Как да се справите със страховете, свързани с работа
Стресът на работното място е често срещан – особено в настоящата непредсказуема среда. Но знаете ли, че често срещани страхове, свързани с работа, може да пречат за развитието на кариерата ви? В последното проучване на LiveCareer “Страхове и фобии на работното място”, 87% от анкетираните признават, че страдат от свързани с работа страхове. Нещо повече, 81% признават, че страховете и фобиите им са се отразили неблагоприятно на работата им.
Постоянното безпокойство на работното място може не само да попречи на професионалното развитие, но и да повлияе негативно на отношенията ви с ръководители и колеги, пише авторът на Forbes Каролин Кастрилон. Освен това страховете ви могат да намалят мотивацията и цялостната ангажираност. Ако изпитвате някой от тези симптоми, справянето с тях е от съществено значение, за да не пречат на способността ви да се развивате на работното място.
Когато LiveCareer помоли участниците в проучването да споделят конкретни притеснения, седем бяха най-често споменавани. Като се изправите лице в лице с най-често срещаните страхове, свързани с работата, можете да ги предотвратите и те да не попречат на професионалното ви развитие.
ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ
Страхът от вземане на решения може да бъде парализиращ на работното място. Ако това е един от вашите страхове, причината за това може да е, че се страхувате да направите грешен избор. Помнете обаче, че ако не направите избор, това само по себе си е решение. Започнете с малки стъпки и изпробвайте рамка за вземане на решения. Прост подход е да разгледате възможностите си и ползите, разходите и смекчаващите мерки. След като сте проучили въпроса от всички гледни точки, направете информиран избор.
ПОЕМАНЕ НА ОТГОВОРНОСТ
Членовете на екипа трябва да поемат отговорност за осъществяване на мисията на организацията. Понякога обаче се страхуваме от последствията, ако поемем отговорност. Например, може да ви липсва яснота и да се страхувате, че ще се представите зле. За да се справите с това, работете с вашия ръководител, за да изградите кариерна карта, която да ви помогне да поставите усилията си в контекст. Добре е също така да си поставите краткосрочни цели и разумни срокове. С възприемането на този подход ще имате по-голям шанс за успех.
ПУБЛИЧНО ГОВОРЕНЕ
Публичното говорене е сред най-често срещаните страхове, свързани с работата, които ограничават възможностите за кариерно развитие. Дори милиардерът инвеститор Уорън Бъфет приписва голяма част от успеха си на курса за публично говорене на Дейл Карнеги за студенти от университета, който струва 100 долара. В Harvard Business Review треньорът по реч Сара Гершман предлага тези стъпки, за да станете опитен оратор:
– Мислете за аудиторията си, когато се подготвяте
– Пренасочете мозъка си точно преди да говорите
– Осъществявайте очен контакт, докато говорите
Гершман препоръчва също така да подхождате към публичното говорене с великодушие, а не със страх. В крайна сметка, колкото повече практикувате, толкова по-умели ще станете.
УВОЛНЕНИЕ
При положение, че всяка седмица излизат съобщения за уволнения, не е изненадващо, че все повече хора се притесняват за работата си. Страхът от уволнение може дори да ви е накарал да поемете допълнителни проекти, за да покажете своята стойност. Първата стъпка е да разберете дали страхът е рационален или ирационален. Разговор с ръководителя ви винаги е добра идея. Ако мисълта за уволнение оказва влияние върху работата ви, тя може да се превърне в самоизпълняващо се пророчество. Вместо това превърнете страха си в мотивация, като разширите набора си от умения и активно търсите външни роли. По този начин ще бъдете подготвени, ако се случи най-лошото.
ДОПУСКАНЕ НА ГРЕШКА
Допускането на грешки на работното място може да е страшно, особено ако усещате, че уволненията са на път да се случат. А може би сте перфекционист, който постоянно се притеснява какво може да се обърка. Просто знайте, че грешки ще се случват. Всичко зависи от начина, по който се справяте с тях. Когато нещо се обърка, запазете спокойствие и уведомете някого преди да се е превърнало в по-голям проблем. Вместо да се опитвате да го избегнете, признайте грешката си, извлечете поуки и продължете напред.
НЕХАРЕСВАНЕ ОТ СТРАНА НА КОЛЕГИТЕ ИЛИ ШЕФА
Човешко е да търсим одобрение по един или друг начин. Това желание може да бъде особено разпространено на работното място, където прекарваме по-голямата част от времето си. Но твърде силните опити да бъдете харесвани могат да доведат до обратен ефект. От една страна, това може да ви накара да изглеждате неискрени. Притеснението, че няма да бъдете харесани, може да ви изтощи емоционално и да ви попречи да разгърнете пълния си потенциал. Осъзнайте, че това дали сте харесвани до голяма степен не зависи от вас. Вместо това се съсредоточете върху това да бъдете автентични и да вършите добра работа. Ако трябва да се защитавате по някаква причина, правете това с уважение и професионализъм.
НЕ МОЖЕТЕ ДА СЕ СПРАВИТЕ С РАБОТНОТО НАТОВАРВАНЕ
Стресът, причинен от претоварване с работа, може да доведе до изтощение и прегаряне. Предвид неотдавнашните съкращения и многото “оцелели след съкращенията”, които трябваше да поемат работата, това опасение става още по-разпространено. Ако изпитвате затруднения и установите, че производителността ви е намаляла поради количеството работа, е време да проведете разговор с вашия ръководител. Направете усилие да си партнирате с шефа си, за да определите приоритетите на най-неотложните задачи и да прецените дали има нещо, което можете да делегирате. Вместо да се оплаквате, обяснете, че искате да разработите творчески решения в полза на организацията.
Свързаните с работа страхове могат да се появят във всеки един момент. Ключът е да ги идентифицирате рано и да разработите механизми за справяне с тях, така че да не пречат на личното и професионалното ви развитие. По този начин, когато се появи подходящата възможност за повишение, ще бъдете готови.