Доставки с дронове – възможно ли е?
Едно е сигурно, живеем във времена на ускорен технологически напредък. Немалко от това, което преди десетки години е било жанр фантастика, вече е много близо до ежедневието и реалността ни.
Дроновете набират все повече популярност през последните десетина години. В тази статия ще разгледаме употребата им за доставка в днешния (и утрешния) свят.
Началото
Популярността на дроновете започва около 2010 година, когато френската компания Parrot пуска на пазара първия готов за полет дрон, който може да се управлява изцяло чрез Wi-Fi с помощта на смартфон. Устройството почти веднага постига успех. Продадени са над половин милион броя.
През 2013 година, лидерът на търговския гигант Amazon, Джеф Безос вижда потенциал в дроновете и обявява пред широката публика един нов начин за доставка на техните продукти. Медиите гласно разнасят новината за доставки с дрон, а други американски компании веднага “се качват на вълната” и се включват в революцията, като за целта дори разработват свои методи и технологии.
Десет години по-късно, Amazon все още се бори да реализира визията си за масови доставки с дрон. По данни на The Verge, целта на Amazon е била да осъществи 10 хил. доставки през 2023 година. А към май месец, броят на изпълнените доставки е бил едва 100. Изглежда, че главното препятствие са строгите държавни регулации.
Пред какви други предизвикателства се изправят доставчиците с дронове? Нека разберем.
Рисковете
Като всяко силно иновативно нещо, и доставките с дронове крият своите рискове и проблеми. Особено ако този метод за транспорт на стоки се превърне в масово явление. Ето какво може да се обърка:
- Трафик от дронове
Ако за момент си представим, че всички, или поне голяма част от лекотоварните доставки в града, се извършват от летящи дронове, то това непременно ще означава, че постоянно ще виждаме и чуваме край нас малки жужащи перки, прелитащи в най-различни посоки.
Към момента технологията не е достатъчно усъвършенствана, за да се справи с координацията на такова предизвикателство, а това означава, че има голяма вероятност от сблъсъци, повреди на имущество, загуба на доставки и други злополуки.
- Доставянето
Ако изключим фактора, че обхвата на сигнала на дроновете за доставки е около 5 километра, то за да бъде безпроблемно доставена една пратка, е необходимо това да стане по безопасен начин за човека, който я получава и всички останали в близост (включително домашни любимци).
Ако приемем, че самите устройства са достатъчно добре разработени и имат детектор за присъствие на движещи се в близост обекти, то все пак е нужно свободно пространство, където доставката да се осъществи. В някои населени места, в които хората живеят в къщи с частни широки дворове, това е лесно. Но как се процедира, когато това не е налично – какъвто е случаят в повечето големи градове?
- Законни регулации
И ако трафикът от дронове е риск за самите доставчици, то друга основна пречка това да се превърне в ежедневие са строгите държавни летателни регулации. Безопасността на гражданите е на първо място. А летенето с дрон над хора е забранено, поради щетите, които то може да причини.
Което означава, че дроновете трябва да летят достатъчно високо, за да няма опасност от физически сблъсък с хора (и все пак, не по-високо от 120 метра, по закон). А освен това, те трябва да се движат извън регионите на летища или летовни маршрути, за да не пречат на останалата авиационна система.
По-големите и тежки дронове подлежат на задължителна регистрация, а всеки полет е редно да бъде предварително упоменат на съответния държавен орган и да бъде одобрен. В противен случай, пилотът на дрон се излага на риск от сериозни глоби.
- Природна вреда
Честото прелитане на дронове би причинило неудобства на животните, насекомите и цялата екосистема в районите, в които това се случва.
Тук можем да вмъкнем и казуса с техните батерии. Оказва се, че този тип зелени технологии, които са захранвани от батерии, всъщност причиняват немалка вреда на околната среда. Тяхното производство и рециклиране е все още под въпрос, тъй като те съдържат токсични метали, които оставят трайна неблагоприятна следа след себе си.
