Дигитален слой над учебника
Образователният стартъп Pop!Ed се класира в топ 3 на най-добрите стартъпи в Европа, а с началото на новата учебна година продуктът им влиза в почти всички български училища
Представете си телефон отпреди 50 години. Голямо устройство със слушалка и шайба. Как изглеждат телефоните днес и колко различни функционалности имат?! Сега си представете учебник отпреди 50 години и учебник днес?
Осъзнавайки, че учебниците не са се променили по никакъв начин, така че да отговарят на технологичното развитие на света, трима ученици започват да търсят решение на проблема. Преди четири години Виктор Неделчев, Огнян Траянов и Димитър Костадинов още са ученици, когато започват своя предприемачески път с разработването на образователен софтуер с добавена реалност.
С много опити и грешки, тестове, разговори с партньори, участие в хакатони и акселератори развиват идеята си за Pop!Ed – софтуер, който позволява на учениците да сканират със смартфона си текста от учебника пред тях и да получат визуализирани 3D модели с помощта на обогатена реалност. „Бонусът на обогатената реалност е, че ученикът не трябва да използва някаква специална джаджа, необходим му е само смартфон.
Издателството пък не трябва да преиздава учебника, защото може да се приложи към вече съществуващите“, казва Огнян и дава пример за употреба в час по биология. В урока, в който се учи за сърцето, чрез приложението се сканира страницата от учебника и се появява 3D модел на сърце. Но той не е статичен – може да се натисне всеки отделен компонент – камери, клапи, аорти – и да се разгледат в детайл, с допълнителна информация и анимации.
Тази интерактивност на 3D моделите в обогатена реалност ги отличава от всички съществуващи платформи и превръща приложението от нещо „готино, което шашка учениците“, в полезен инструмент, който им помага да учат.
„Нашата мисия не е да изместим учебниците от клас, а да ги надградим, да добавим един дигитален слой над тях“, казва Димитър. Чрез приложението се опитват да направят мост между учебниците и телефоните, които така или иначе вече са в ръцете на учениците.
С този софтуер Pop!Ed спечели 3 награди на най-голямото състезание за млади предприемачи в Европа – GEN-E в Истанбул, където се представят отбори от 40 държави. Компанията грабна трето място за най-добра компания, както и наградите за най-добри финансови резултати и за лидерство. Това е най-доброто представяне на българска компания в 10-годишната история на конкурса.
Заслужено признание за Виктор, Огнян и Димитър, които през последните години се сблъскват с много откази. Включително след поредица от срещи с МОН оттам им казват, че подобно приложение няма перспектива, а потенциални клиенти ги уверяват, че не може да се направи толкова високофункционално, колкото в момента момчетата реално са го направили. Но това не ги отказва и след всеки отказ доразработват и усъвършенстват приложението отново и отново.
През 2018 г., когато стартират работа по проекта, нито технологията е на ниво, за да поддържа функционалностите на Pop!Ed, нито пазарът е готов – учителите не го припознават като нещо, което ще използват в клас. Днес обаче екипът на стартъпа прави уебинари със стотици учители и има 97% одобрение от тях.
„Ние поемаме доста голяма инициатива да внедрим това приложение в класните стаи, за да може учителите не просто да разберат каква е ползата му, но и как най-добре да се интегрира“, казва Огнян и допълва, че след пускането на приложението в AppStore и GooglePlay планират обучения и срещи с учители в училища.
Основният им партньор и клиент в момента е издателство Klett, благодарение на които от 15 септември софтуерът влиза в клас и достига до учители и ученици. Заедно с тях са разработили четири учебника с обогатена реалност – два по география и два по математика, съответно за пети и шести клас, като всеки 3D модел и компонент е детайлно консултиран с учители и образователни експерти. „Предстои да надградим с още класове, така че до няколко години да имаме разработени всички учебници от пети до дванайсети клас по основните предмети, които са най-благоприятни за софтуера“, казва Виктор.
За да реализират проекта, момчетата влагат над 2 хил. часа работа на всеки от тях, 10 хил. лв., които печелят като награда от хакатон на Innovation Starter, предплащането от договора с Klett, за да разработят и надградят софтуера, както и лични средства, които печелят от създаването и продаването на малки уебсайтове.
От есента им предстои набиране на средства в първи рунд на инвестиции. Целта им е да изградят богата библиотека, която след това да дават под наем на издателства, създавайки брандирано приложение за тях, което да ползва цялото приложение с всички вътрешни системи и 3D модели. Следващи стъпки са университети, разработване на AR образователни материали и наръчници за индустрията и т.н.
„В основата на нашия бизнес план стои нещо много важно – приложението да бъде достъпно и изцяло безплатно за ученици и учители, за да може да се използва абсолютно навсякъде – от най-малкото село до най-големия град, без изключения“, казва Димитър. През последната година развитието на бизнеса им се случва между три държави и три часови зони – Огнян започва втората си година в Hamilton College в Ню Йорк, където учи информационни технологии, Димитър е студент по бизнес и мениджмънт в Royal Holloway University в Лондон, а Виктор сега ще кандидатства режисура в НАТФИЗ.