През охраната на летището за 30 секунди? Това е целта на тази нова технология
В индустриален парк близо до летището в Сиатъл, австралийска компания, наречена Micro-X, разработва система, която може да сбъдне мечтите на пътуващите със самолет: бърза проверка за сигурност, която обещава минимално взаимодействие със служители на летището.
Micro-X използва нова технология, за да промени летищните контролно-пропускателни пунктове, за да приличат на ленти за самоконтрол в супермаркетите. Ако работи, както е планирано, процесът на Micro-X не само ще бъде по-бърз, но ще бъде по-малко стресиращ за пътниците и служителите по летищата. И все пак, в среда, в която днешните проверки често изглежда подложена на критики за някои недостатъци – лошо представяне на тестове за откриване на оръжия, което прави изживяването объркващо и неприятно за пътниците, и особено скъпото му раздуване – новото оборудване може да не задоволи критиците. Би било скъпо.
Целта на Micro-X за цената на системата за самопроверка е приблизително два пъти по-висока от тази на най-новия тип конвенционални ленти за сигурност, според Брайън Гонзалес, главен научен директор на Micro-X и ръководител на операцията в САЩ. Тази година Администрация по сигурността на транспорта на САЩ (TSA) вече се ангажира да плати до 1.3 милиарда долара за около 1200 CT скенера за проверка на ръчния багаж. Що се отнася до системата Micro-X, надеждата е, че цената в крайна сметка ще бъде „конкурентна“ на база на пътник, според Джон Форчън, който наблюдава проекта като мениджър на програма за технологично развитие на Министерството на вътрешната сигурност, наречена Screening на скорост.
Дизайнът на компанията „разчупва матрицата“, казва Форчън пред Forbes. „Това наистина ще разтърси начина, по който се изгражда контролно-пропускателен пункт.“
Ето как ще работи
След проверка на личните документи пътниците влизат в зона с редици кабини, всяка достатъчно голяма за двама възрастни. Аватар на екрана им казва да поставят вещите си в шкафа на компютърен томограф, който е една четвърт по-малък от всичко друго на пазара. Скенерът използва рентгенови лъчи, за да създаде 3D изображение, което автоматично анализира за забранени елементи от софтуер, захранван от алгоритми за машинно обучение. Междувременно система от камери и електромагнитен скенер за тяло изследват пътешественика и аватарът ги подканва, ако са забравили да извадят нещо от джобовете си – или изглежда, че крият нещо.
Служителите на TSA ще се намесят само ако системата открие подозрителен предмет или ако пътник има нужда от помощ.
От 2020 г. до 2022 г. DHS отдели 4.9 милиона долара за Micro-X, за да разработи своята концепция и да достави първоначални прототипи. През юли агенцията възложи на компанията удължаване на договора на стойност до 14 милиона долара за изграждане на шест кабини за скрининг, като целта е първата да бъде доставена за тестване в рамките на следващите 12 до 18 месеца.
Служителите по сигурността на летището, особено след 11 септември, поддържат деликатен баланс, претегляйки удобството на пътниците с императивът да ги пазят в безопасност. Тази задача става все по-трудна, когато все повече хора летят. Пътуването с въздушен транспорт се възстанови от спада на пандемията, с рекордните 264 милиона души, преминали през контролно-пропускателните пунктове на летищата през летния туристически сезон – 2 милиона повече, отколкото през същия период на 2019 г. Ако темповете на нарастване на пътниците се върнат към траекторията си отпреди пандемията – около 4% годишно – това означава по-големи предизвикателства, казва Форчън. „В един момент няма да сте в състояние да се справите както с развиващите се заплахи, така и с броя на пътниците, които продължават да преминават през системата“, казва той.
Micro-X обещава, че обновените му контролно-пропускателни пунктове ще поддържат пешеходния трафик, като пътниците могат да завършат процеса на проверка за средно време до около 30 секунди. Дизайнът му включва осем прожекционни кабини в същото пространство като настоящите едноредови ленти. По този начин, ако пътник се забави или задейства аларми, други пътници все още могат да преминат през останалите кабини.
По-бързо бъдеще
Целта на DHS е системата за самообслужване да може да проверява 400 пътника на час на лента, като по-малко от 5% изискват намеса на служител. Micro-X смята, че може да се справи по-добре – 500 пътници на час на лента, казва Гонзалес. TSA няма да разкрие статистика за текущото си представяне, но Гонзалес казва, че разбирането му е, че 500 на час ще бъде доста над потока на лентите PreCheck, които според него са склонни да се справят с 300 на час в най-добрия случай. Една задръстена стандартна лента може да обработи само 150 пътници на час, казва той.
Целта е да има седем служители на TSA, които да обслужват една лента, в сравнение с 11 в момента, казва Гонзалес. Ако алгоритмите за анализ на изображения могат да бъдат направени достатъчно точни, той казва, че може да е възможно това да се намали до най-малко трима служители.
Системата ще намали стреса за служителите. Те биха прекарали повече време в помощ на пътниците, вместо да провеждат често напрегнати обиколки и претърсвания на чантите. Те също могат да бъдат освободени, за да изследват дистанционно изображения на торбички, маркирани от алгоритмите за откриване.
Процесът може да бъде особено полезен на по-малки летища с слаб трафик. Единичен Micro-X pod може да бъде целият необходим капацитет.
