Развитите икономики са основен двигател на отрицателен глобален растеж
Въпреки очакванията за по-слабо икономическо представяне през 2022 г. (3.1%) покрай глобалните събития и сътресенията около тях, експертите по кредитно застраховане от Кофас отчитат по-слаб ръст на световния БВП за настоящата година – 2.4%. Предвижданията за 2024 г. са нивата на показателя да бъдат със същата или близка до тази стойност.

„Това, което виждаме, е, че развитите икономики са основният двигател на отрицателния глобален растеж – както в САЩ, така и в Западна Европа. Въпреки това има големи пазари, които все пак се представят добре – сред тях са Китай и Индия, които повишиха своя БВП през 2023 г. в сравнение с предходната година“, заяви Грегорж Шилевич, главен икономист на Кофас за Централна и Източна Европа.
Въпреки, че китайският пазар ще откаже положително въздействие върху глобалния БВП, съществуват множество затруднения пред икономическия гигант, най-вече по отношение на потреблението от домакинствата, износа и инвестициите. Възможно е отново да бъдат въведени мерки от правителството, които да подпомогнат икономическата активност в страната.
В допълнение, експертите от Кофас наблюдават продължително свиване на обема на световната търговия със стоки. То е започнало още в края на 2022 г. (+0,2%), като през първото тримесечие на настоящата година придобива дори отрицателни стойности (-1,0%). В контекста на този отрасъл се разглеждат бизнеси, представени в т.нар. „движеща сила“. На първо място в класацията са продуктите, касаещи автомобилната индустрия. Последно място заемат електронните компоненти, които бяха негативно повлияни от постоянно високата инфлация и отражението ѝ върху покупателната способност.
По отношение на инфлацията, експертите от Кофас наблюдават постепенно и умерено охлаждане, а фактор за това е успокояването на глобалните вериги за доставка, наред с намаленият натиск от страна на цените на енергийните продукти. Въпреки това,
„От гледна точка на инфлацията в ЦИЕ, тук отново се появява леко охлаждане от предходната година, въпреки, че има държави, които все още поддържат високи нива – такава например е Унгария. От една страна наблюдаваме процес на дезинфлация, но въпреки това нивото на базисната инфлация (тази, която изключва цените на енергията и хранителните продукти) продължава да бъде високо“, добавя Грегорж Шилевич.
Производството в Региона също изпитва затруднения, а факторите за това са както вътрешни, така и външни. Голяма част от компаниите или са експортно ориентирани, или са част от голяма верига за доставки – това поражда определена зависимост от глобалното търсене, което в момента е свито.