Cisco става една от най-големите софтуерни компании след рекордно придобиване
Американската технологична компания Cisco Systems е договорила да придобие компанията за киберсигурност Splunk за около 28 млрд. долара, което е най-голямото придобиване в историята й. Сделката трябва да подсили бизнеса за мрежова сигурност на Cisco, предаде съобщи Ройтерс.
Предложената от Cisco Systems цена от 157 долара на акция е с 31% над котировките на Splunk при закриването на борсовата търговия вчера.
„Заедно Cisco и Splunk ще станат една от най-големите софтуерни компании в света и ще ускорят бизнес трансформацията на Cisco“, посочват компаниите в общо изявление.
Cisco вече има партньорство за сигурност на данните със Splunk, чиито над 15 хил. клиенти включват много известни компании като Coca-Cola, Intel и Porsche. След рязък ръст на приходите миналата година до близо 40%, Splunk се бори със забавяне на търсенето в цялата индустрия през 2023 г., предизвикано от нарастващите лихвени проценти и нестабилната инфлация.
Придобиването му ще ускори растежа на приходите и разширяването на брутния марж на хардуерно зависимата Cisco през първата фискална година след приключването на сделката, според компаниите.
Cisco се опита да придобие за 20 милиарда долара Splunk през 2022 г., но не се стигна до сделка, припомня Wall Street Journal.
„Cisco купи добър синергичен бизнес на добра цена. Това е победа и за двете страни“, каза Томас Хейс, председател на хедж фонда Great Hill Capital. „Това ще даде на Cisco предимство в напредъка на сигурността, активирана с AI.“
Припокриването в охранителния бизнес обаче може да предизвика антитръстов контрол. Един анализатор също изрази загриженост относно „неудовлетворителния“ преход към облака в Splunk.
Сделката, която беше единодушно одобрена от бордовете както на Cisco, така и на Splunk, се очаква да приключи до края на третото тримесечие на 2024 г., след като бъде одобрена от регулаторните органи. Няма да се изисква одобрение от Китай.
Ако сделката бъде отложена, Cisco ще трябва да плати такса за прекратяване от 1.48 милиарда долара.