Три варианта за наследяване на бизнеса
В своята практика на M&A консултант една от най-често засяганите теми в разговорите с клиентите ни е какво да правят със семейния бизнес. Предприемачи стартирали частен бизнес през 90-те години вече са на години и им тежи да продължават дa се занимават ежедневно със бизнеса.
Най-лесният вариант е да го продадат. Ако този вариант не им харесва, то другата възможност е да оставят управлението на бизнеса на някой друг. Първото нещо, за което се сещат са техните деца, но има и други възможности.
Първият и основен вариант е деца да поемат бизнеса и той да премине в ръцете на втората генерация. Голям проблем би имало ако децата ви не искат да се занимават с бизнеса. Също може вие да мислите, че те няма да могат да се справят. Тогава като собственик ще сте изправени пред много голяма дилема: Хем да дам шанс на децата, хем не искам бизнеса, който съм градил 20 години, да изчезне. Допълнително усложнение може да бъде ситуация в която имате няколко деца или имаме няколко съдружника с 5-6 наследника. Тогава въпросът ще бъде как да направим така, че да не се изпокараме. За всички тези притеснения има решения, но все пак предаването на бизнеса на децата си остава основната възможност за един предприемач.
Ако все пак не можем да намерим решение, то вторият вариант е да оставим бизнеса в ръцете на някои от мениджърите в компанията. Предимството е, че те познават много добре фирмата и процесите и биха поели без сътресения нещата в свои ръце. Проблемът, който виждаме в голяма част от семейните компании е, че контрола от страна на основателите е много голям. В резултат, наистина добри и кадърни мениджъри, не се задържат в такива фирми, защото те не искат да бъдат само оперативни изпълнители.
Ако няма подходящи мениджъри, то третият вариант е да си назначите мениджър отвън. Най-големият проблем тук е, че собствениците искат да вземат най-добрите мениджъри. Те обикновено наемат някой успешен, топ мениджър от мултинационална компания, но неговата работа там е съвсем различна от това да управляваш една семейна компания. Много често в този случай назначените мениджъри не се справят според очакванията на собствениците и настъпват конфликти. Затова не е въпросът да назначите мениджър с визитка, а такъв, който е карал кола като вашата.
Наличието на три алтернативи не е лош избор и човек може да изпробва повече от една от тях. Ако нито една не сработи, то винаги остава варианта с продажбата на бизнес. Ключът е да знаете, че имате достатъчно възможности и ако детето ви иска да стане футболист, не го насилвайте да поема семейния бизнес. Има други алтернативи.