Плащанията с карта ще улеснят прехода към еврото
Красимира Райчева, Мениджър на Visa за България, говори за възможностите при безконтактните разплащания и предизвикателствата преди приемането на единната валута
Visa подкрепя дигитализацията на малкия и средния бизнес в глобален мащаб и в България. Има ли интерес от страна на местните компании?
От 2020 г. насам Visa осъществи различни инициативи в глобален мащаб, като в Европа се ангажира да помогне на 8 милиона малки и микропредприятия да предлагат картови трансакции и да получат по-голям достъп до дигиталната икономика. Като част от този постоянен ангажимент Visa е помогнала за дигитализацията на 24.8 млн. малки и средни предприятия в световен мащаб, или 50% от многогодишната цел, която си постави през 2020 г. за дигитализиране на 50 млн. малки и средни предприятия.
От края на миналата година Visa в партньорство с български банки, правителствени институции и неправителствени организации осъществява програмата „България БезБрой“, чиято цел е да подпомогне малкия и средния бизнес да започне да приема при преференциални условия дигитални разплащания. Горда съм, че българският бизнес припозна програмата и тя се развива изключително успешно.
Чрез „България БезБрой“ се подкрепя ускореното развитие на мрежата за приемане на дигитални разплащания и се стимулира дигитализацията на българската икономика като цяло. Колкото по-дигитализирана е икономиката, толкова по-малък е делът на сивата икономика. Според проучване на A.T. Kearney увеличаването на дигиталните разплащания с 10% намалява сивата икономика с 4 пункта.
Общественият транспорт в София може да се плаща безконтактно с Visa. Увеличават ли се пътниците, които ползват този начин на плащане, и предвиждате ли участие в други безконтактни услуги?
Проучване на Visa показва, че само за една година след въвеждането на безконтактните разплащания в градския транспорт на София промяната в потреблението сред жителите на София е значителна – делът на редовно ползващите електронно разплащане в обществения транспорт нараства четири и половина пъти – от 6 до 28%, като половината от тях се възползват поне няколко пъти седмично.
Нагласите също се променят в положителна посока – делът на потребителите, които са склонни да се разплащат безконтактно в обществения транспорт, нараства значително – 56% биха избрали тази опция, а 44% все още се въздържат от нея. Това означава, че около 3 млн. пълнолетни жители на страната декларират такава готовност (за сравнение, в началото на 2022 г. броят им е бил около 2.3 млн.).
Тази нагласа е значително по-силно изразена сред хората в София (където готовността достига 72%), големите градове (62%) и намалява сред жителите на по-малките населени места. Във възрастово отношение склонност към електронно разплащане в обществения транспорт заявяват най-вече 18- до 50-годишните, докато сред най-възрастните поколения тя спада до 31 на сто.
Резултатите от проучването показват, че пътниците в обществения транспорт припознават във все по-голяма степен безконтактните разплащания. Системите на градския транспорт са от изключителна важност при обслужването на голям брой пътници, които разчитат на тях да отиват и да се прибират от работа всеки ден. От голямо значение са и хората, които получават достъп до необходимите им стоки и услуги от местни предприемачи и така спомагат за възстановяването на малкия и средния бизнес.
Все по-често хората плащат с мобилно устройство за стоки и услуги. Какви са нагласите на българите към тях?
Смартфоните стават неразделна част от ежедневието и естественото развитие на тази тенденция е те да се използват и в пазаруването, показват резултатите от проучване на Visa за мобилните разплащания. Днес плащането със смартфон е лесно, а добавянето на карта Visa към мобилно устройство е възможност, която отнема само няколко секунди.
Мобилните устройства се превръщат в неизменна част от нашето ежедневие и по-голямата част от българите (65%) са готови да ги използват за пазаруване и плащане онлайн. Постепенно те припознават и разплащането със смартфон във физическите магазини – 18% вече се възползват от това решение. Българските потребители го оценяват най-вече заради бързината и удобството му, както и заради сигурността. Това сочат резултатите от проучване на Visa за мобилните разплащания през 2022 г., което обхваща страните от Централна и Източна Европа, включително и България.
Как се гарантира сигурността на данните и сметките при плащания с мобилни устройства и в интернет?
Мобилните разплащания в магазина или онлайн са едни от най-сигурните. Всички трансакции с карта Visa, извършени със смартфон, смарт часовник или таблет, са защитени като всяка друга. Изключително важно е, че когато някой въведе данните от картата си в мобилния портфейл на устройството, Visa заменя данните му с уникален набор от цифри. Тази технология се нарича токенизация и осигурява допълнително ниво на сигурност.
От гледна точка на потребителите е важно плащанията да са сигурни, удобни и лесни за използване дори от хора с основни умения за работа с мобилни устройства. Днес плащането със смартфон е лесно, а добавянето на карта Visa към мобилно устройство е възможност, която отнема само няколко секунди.
Какви са предизвикателствата по отношение на приемането на еврото и как Visa подпомага този процес?
Докато България се подготвя за влизането си в еврозоната и миграцията от лева към евро, дигитализацията на разплащанията става още по-важна. Процесът на въвеждане на еврото и замяната на лева изисква значително адаптиране на информационните системи на банките и задълбочена подготовка в цялата икономика. Периодът на двойно обращение, когато се приемат и двете валути, е уникално предизвикателство.
В тази нова среда, в която търговците и доставчиците на услуги ще трябва например да изчисляват и връщат ресто в евро, безконтактните плащания могат да помогнат както на тях, така и на клиентите да се разплащат с голяма лекота. Използвайки карта, смартфон или друго свързано устройство, потребителите биха могли да избегнат неудобството да броят нова валута, когато плащат или получават ресто, и ние вярваме, че сигурната, надеждна и лесна за използване технология на Visa ще помогне на всеки да свикне по-бързо и безпрепятствено с новата валута.
Дигиталните разплащания улесняват икономическата дейност през този преходен период, като осигуряват безпроблемни платежни процеси и минимизират несигурността и недоразуменията.
Как Visa се включва в зелената сделка и какви ESG инициативи подкрепя?
За да подпомогнем потребителите да живеят по-устойчиво, стартирахме Visa Eco Benefits – пакет от предимства, фокусирани върху устойчивостта, които могат да бъдат добавени към съществуващите дебитни и кредитни продукти на Visa за картодържатели или да създадат възможност за банките да създават нови програми за зелена карта.
Пакетът включва следните възможности, които могат да бъдат предложени на отделни картодържатели:
- Калкулатор за въглероден отпечатък, за който вече имаме примери за внедряване в Централна и Източна Европа.
- Компенсиране на въздействието си върху емисиите на парникови газове.
- Персонализирано обучение за картодържатели за насърчаване на по-устойчиво потребление.
- Устойчиви материали за банкови карти, като в България например вече имаме карти, изработени от устойчиви, разградими материали, заедно с УниКредит Булбанк и Първа инвестиционна банка.
- Дарения за екологични организации, които използват карти Visa.
- Целеви награди за картодържатели за устойчиво поведение.
Все още сме в началото на този преход, но неотложността е осезаема. Продължаваме да се вслушваме в проблемите, работим и инвестираме по тази жизненоважна тема и сме готови на партньорства, които да подпомагат следването на устойчива политика във всички сфери.