Проблемите с радиацията на iPhone 12 се разрастват
Белгийският държавен секретар за цифровизацията Матийо Мишел заяви, че ще поиска телекомуникационният регулатор на страната да анализира потенциалните рискове за здравето, свързани с iPhone 12 на Apple, след като по-рано тази седмица Франция постанови да се спрат продажбите заради електромагнитна радиация над допустимите нива, съобщи Ройтерс.
“Мое задължение е да гарантирам безопасността на всички граждани”, каза Мишел в комюнике по електронната поща, адресирано до Ройтерс.
Apple обяви вчера, че iPhone 12, пуснат през 2020 година, е сертифициран от многобройни международни органи като съответстващ на глобалните стандарти за радиация.
Технологичният гигант посочва, че е предоставил на френския регулатор множество собствени и изготвени от трета страна лабораторни резултати, които доказват, че устройството отговаря на приложимите световни разпоредби и стандарти.
Ходът на Франция да спре продажбите на iPhone 12, докато Apple разреши проблемите с радиацията, открити при два теста тази седмица, засилва перспективите за по-нататъшни забрани в Европа.
Германският мрежов регулатор BNetzA обяви днес, че ще разгледа опасенията за радиация от iPhone 12 на Apple за германския пазар, ако френското разследване напредне достатъчно, добавяйки, че френската процедура ще даде насоки за Европа като цяло.
Френската национална агенция по честотите ANFR съобщи вчера пред Ройтерс, че спира продажбите на iPhone 12 във Франция, след като тестове са показали електромагнитна радиация над допустимите нива
“Федералната мрежова агенция е в близък контакт с отговорния орган във Франция”, посочи регулаторът пред Ройтерс.
Нидерландският контролен орган за дигиталните услуги също обяви, че разглежда въпроса и ще поиска обяснение от американската страна.
“Бързо се свързах с регулатора ни, за да поискам анализ за потенциалната опасност, която продуктът носи”, каза Мишел, добавяйки, че е наредил на контролния орган да проучи всички смартфони на Apple, както и устройствата на други производители на по-късен етап.
Специфичната скорост на поглъщане (SAR) измерва излагането на тялото на радиочестотна енергия от всеки даден източник – включително мобилен телефон, според Федералната комисия по комуникациите.
Френските регулатори имат ограничение от 4 вата на килограм за SAR на телефони, които потребителите държат в ръцете си или в джобовете си, но iPhone 12 е показал 5.74 вата на килограм SAR, според Националната агенция за честотите на Франция (ANFR ), който има за задача да наблюдава излагането на обществеността на електромагнитни вълни.
Световната здравна организация потвърждава, че изследванията показват, че няма опасения за здравето, свързани с ниските нива на електромагнитни вълни – като нейонизиращите електромагнитни вълни, открити в мобилните телефони – въпреки че трябва да се направят допълнителни изследвания, казаха те.
Проучване от Европейския съюз заключи, че изключително нискочестотните електромагнитни полета могат да бъдат ракови, след като разкри, че децата, изложени на силни електромагнитни полета през електропроводи, са по-вероятно да развият левкемия, отколкото тези, които не са. Въпреки че мобилните телефони излъчват изключително нискочестотни електромагнитни полета, друго проучване от ЕС установи, че използването на мобилни телефони не повишава риска от рак. В САЩ FCC изисква от компаниите за производство на телефони да тестват радиочестотното облъчване, като поставят телефона – докато работи на най-високото си ниво на мощност – в различни позиции върху главата и тялото на манекена. Като цяло обаче мобилните телефони рядко работят на максимална мощност.