припознава. Рядко във филмите героят (протагонистът) няма екип. Без екип той трудно може да постигне целта. Така е в и живота, в родителството, в бизнеса. Битките в бизнеса и в живота са много и не са никак лесни. Вероятно затова и за нас двамата любим филм е Междузвездни войни – трябва да си водил достатъчно битки, за да наистина да знаеш дали си от Светлата или от Тъмната страна. И да разбереш, че без екип няма как да си успешен в пътя си.
Каква е ролята на всеки в екипа? Да сте успешни в общата ви мисията, в постигането на целите ви или поне на общата задача. Лидерството често се определя именно като това да правиш екипа си успешен.
Когато говорим за екип – нещата не са лесни. Ключова концепция е тази за Rocket Fuel, описана в книгата на Марк Уинтърс и Джино Викман – в една компания има ракета, т.нар. визионер, и ракетно гориво, т.нар. интегратор. Единият има визията и увлича хората, а другия – осигурява, че всичко се случва на практика. Когато компанията или организацията са по-малки – често един човек изпълнява и двете роли. Но те винаги са налице, независимо дали един човек ги обединява, заради по-малкия мащаб или отделни хора са във всяка от ролите.
Важно е във всеки един момент всеки в екипа да има ясна отговорност. Ключова концепция в книгата е в екипа да има роля на интегратор, човекът, който ще “случи нещата”. Както се казва в книгата ако сте визионерът или инвесторът или ключовият спонсор – когато се чудите или имате разногласия – следвайте избора на интегратора. Защото нещата следва да станат реалност, а не да останат визия. Едно от най-трудните неща в една организация или компания е именно намирането на точния интегратор.
Можеш ли да си визионер, преди да си бил интегратор? Зависи. Ако не си бил – вероятно ще ти е трудно да оцениш качествата и отговорността на интегратора. Лично аз поне 15 години съм бил в ролята на интегратор. И когато направих теста в книгата преди 5 години – установих, че е вече съм 80% визионер. Не ми се искаше да го призная, но бързо се съгласих с резултатите.Защо мога да съм в ролята на визионер? Защото в екипа на Xplora имам не един, а двама отлични интегратора. Без тях агенцията нямаше да може да прави клиентите си толкова успешни, както съм описал в статията за Forbes Бълграия. С Теди ви съветваме и вие да направите теста – може да се окаже, че сте незаменим интегратор или че можете да сте много по-успешни ако намерите правилния интегратор.
Ето няколко примера колко ключово е да работиш в екип, с разбиране, че не можеш да извървиш пътя сам:
- Отлична стартова точка е статията “Успехът на другите. Как техники от импровизационния театър подобряват мотивацията на екипа?” на Георги Малчев във Forbes България. Всъщност лидерството има за цел именно успехът на екипа при реализирането на мисията, целите или поне задачите му. А принципът “Да, и …” да имате за цел да се чувате, да се чувате, да планирате и да реализирате плана и да го надграждате.
- Екипът всъщност много добре преценява как се справяме в това да ги правим успешни. В първата ми статия за Forbes България споделих как в агенцията за дигитален маркетинг Xplora прилагаме KISS модела – какво да запазим (Keep), какво да подобрим (Improve), какво да започнем да правим (Start) и какво да спрем да правим (Stop). Екипът ни попълва два пъти в годината в три области по тези 4 елемента – първо за клиентите, второ за фирмените процеси и инфраструктура, и трето – за конкретния човек, който попълва. Години наред съм бил в ролята на интегратор и знам колко е важно нещата да са конкретни и да си тип 0/1 – или са се случили, или не са. Или има конкретни предложения и похвали, или не.
- За инициативата “Млад учен 3”, която чрез иновативни експерименти показа на над 1 600 деца от първи до трети клас в училища в нисконаселени райони, че науката може да бъде истински интересна и забавна. Проектът успя да засили и изгради дългосрочния интерес към сферата на науката на всички участващи деца. Теди отначало беше в ролята на член на екипа, после пое ролята на интегратор в проекта, а накрая – на проектен лидер на проекта през 2023. Посещенията в последните няколко града и десетки училища бяха изцяло негова отговорност. Доверие от ментора му и основател на инициативата, и от екипа участващи 14 млади ученици. Благодарение на обмена на идеи, възможности и умения на целият екип, изпълняващ проекта, инициативата успя да скалира резултатите, които постига.
С Теди много препоръчваме интервюто му в Свръхчовекът с Георги Ненов – епизодът за малко щеше да се казва “Отговорността ражда свобода”, но накрая теглото попадна именно на екипа и че “Сам не можеш да извървиш пътя”. Заради менторството, лидерството, екипната работа, значително по-големите резултати, постигнати в екип. А за отговорността, и то за екстремната отговорност – можете да прочетете в тази статия от поредицата ни във Forbes Bulgaria за успешни принципи.