Вземи две
DHS също така финансира проект, ръководен от холандска компания Vanderlande, за разработване на контролно-пропускателен пункт за самоконтрол с актуална технология. Добавена е система за преход и автоматизирани инструкции към двулентовия контролно-пропускателен пункт, който използва конвенционална компютърна томография, съчетана със скенер за тяло Rohde & Schwartz, оборудван с виртуален асистент, който подсказва на пътниците да проверят джобовете си, ако скенерът открие нещо.
Проектът Vanderlande е по-далеч от този на Micro-X. DHS го тества тази пролет и се надява да започне изпитание до края на годината на лентите PreCheck на международното летище Harry Reid в Лас Вегас. Има някои функции, които биха могли да ускорят потока от пътници – има три станции, където пътниците се редят на опашка, за да поставят чантите си на конвейер – но няма същия потенциал да ускори процеса като системата, която Micro-X разработва , казва Форчън.
Той предупреждава, че има много неща за новите технологии, които все още трябва да бъдат доказани.
Micro-X вече комерсиализира леки, мобилни медицински рентгенови апарати, базирани на същата технология в своя компютърен томограф. Стандартните рентгенови апарати все още работят почти по същия начин, както когато са били разработени за първи път в началото на 20-ти век. Нажежаема жичка се нагрява във вакуумна тръба, подобна на старомодна електрическа крушка, генерирайки поток от електрони, които създават рентгенови лъчи, когато се забавят бързо от плътен метал. Micro-X усъвършенства технологията, разработена за първи път от изследователи от Университета на Северна Каролина в Чапъл Хил, която прилага електрическо поле към въглеродни нанотръби за генериране на ток от електрони. Предимствата: неговите рентгенови тръби са около една четвърт от размера и една десета от теглото на стандартните. Той също така осигурява по-прецизен електронен контрол на времето и дозирането, казва компанията.
Успехът на проекта за самопроверка на сигурността може да означава голямо бъдеще за малка компания. Micro-X имаше продажби от 9.7 милиона долара през фискалната година, която приключи на 30 юни. С пазарна капитализация от едва 35 милиона долара Гонзалес казва, че ще се нуждае от външни инвестиции или партньорства, за да пусне системата на пазара.
Проектът зависи и от базирания в Мюнхен Voxel Radar, който отговаря на твърдението си, че неговият скенер за тяло от следващо поколение с милиметрови вълни е способен да прави точни изображения на пътници, докато се движат в кабината, и да предоставя бърза обратна връзка за предметите, които носят. Сегашните скенери с милиметрови вълни изискват пътниците да стоят неподвижни с протегнати ръце.
Друг ключ ще бъде дали могат да бъдат създадени алгоритми за откриване, които точно интерпретират изображенията, които създават и двата вида скенери.
Компютърно зрение
Алгоритмите за анализ на изображения вече се използват с компютърни скенери за откриване на експлозиви в регистрирания багаж. TSA каза пред Forbes, че 75% до 80% от регистрираните чанти се освобождават без човешка намеса. Но ръчните чанти са по-трудни. Те трябва да бъдат проверени за по-голямо разнообразие от забранени предмети, включително оръжия и ножове.
За алгоритмите може да е трудно да определят формата на пистолет в зависимост от ориентацията или да разпознаят дали пистолетът е бил натрошен на парчета или тези парчета са разделени между различни чанти, казва Норман Шанкс, експерт по проверка на багаж, който ръководеше охраната на Хийтроу в Лондон в края на 90-те години. „Не съм толкова убеден, че разполагаме с разпознаване на изображения за всеки забранен артикул“, казва той пред Forbes. „Ще дойде, но все още не сме там.“
Въпреки че точността ще трябва да бъде висока и нивата на фалшиви аларми ниски, за да се постигнат намаленията на персонала на контролно-пропускателните пунктове, които проектът Micro-X предвижда, не е ясно дали човешките същества представляват силна конкуренция на алгоритмите за откриване. При тестове през 2017 г. следователите на DHS са успели да пренесат контрабандно фалшиви оръжия и експлозиви покрай служителите на TSA на контролно-пропускателните пунктове в поне 70% от времето.
Все пак съкращаването на персонала крие риск, според Шанкс. Това означава по-малко служители, които биха могли да забележат, ако пътникът се държи подозрително. „Технолозите искат да говорят, че технологията е отговорът на всичко, а това не е“, казва той. Необходими са също „меки умения за откриване на поведение и техники за наблюдение“.
Друг въпрос е дали автоматизираните инструкции ще позволят на достатъчно пътници да използват новите системи без помощ. Опитът показва, че знаците и видеозаписите не са заместител на човек, който дава указания, казва Джефри Прайс, консултант по авиационна сигурност и професор в Метрополитен държавен университет в Денвър, който го нарича „една от вътрешните тайни на нашата индустрия“.
„Трябва да им казвате какво да правят всеки път, в противен случай те стоят там и се объркват“, казва Прайс. „Дори ако не правят нищо друго, освен да вървят по коридора, пак трябва да им кажете да вървят по коридора.“
Свещеният граал на индустрията е да се сведе процесът точно до това – премахване на контролно-пропускателните пунктове и пътниците да бъдат сканирани непрекъснато, докато вървят. DHS финансира изследвания в Тихоокеанската северозападна национална лаборатория за разработване на технология, която да направи това възможно.
Форчън казва, че прототипът на тази мечта може да е започне да функционира след няколко години.