Бизнес основните, които превръщат социалните иновации от мечта в реалност
Благовеста Пугьова е съосновател на софтуерната компания Childish и създател на “Подарете книга” – платформа, която дава възможност на децата да се докоснат до света на книгите. Социалното й предприятие я превърна в идеалния избор за посланик в категория “Социална иновация” на Forbes Innovation Forum & Awards 2023.
Forbes България помоли Благовеста да сподели безценния опит, натрупан в сферата на социалното предприемачество.
Защо избрахте предприемачеството пред работата от 9 до 5?
Големите житейски избори обикновено не са избор между пътека А и пътека Б. Tе са поредица от събития, примери и идеи, които се въртят около теб. “Каквото търсиш, търси теб”, е казал Руми.
При мен тази поредица започна с примера на родителите ми, които винаги са работели в собствен бизнес. Виждала съм свободата да решаваш сам, смелостта да сменяш посоката по време на буря, радостта от успеха, но и ударите на тази буря, или оковите на отговорността други хора да зависят от теб. Всъщност никога не съм виждала нещо различно, за да поискам да работя по друг начин.
Създаването на „Подарете книга“ беше първият ми предприемачески опит, и той се случи напълно неусетно. Докато се опитвах да реша проблем за едни деца, който изглеждаше нерешим, стотици хора започнаха да правят същото заедно с мен и в един момент някой ми каза: „Ти си социален предприемач“, “Aз ли? Как така? Не, не съм предприемач, аз просто помагам тук за един проблем”. А всъщност точно това е било предприемачеството.
Какво най-много ви впечатлява в индустрията, в която оперирате?
Динамиката, с която се развива сферата на изкуствения интелект в момента е зашеметяваща. Това е основната сфера на работа на CHILDISH.AI и в data science екипа ни е като в нюзрума на CNN – всеки ден има новости, ключови иновации, нови продукти, нови идеи, които не можем и не си позволяваме да пропуснем. Да обработиш подобен обем нови знания отнема страшно много енергия, но е толкова вълнуващо.
От друга страна, урокът от Fabrico, която е изцяло продуктова компания в сферата на дигитализация на производството, е че в ИТ индустрията винаги има още и още възможност за иновации – светът на идеите е безкраен, и могат да се създадат толкова много възможности, които не са измислени до сега, че това, което виждаме в момента е само малка частица от всички пропуснати възможности.
Опитвам се да прилагам тези уроци от бизнеса и в социалната сфера чрез “Подарете книга”, защото няма причина социалните иновации да изостават.
Какво влияние оказва Forbes Innovation Awards върху предприемаческата система в България?
Създаването на иновации е много сходно с отглеждането на дете. Има много случаи на гении, родени и отгледани в среда, където образованието, философията и труда не са ценност. Напълно възможно е, но няма как да имаш масово високообразовани и успешни хора, които порастват от само себе си без средата. Нужно е село, за да отгледаш дете. Същото се изисква да израсте и предприемач, иновативна компания или еднорог. Нужно е село, за да отгледаш еднорог.
За да се множат тези примери, за тях трябва да се говори и да се показват, да се съзтезават. С това именно Forbes Innovation Awards има ключова роля в средата ни.
Как си представяте идеалния кандидат за категория „Социална иновация“?
Аз вярвам, че принципите за създаването на иновация са общовалидни, независимо дали създаваме автономен автомобил, автономна образователна методология или защо не, автономна държава. Кандидатите в категорията “Социална иновация” трябва да демонстрират тази смелост на идеите, които решават социален проблем, но и да бъдат подплатени със силни бизнес основи, за да постигнат целите си. Социална иновация без силна бизнес основа е просто мечта.
Все още може да номинирате компании, които променят средата със своите социални иновации. Направете номинация тук!