НАСА обяви лятото на 2023 за най-горещото
Лятото на 2023 г. е било най-горещото на Земята от началото на глобалните измервания през 1880 г., съобщи НАСА.
Месеците юни, юли и август, взети заедно, са били с 0,23 градуса по Целзий по-топли от всяко друго лято в записите на НАСА и с 1.2 градуса по Целзий по-топли от средното лято между 1951 и 1980 г. Това сочат данните на Института за космически изследвания „Годард“ на НАСА в Ню Йорк.
Анализът изчислява температурни аномалии, а не абсолютна температура. Температурната аномалия показва до каква степен температурата се е отклонила от средната стойност за периода 1951-1980 г.
НАСА събира температурните си рекорди от данни за температурата на въздуха на повърхността, получени от десетки хиляди метеорологични станции, както и от данни за температурата на морската повърхност, получени от инструменти, разположени на кораби и буйове.
„Рекордните температури през лятото на 2023 г. не са просто набор от числа – те водят до ужасни последици в реалния свят. От знойните температури в Аризона и в цялата страна до горските пожари в цяла Канада и екстремните наводнения в Европа и Азия, екстремното време застрашава животите и поминъка по целия свят“, каза администраторът на НАСА Бил Нелсън. „Въздействието на изменението на климата е заплаха за нашата планета и бъдещите поколения, заплахи, с които НАСА се захваща директно.“
Изключително високите температури на морската повърхност, подхранвани отчасти от завръщането на Ел Ниньо, бяха до голяма степен причина за рекордната топлина през лятото“, каза Джош Уилис, климатолог и океанограф в Лабораторията за реактивно движение на НАСА в Южна Калифорния.
Ел Ниньо е естествено климатично явление, което се характеризира с по-високи от нормалните температури на морската повърхност и по-високо морско равнище в централната и източната част на тропическия Тихи океан.
Уилис и други учени очакват да видят най-големите въздействия на Ел Ниньо през февруари, март и април 2024 г. Ел Ниньо се свързва с отслабването на източните пасати и движението на топла вода от западната част на Тихия океан към западното крайбрежие на Америка . Феноменът може да има широко разпространени последици, като често води до по-хладни и влажни условия в югозападната част на САЩ и суша в страни в западната част на Тихия океан, като Индонезия и Австралия.