- Шумово замърсяване
Шумът на летящ дрон, определен от някои хора като “стадо разгневени оси”, вероятно би предизвикал дразнение за нашия слух, особено ако е нещо, което чуваме редовно.
Освен това, тези неестествени звуци са неприятни и за животните. Това може да доведе до пренебрегване или изоставяне на уязвими яйца и малки на някои видове птици, което ще намали размножителния им успех.
- Времето
Въпреки че някои компании като Wing са преодолели метеорологичните препятствия и са успели да поддържат летящите доставки дори и в дъжд и вятър, то за повечето дронове лошото време все още е проблем.
Дори ако погледнем към авиационните линии, там също можем да срещнем отменени полети заради бури, силни ветрове или мъгла. Вярно е, че дроновете не летят на височината на самолетите и следователно са по-малко изложени на подобни рискове, но със сигурност технологията все още не е достигнала нивото, на което може да надвие природните условия.
- Злоупотреби с дронове
Друго основно притеснение относно масовите доставки с дронове е, че някои хора биха използвали тази услуга за незаконни или зловредни цели. Не се изключват и проявите на вандализъм, които да доведат до повреди на имущество, чупене или хакване на дронове, кражби на доставки, и др.
Възражение от страна на гражданите може да бъде и съмнението, че някой ги снима или шпионира чрез дрон. Разбираемо е, че ще има хора, които са загрижени за своята поверителност. И това е напълно нормална реакция, особено когато не се знае кой управлява устройството и с каква цел (освен ако не е видимо разпознаваем дрон на компания за доставки – което пак не е пълна гаранция за сигурност).
Какви са плюсовете на доставките с дрон?
Може би най-привлекателната черта на доставките с дрон е бързината, която те предлагат. Например линията на компанията Matternet в Цюрих служи за транспорт на диагностични проби между 2 болници. Според данните, става дума за разстояние от 5 км, което дроновете преминават за 7 минути.
Полезна функция на доставките с дрон е улеснението на достъпа до пратки от първа необходимост за хората в по-отдалечени и труднодостъпни райони. Това се прилага в Руанда, Африка – където компанията Zipline доставя лекарства на местните жители, които са ограничени от към възможности за пътуване в региона.
А ако става дума за доставяне на по-обикновени стоки, към настоящ момент, американската верига супермаркети Walmart съобщава, че е направила над 10 хил. успешни доставки с дронове.
Каква е перспективата?
Местата, където днес се осъществява подобна услуга са: Япония, Китай, Швейцария, Ирландия, САЩ и други. Но към днешна дата доставките с дрон са по-скоро нещо бутиково, достъпно за малцина. А основната приложимост на тази услуга се наблюдава предимно в медицинския сектор.
Ще видим ли скоро възможност и достъп до доставки с дронове в нашето ежедневие? Имайки предвид всички препятствия, на този етап е по-скоро съмнително. Но с ускоряването на бързината на всичко в света, несъмнено се приближаваме до момента, в който хората ще имат потребност от подобна услуга за експресни доставки. В крайна сметка, пазарът определя дали има нужда от това.
Обстоятелствата обаче трудно могат да спрат хората с визия и ефективни решения. Пример за това са двамата български предприемачи – братята Свилен и Константин Рангелови. В резултат на спонтанна идея, преди 9 години те основават Dronamics – първата в света авиокомпания за превоз на товари с дронове.
Историята зад начинанието им е отличителна, а резултатите – впечатляващи. Компанията предлага карго полети с обем до 350 кг, на разстояние до 2500 км, със скорост от 200 км/ч. Към момента братята са привлекли над 36 милиона евро от инвеститори от 12 държави и имат лиценз за карго полети във всички страни от Европейския съюз – което е голяма победа, имайки предвид гласуваното доверие.
Потенциалът на дроновете е голям, а употребата им в полза на обществото тепърва ще дава плодове. Въпросът е само: “Готови ли сме?”.