Тракторите се връщат на полето, земеделците прекратяват протеста
Протестът на земеделците се прекратява. Той беше организиран след отмяната на забраната за внос на украинско зърно, гласувана от парламента на 14 септември.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Представители на Инициативния комитет на протеста се отправиха към София, където предстои подписване на меморандум с правителството във връзка с исканията на протестиращите, които са систематизирани в пет точки.
Преди това Илия Проданов от Инициативния комитет изчете пред протестиращите проектомеморандума, договорен след разговорите вчера с премиера акад. Николай Денков и министрите на финансите и на земеделието Асен Василев и Кирил Вътев в Министерския съвет.
По първата точка от исканията в проектодокумента е записано, че се продължава забраната на слънчоглед от Украйна до изчерпване на количествата произведена продукция през стопанската 2022/2023 година и определяне на необходимите количества на прероботвателните предприятия за производствените им нужди. Водят се преговори с ЕК за забрана на внос от Украйна на селскостопански култури, надвишаващи 10 процента от обема на нетното национално производство. Ще се изработи лицензионен режим за внос на пшеница, царевица и рапица съгласно договореното между Украйна и ЕК, се отбелязва в прочетения пред земеделците текст.
По втората точка от исканията в проектоспоразумението е записано, че е прието решение от ЕК за съответствие на държавна помощ в подкрепа на ликвидността на земеделските стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна за сумата от 150 милиона лева, а за допълнително осигурените средства в размер на 63 милиона лева се полагат максимални усилия за съкращаването на сроковете за произнасяне от ЕК до края на септември.
“Това, което изчитам, ще го договаряме там. Понеже нашето изискване е до 30 септември да се платят парите, тяхното предложение е до 6 октомври да се изплати общият размер от 213 милиона лева”, посочи Проданов и добави, че като отидат в Министерския съвет, ще искат да се върне срокът на 30 септември, предаде БТА.
По отношение отпадане тавана на помощта за Украйна да се изготви национална позиция за отпадане на тавана, която да бъде приета от Министерски съвет до 23 септември и да се проведат разговори с председателя на ЕК, е записано още в документа, като Проданов отбеляза, че това е още едно тяхно искане, което се изпълнява.
Земеделските стопани, подали заявление до 26 септември от държавната помощ за компенсиране на 100 процента пропаднали площи, след обработване на заявленията ще получат подпомагане в рамките на 3 работни дни, е записано по отношение на третата точка от исканията на зедемелците.
Записано е още, че остатък до достигане на определения национален лимит на България по помощта “де минимис” в размер на 71 милиона лева ще бъде разпределен на равни части за подпомагане на земеделските производители в сектор “Животновъдство, в т.ч. пчелен мед, и в сектор “Растениевъдство”. Проданов направи уточнение, че трябва да има въведен срок, като добави, че е коментирал въпроса с министъра, че трябва да се запише срок до края на октомври и е поета отговорност това да се запише.
Земеделските производители на мляко, които не могат да докажат реализация на продукция поради внос на сухо мляко от Украйна, да получат подпомагане по интервенциите по обвързаната подкрепа на база правно основание за форсмажор и след разрешение от ЕК, е записано по отношение на последната пета точка от исканията на земеделците.
НОВИНИ
По-рано днес в началото на заседанието на Министерския съвет премиерът акад. Николай Денков заяви, че правителството е показало как ще продължи да работи и занапред – “като поема конкретни ангажименти, които може да изпълни, и търси най-добрите решения на проблемите чрез преговори”. По думите му поетите от кабинета ангажименти предстои да бъдат оформени като конкретни документи, които ще бъдат подписани от представители на правителството, за да е ясно кой ще ги реализира.
Денков съобщи и че още на днешното правителствено заседание кабинетът осигурява допълнителни 63 млн. лева за земеделските производители. Процедурите ще бъдат ускорени, така че средствата да стигнат до тях във възможно най-кратки срокове. Работи се и по темата за слънчогледа от Украйна, чийто внос ще бъде разрешен едва след уточняване на квота за България.
Земеделците протестираха два дни – в понеделник в 40 важни пътни точки в страната, а вчера струпаха земеделска техника край Долни Богров. Вчера техни представители преговаряха следобед с правителството и се разбраха по исканията, които имат. Късно вечерта стана известно, че остават в протестна готовност до подписване на споразумението.
ПРЕДИСТОРИЯ
Земеделците излязоха на протест, след като парламентът не удължи извънредната мярка за забрана за внос на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна след 15 септември. Извънредната мярка за забрана за внос в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия на гореизброените продукти беше въведена от Европейската комисия след протести на фермери в тези държави. Според мярката през тези страни можеше да преминават транзитно пшеница, рапица, слънчоглед и царевица, но не и да се предлагат на техните вътрешни пазари.
Европейската комисия съобщи в петък, че няма да удължи временните ограничения за земеделския внос от Украйна. След края на този срок Украйна се съгласява да въведе мерки за избягване на затрудненията на европейския пазар.
В събота напрежението между правителството и земеделците ескалира, след като премиерът Николай Денков опредили част от протестиращите като терористи. Пред журналисти той заяви, че аргументите, които зърнопроизводителите използват, за да протестират, са напълно несъстоятелни. Денков подчерта, че връзката и диалогът се късат от страна на недоволните, които първо са отказали среща със земеделския министър Кирил Вътев, а после и със самия него. „През последните два дни те започнаха да се държат като терористи. Използват фалшиви аргументи, поставят искания – незабавно да се случи това, ако не го направите, ще блокираме държавата. Аз с терористи не преговарям“, каза премиерът.
По-късно през деня министър-председателят обяви, че ще покани за втори път на среща представители на зърнопроизводителите и не вижда основания за отказ от тяхна страна. “Проблемите не се решават със заплахи и стачки, а когато се седне на масата и се обсъждат конкретни числа, кой какво е получил, какво е загубил и какво очаква”, посочи премиерът. Министър-председателят не вижда причина за оставка на земеделския министър. Денков посочи, че Вътев се намира под изключителен натиск и е добър експерт.